Önemli proje hayata geçirilecek

MAKALEYİ DİNLE

Değerli okuyucularımız önümüzdeki yılda Türkiye’yi bekleyen önemli sıkıntılardan birisi Ermeni Diasporasının ve destekçilerinin iddialarının yüzüncü yılı ile ilgili önemli çalışmalarıdır.

Malumunuz olduğu gibi Ermeniler kendilerine soykırım yapıldığı iddiaları ile bir kaşık suda fırtınalar koparmaktadır.

Yüzlerce yıl Anadolu halkı ile iyi komşuluk içinde sorunsuz yaşamaktaydılar.

Osmanlı döneminde devletin tepe noktasında en iyi mevkilere kadar yükselen Ermeniler 1915 yılında başta Rusların, İngilizlerin ve Fransızların kışkırtması ile Osmanlıyı arkadan vurarak birçok yerde isyanlar çıkararak onlarca yıl her şeyini paylaşan Anadolu halkını topluca ve hunharca katlettiler.

Kars, Erzurum ve Ağrı’da 110 bin insanımızı öldürdüler. Savaş halinde olan Osmanlıyı en zayıf anında arkadan vurdular.

Açlık, kıtlık, hastalık ve imkânsızlıkların yaşadığı o devirde her iki taraftan binlerce insan öldü ve öldürüldü. Ermeniler o dönemde şartların gereği olarak çıkarılan kanunla mecburi göçe(tehcire) tabi tutuldular. Başta Suriye olmak üzere araç gereç ve nevale verilerek çeşitli yerlere sürüldüler.

İddialarına süreklilik kazandırmak için hiç boş durmadılar. 1989 da yeni bağımsızlığına kavuşan Azerbaycan’ın Rusların desteği ile topraklarının yüzde yirmisini işgal ettiler.

Azerbaycan’a soykırım uygulayarak 1992 yılında Hocalı Kasabasında 613 insanı hunharca öldürdüler. Bu mezalim karşısında hür dünya dediğimiz devletler hem sağır, hem kör oldular.

1963 yılına kadar ortalık süt limanken bu tarihten sonra ASALA Terör Örgütü kanalı ile çeşitli ülkelerde bulunan 44 civarında hariciyecilerimizi suikast yaparak öldürdüler. Asala deşifre olunca ortadan kaybolarak onun yerine başka terör örgütleri çıktı.

Ermeniler destekçilerinin yönlendirme ve yardımları ile Türklerin soykırım yaptıklarını dillendirerek yirminin üzerinde ülkelerin parlamentolarında soykırım kararı aldırdılar. 1915 yılı için de büyük hazırlık ve çalışma içindeler.

 

ERMENİ GERÇEKLERİNİ TANIYALIM VE TANITALIM

Tarihi gerçekleri objektif bir şekilde değerlendirmek için Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu olarak önemli bir projeyi gerçekleştirmek için çalışma içindeyiz.

 

PROJEYİ YÜRTECEK KURUMLAR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Hazar strateji Enstitüsü, Kocaeli Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, , Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu

Projenin süresi 4 (Dört) gündür.

Ekseriyeti yurtdışından gelecek ve bu ana kadar yazdıkları kitap, makale ve verdikleri konferanslarda Ermenilerin asılsız iddia peşinde olup tarihi çarpıttıklarını dile getiren tarihçi, araştırmacı bilim adamlarının verecekleri konferans;

Türkiye’den, Azerbaycan’dan ve diğer Türk Cumhuriyetlerinden dalında uzman tarihçi, araştırmacı bilim adamlarının verecekleri konferans

Türkiye ve Azerbaycan başta olmak üzere isim yapmış güçlü yayın alanı olan yazılı ve görsel basının daveti;

Konferans sonunda katılımcıların müşterek imzaları ile dünya kamuoyuna sunulmak üzere deklarasyon yayımı;

Konuşmaların tamamını kapsayacak İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça ve Türkçe olmak üzere kitap haline getirilmesi. Bu projeyi hayata geçirmek, desteklemek hepimiz için tarihi ve milli görevdir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR