Bir insan bu kadar çok mu sevilir?

MAKALEYİ DİNLE

Şaban Sarıgülle’ye saygı

Sonbahar’ın bir diğer deyişle;  “hazan mevsimi.”

Özellikle “duygusal aklı” ağır basan insanlar için Sonbahar, acıların yaşandığı zamandır.

Babamı bir Sonbahar günü -1 Eylül’de yitirmiştim. Henüz 17 yaşımdaydım. Kardeşim Süleyman ise 14’ünde bir buluğ çağı çocuğuydu. İkimiz de çok sarsıldık. 2010 yılı 2 Haziran günü de sevgili annemizi yitirdik. Bu yaşımda hala “baba ve anne özlemi” eksilmiyor yüreğimden.

Son günlerde üst üste bu kentin güzel insanlarını ebediyete uğurluyoruz; kısa bir süre önce, mesleki gücü ve eserleriyle olduğu kadar, toplumsal yaşam içindeki saygınlığı ile de tanıdığım, büyük saygı duyduğum Cengiz Ulusoy büyüğümüzü yitirdik.

Sonra, insan kişiliği ve siyasetteki onurlu duruşuyla gönlümde çok büyük yeri olan bir dost, Lütfü Onat’ı uğurladık.

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü iki değerli dost; Öğretmen-Hukukçu Cahit Ülkü ile, sınıf arkadaşım Hale Uzan’ın ağabeyi, yine sınıf arkadaşım, “kardeşim” gibi sevdiğim Arif Uzan’ın kayınbiraderi Osman Ündeğer aramızdan ayrıldılar. Osman’ın cenazesinde, “Şaban Sarıgülle öldü” haberi geldiğinde tam bir şaşkınlık hali yaşadık. İnanmak gelmedi içimizden ama ne yazık ki doğruydu. Haber kısa sürede kent çevresinde yayılmıştı.

Cuma günü Şaban Sarıgülle’ye son görevimizi yapmak üzere, yaşadığı ve son nefesini verdiği Mesudiye Köyü’ne gitmek üzere, Perşembe Pazarında toplanmaya başladık. İki otobüs gelecekti, yetmedi 4 otobüsle yola çıktık.  Köye vardığımızda karşılaştığımız kalabalık herkesi şaşırtacak boyuttaydı. Ana yol, yan yollar, köyün içi, boş araziler araçlarla doluydu. Bir süre yürüyerek Sarıgülle’nin evine vardık. Binlerce insan sıra olmuş eşi, kızları, ağabeyi ve diğer yakınlarına başsağlığı diliyorlardı.

Herkesin dilinde iki şey vardı; “Şaban Sarıgülle tek kelimeyle İNSAN idi.” Diğeri ise, “Son görevlerini yapmak üzere gelen insanların çokluğu ve çeşitliliği.”

CHP’li milletvekilleri, CHP İl ve İlçe yöneticileri, Gençlik Kolları üyeleri, eski milletvekilleri, belediye başkanları, eski milletvekillerinin yanı sıra, diğer partilerin mensubu pek çok insan oradaydı

Yaklaşık 40 yıldır tanığım, çok yakın dost olduğum, ailece görüştüğüm sevdiğim ve saydığım, Şaban Sarıgülle, gerçek anlamıyla “sevgi, hoşgörü ve barış insanıydı.

Bir gün ölüm, bizim de kapımızı çalacak. Ama böylesine içtenlikli ve büyük bir kitle ile uğurlanmak kolay kolay kimseye nasip olmayacak.

Dönüş yolunda Mesut Kavurt ve İlker Özben’le birlikteydik. Şaban Sarıgülle’nin insan güzelliğinden ve yaratmış olduğu “dost çemberinin büyüklüğünden” söz ettik.

Dalıp gitmişim; “Bir insan bu kadar mı çok sevilir” cümlesi döküldü dilimden.

Nur içinde yat sevgili Şaban.

 

***

 

Eve geldiğimde yine bir acı haberle karşılaştım; bu kentin saygıdeğer insanlarından biri, beyefendiliği ile bilinen sevgili dost Sabit GÜRSEL’i yitirdik!

Hazan mevsimi tüm acımasızlığı ile sürüyor!

Kış nerede kaldı?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR