Part-Time çalışanlara sağlık yardımı nasıl olacak?

MAKALEYİ DİNLE

Son yıllarda üzerinde en çok oynanılan alan, sanırım sağlık alanı oldu.
01.01.2012 tarihinden itibaren uygulamaya konulan sağlık yardımından yararlanma koşulları ile ilgili değişiklikler aradan 3,5 ay geçmesine rağmen tam olarak yerine oturmadı. Bunların içinde en çok kargaşa yaratan husus ise Part-Time diye adlandırılan yarım gün çalışmaları veya bir ay içinde 30 günden az çalışmalardır.

Bu durumda olanlar, 1 Ocak 2012 tarihine kadar ay içindeki 30 günden az olan sürelerini 30 güne tamamlamadan sağlık yardımı aldılar. Ancak, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren ay içindeki 30 günden az olan günlerini 30 güne tamamlayarak sağlık yardımı alacaklar. Daha doğrusu bu tarihten itibaren genel sağlık sigortası işsizler için zorunlu hale geldiğinden, ay içindeki 30 günden az olan süreyi, genel sağlık sigortası açısından 30 güne tamamlamak zorundalar.

Ay içindeki 30 günden az olan sürenizi 30 güne iki şekilde tamamlayabilirsiniz.

1) İsteğe bağlı sigortalı olarak aylık 15 gün eksik gününüz varsa, 15 günlük prim öder ve aylık priminizi 30 gün tamamlarsınız. Bu durumda asgari ücretinin 15 günlük tutarı üstünden yüzde 32 oranında prim hesaplanır ve her ay 142 TL prim ödersiniz. Bu seçenekte kazandığımız 15 gün, hem emeklilik sigortanıza, hem de genel sağlık sigortanıza sayılır.

“Bu isteğe bağlı primlerin peşin ödenmesi mümkün mü?” diye düşünüldüğünde ise; İsteğe bağlı sigortalıların peşin olarak en fazla 360 güne kadar olan primlerini peşin olarak ödeyebileceklerine ve erken ödeme indiriminden yararlanacaklarına ilişkin hükümler yer almakla birlikte, bu konuda henüz uygulama genelgesi yayımlanmadığından, bugün itibari ile isteğe bağlı sigorta primlerinizi altı aylık veya bir yıllık olarak peşin yatırmanız mümkün değil.

2) Bulunduğunuz yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurarak gelir testi yaptırıp, test sonucunda aile için kişi başına düşen aylık gelirin ortalama tutarı 295,50 TL’ den az çıkması halinde prim ödemeden, 295,50 ile 886,50 TL arasında çıkarsa 15 gün için 17,73 TL, 886,50 TL ile 1.773 TL arasında çıkarsa 15 gün için 53,19 TL, 1.773 TL’ den fazla çıkarsa 15 gün için 108,38 TL genel sağlık sigortası primi ödenmesi gerekir. Bu seçenekte ödenen pirimle sadece sağlık yardımı alınabilir ancak emekliliğe faydası olmaz.# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR