Pide kuyruğu sohbetleri

MAKALEYİ DİNLE

Önceki gün iftara yakın bir saatti. Sıcak pide almak için fırının yolunu tuttum. Fırının önüne vardığımda orta halli bir kuyruk ve kuyrukta sıcak pidenin çıkmasını bekleyen vatandaşlar vardı. Hemen sıranın benim için ayrılmış kısmına, yani en sonuna girdim. Önümde iki kişi. Biri 60’lili yaşlarda değeri kanımca biraz yaşlıca.
Fırından çıkacak pideyi bekliyorlar, beklerken de muhabbet ediyorlar. Ah eski ramazanlar, yeni ramazanlar. Tabi hemen her gün bu muhabbeti yaptıkları için çabuk sıkıldılar.
Konu birden bire siyasete döndü.
Hoppp kafamı çevirdim arkamda da kuyruk oluşmuş öyle böyle bir kuyruk değil. En az 45-50 kişi var. Herkes sohbet ediyor uğultulu bir gürültü. Arkamda da siyaset konuşuluyor.
-Ahhh o eski ramazanlar…
Evet ya ne olacak bu ülkenin hali…
İşte bu siyasete konuşmadan önce kullanılan anahtar kelime…
Oruçtan bitkin düşmüş amcalar siyasi konular açımlınca Cin kesildiler.
Sohbette siyasi partilerin genel başkanlar eleştiriliyor. Siyasi partilerin genel başkanlara ait olduğu düşünülüyor. Herkes genel başkanına göre partileri eleştiriyor.
Kimi diyor Tayyip’ oy yok. Öteki diyor Kılıçdaroğlu’na vermem. Biri de Türkeş’e verin diyor.
Hangi dünyada kaç yılında yaşıyor bilemiyorum. Ama Türkeş’in rahmetli olduğunu bile bilmiyor. Bilmesin de. Bilmesi ona ne kazandıracak? Hiçbir şey. Eee o zaman üzülmesinin anlamı yok.
Benim önümde sohbet edenlerden biri şunu söylüyordu, “Ben belediye başkanı olsaydım bu kuyrukları bitirirdim. Rahmetli Ecevit zamanında da vardı bu kuyruklar”
Ondan daha genç olan diğeri ise, “Yahu ne alakası var. Belediye başkanının fırının kuyruğuyla ne işi olur. Ecevit’i nerden çıkarttın şimdi. Hem başkan olmak için çok okumak lazım, eskiden o kadar okul yoktu. Aaa bak bak Nazmi geliyor, kızdıralım bi, sorsana ona akşam okeyde kaç parti takmışlar…
Ve böyle giden tatlı bir sohbet… Ancak şunu anladım ki yerel siyasetçiler pek tanınmıyor.
Yaşlıların yerel adayları tanıdığı yok. Kim nereye aday, belediye başkanı kim? İn midir - cin midir? Hırlı mıdır hırsız mıdır bilen yok. Soran da yok. Keyifli bir pide kuyruğundaki sohbet matador fırının içinden çıkan pidelerle son buldu. Az önce tatlı tatlı sohbet edenler, şimdi bir birleriyle sıcak pide kapma yarışı yapıyor.


Şirket kurmak için önce MERSİS’e kaydolmak gerekiyor
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından aşama aşama yürürlüğe sokulmaya çalışılan ve 2013 yılı içerisinde tamamı işletilmeye alınacak bilgisayar otomasyon sistemi MERSİS’in ilk ayağı 29 Temmuz 2013 Pazartesi uygulanmaya başlıyor. Yeni siteme göre şirket kurmak isteyenler önce MERSİS’in www.mersis.gumrukticaret.gov.tr internet adresi üzerinden kayıtlarını yapacak, ardından noterden yaptığı işlemi onaylatacak ve son aşamada Kocaeli Ticaret Odası Ticaret Sicil Müdürlüğüne giderek işlemine tüzel kişilik kazandıracak. Sistem sayesinde bütün firmalar bilgisayar ortamında ve anında görüntülenebilecek, firma hakkında bütün bilgilere erişilecek ve işletme yetkilileri elektronik ortamda resmi işlem yapabilecek. Konu hakkında detaylı bilgi Kocaeli Ticaret Odası’nın internet sayfasında yer alıyor.


SEDAŞ trafolarını boyuyor
Elektrik Dağıtım sistemlerinin şehirlerde çevre estetiğiyle de uyum içinde olmasını gözeten SEDAŞ, SCADA çalışması kapsamında Kocaeli, Gebze ve Sakarya da yenilenen trafo binalarının dış cephesinin kurumsal renkleriyle boyanmasını ve çevre ile uyumlu bir görünüme kavuşmasını sağlıyor. SEDAŞ Kocaeli de 42 Evler de, Yuvam Akarca da, Yahya Kaptan da, Dünya Bankası ve Bayındırlık konutlarında, Yenidoğan, Yeni Cuma, Şirintepe, Bağçeşme ve Tavşantepe de toplamda 52 Trafo Binasının yeniden boyanmasını sağladı. SEDAŞ SCADA çalışması kapsamında diğer illerde de trafo binalarının yenilenmesi ve boyanması çalışmalarına devam edecek.


Fevziye Emre, İzmit Belediyesi Meclis üyeliğine adaylığını koydu
CHP Bayraktar Köyü ilçe delegesi, CHP İzmit ilçe Emek Komisyon üyesi, CHP İzmit ilçe Sandıktan Sorumlu komisyonda görevli olan Fevziye Emre, İzmit Belediyesi Meclis üyeliğine adaylığını koydu. 56 Bayraktar Köyü’nde doğan Emre, Bayraktar köyü ilkokulunu, İzmit merkez ortaokulunu, İzmit öğretmen okulunu, Anadolu Üniversitesi Eğitim önlisans program eğitimini bitirdi. Sınıf öğretmeni olarak görev yaptı. Saraybahçe İlköğretim okulunda görev yaparken 99 yılında emekliye ayrıldı.


Aynalı Pastanesi yenilendi
İzmit’in en eski pastanelerinden biri olan Avcılar durağının yanındaki Aynalı Pastanesi tadilattan geçti. Ramazan ayını fırsat bile pastane on gün önce tadilatını bitirdi ve modern dekorasyonuyla İzmitlilere hizmet etmeye devam ediyor.


Dilenemeden yakalandılar
İzmit’te zabıta dilencilere göz açtırmıyor. Ramazan ayı ile birlikte özellikle cami önleri ve ana caddelerde dilenerek para kazanmayı meslek edinen kişilere karşı uygulamalarını sıklaştıran İzmit Belediyesi Zabıta ekipleri, 4 kişiyi dilenmeye fırsat bulamadan yakaladılar. Cami önlerinde duygu sömürüsü yaparak dilenmeye hazırlanan 4 kişiyi yakalayan zabıta, bu kişiler hakkında yasal işlem yaptılar. Zabıta Müdürü Muhammet Ergin, 4 dilenciye Kabahatler Kanunu gereğince 352 Lira para cezası kesildiğini belirterek” Vatandaşlardan, dilenmeyi meslek edinen bu kişilere acıyıp para vermemelerini istiyoruz. Vatandaşlar ne kadar çok para verirlerse bu kişilerin sayısı o kadar artıyor. Zabıta olarak bu yöndeki çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.


Altın yeniden yükselişte
Altın piyasası borsayı geçti. Bir gün düşen öteki gün yükselen altına müdahale edilemiyor. Geçtiğimiz hafta başı piyasaya altın sürülmesiyle düşen altın fiyatları haftanın son gününde yine tırmanıştaydı. 26 Temmuz Cuma günü çeyrek altının fiyatı 144 TL’yi gördü. Yarım altın 285, tam altın 574 olurken 22 gram bileziğin gramı ise 83.5 TL’ye kadar yükseldi. Ramazan sonrası başlayacak olan düğünlerde altın takacaklar fiyatlar iyice yükselmeden altınlarını almaya başladı. Kentimizde bulunan pek çok kuyumcu altının artacağını söylüyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR