CHP’li Fahri Örengül İZGAZ davası üzerinden AKP’lilere verdi veriştirdi!

MAKALEYİ DİNLE

1994-1998 yılları arasında İZGAZ ile ilgili zimmet suçu ve kamuyu zarara uğrattıkları gerekçesiyle Kocaeli 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada önce beraat eden dönemin İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen ve Saraybahçe Belediye Başkanı Hikmet Erenkaya hakkındaki karar Yargıtay tarafından bozulmuştu.

**

Yeniden açılan davada da savcı Sirmen ve Erenkaya için beraat istemişti. Önceki gün Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada mahkeme heyeti Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya’ya 6 yıl 3 ay hapis ve memuriyetten men cezası verdi. Sirmen ve Erenkaya davanın siyasi olduğunu belirterek kararı temyiz edeceklerini açıkladı.

**

Büyükşehir Belediye Meclisi CHP eski Grup Başkan Vekili Av. Fahri Örengül, dün yazılı açıklama yaparak Büyükşehir Belediyesi’ni ve AKP iktidarını eleştirdi.

Örengül, Büyükşehir Meclisi’nde iken, Başta Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu olmak üzere AKP’li meclis üyelerini zor durumda bırakıyordu… Baş belalarıydı… Örengül bu dönem Belediye Meclisi’nde yok… Karaosmanoğlu ve AKP’liler çok rahat… Zira Örengül gibi onları zorlayan kimse de yok…

Aslında Örengül’ün TBMM’de olması lazım… Ama CHP öyle karışık ki, öyle koltuk sevdalıları var ki, Örengül’e bir türlü sıra gelmiyor…

**

Örengül Belediye Meclisi’nde olmasa da açıklamalarıyla Karaosmanoğlu ve AKP’lilerin korkulu rüyası olmaya devam ediyor…

Örengül dün İZGAZ davasında Büyükşehir Belediyesi avukatlarının müdahil olmasıyla ilgili açıklama yaptı…

**

CHP’li Av. Örengül’ün açıklamasını birlikte okuyalım;

“KAMUOYUNA

17.02.2015 tarihinde İZGAZ A Ş davasının zamanın belediye başkanlarının cezalandırılması şeklinde karara çıktığını üzülerek basından öğrenmiş bulunmaktayım. Bağımsız yargı özgürce kararını verecek ve yargı süreci devam edecek olup yargı kararlarına saygı göstermek, yargı sürecini izleyerek sonucunu beklemek ve yargı kararlarını kamuoyunda tartışmamak esas olmalıdır. Hatta belediye şirketlerinde yaşanan bu tür zimmet iddiaları karşısında belediyenin avukatlarını göndererek, davaya katılmaları, kamu malını korumaları, sanıkların cezalandırılmalarını İSTEYEREK ADALETE YARDIMCI OLMALARI EN ÖNEMLİ KAMU GÖREVİDİR ve DOĞRUDUR.

**

ANCAK ;

Kısa süre önce AKP’ li üst düzey yöneticilerin ANTİKKAPI A Ş ve BELDE AŞ gibi sermayesinin tamamının BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE ait bulunduğu iki önemli davada BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞININ  İZGAZ davasında olduğu gibi avukat görevlendirmesi, davaya müdahil olması gerekirken müdahil olmadıkları üzülerek görülmüştür.

Hatta  2010 tarihinde yaşanan bu yargılamalar esnasında  Büyükşehir belediyesi CHP grup başkanı olarak arkadaşlarım adına  12.02.2010 tarihili meclis toplantısında verdiğimiz önergeye ,

 

Belediye başkanlığı İBRAHİM KARAOSMANOĞLU imzalı  ve   175 sayılı cevabı ile “ soru önergesinde belirtilen ve takibi şikayete tabii olmayan hususta CMK nın 237 maddesi gereğince müdahil olma mecburiyeti bulunmamaktadır .Bu nedenle müdahale talebinde bulunulmayacaktır” şeklinde cevap vermiştir.

 

Aynı konuda Maliye bakanlığına yaptığımız başvuru  aynı şekilde 13.04.2011 tarih ve 14183 sayılı yazı ile bu davalar takip edilmeyecektir şeklinde cevaplanmış bulunmaktadır.

**

ŞİMDİ SORUYORUM;

Belde A Ş ve Antikkapı A Ş gibi sermayesinin tamamının belediyeye ait bulunduğu ve tüm sanıkların AKP’ li olduğu anlaşılan,zimmet suçlamalarının bulunduğu  iki önemli davada , belediye başkanlığı ve maliye bakanlığı davaya müdahil olmuyor,kamunun parasını korumuyor,davaya avukat göndermiyor,kararları temyiz etmiyor da,

 

Sembolik bir hissesi bulunmasına rağmen aynı mahiyetteki İZGAZ davasının sanıkları CHP’ li olduğu için ,adalet için değil siyasi nedenlerle mi davaya müdahil oluyor,sanıkların cezalandırılmasını için elinden geleni yapıyor,kararları temyiz ediyor

 

Antikkapı ve Belde A Ş davalarını takip etmiyor, verilen kararları temyiz etmiyor, bu hususlarda avukat görevlendirmiyor da acaba  İzgaz davasına neden avukat görevlendiriyor ve kararları temyiz ediyor,

 

Yani AKP’ li sanıklar yargılanmadan  doğuştan masum da CHP’ li sanıklar, AKP’ li olmayan vatandaşlarımız, askerler halk vs doğuştan mı suçlu görülüyor?

 

Yani belediye ve kamu kaynaklarının AKP’ lilerce kullanılması hak ve doğal bulduğu için mi AKP’ li yönetim kendi arkadaşlarının yargılanmalarında belediye malını korumuyor.

 

Yani Adalet ve Kalkınma Partisinin “Adalet”  kısmı başkalarına işleyecek, AKP’ lilere işletilmeyecek  mi, siyasi anlayış bu mu ?

**

Yukarıda belirttiğim gibi  sanık AKP’ li de olsa CHP’ li yada başka partili de olsa belediyenin görevi kamu malını korumak olmalıdır. CHP’ lilere karşı şahin kesilen AKP’ li bakanlık ve belediye yetkililere AKP’ lilere karşı kuzu kesiliyorsa insanın buna vicdanı sızlıyor.

**

 Yargı hepimizindir,hakimler vicdanlarına göre karar vereceklerdir ve buna saygı gösterilmelidir.Yargı süreci beklenmelidir Ancak kendi arkadaşlarına karşı kamu malını ısrarla korumayan başkalarına karşı şahin kesilen AKP nin Adalet anlayışının İZGAZ davasına avukat göndermesi,Antikkapı ve Belde AŞ davalarına avukat göndermemesi,bu davaları takip etmeyerek kamu malını korumaması   ile ADALET anlayışında ne derece çifte standart davrandığının ve yargıyı siyasi amaçlarla kullanmaya çalıştığını göstermektedir.Çok yazık.

**

Gerek İBRAHİM KARAOSMANOĞLU imzalı belediye cevabı ve gerekse BAKANLIĞIN  cevabını da ekte sunuyorum. AKP’nin adalet anlayışının, çifte standardının kamu oyu önünde bilinmesi açısından görev zamanıma giren bu konuda sorumluluk duygusu ile kamuoyunu bilgilendirmeyi görev kabul ediyorum.18.2.2015”

**

Örengül’ün açıklaması böyle…

Örengül, AKP’nin çifte standart uyguladığını söylüyor…

CHP’lilerin davalarına Büyükşehir’in avukatları gönderdiğini, kendi davalarında ise müdahil olmadıklarını söylüyor… Örengül’ün açıklamaları çok ciddi. Büyükşehir’i cevabı olursa, bu köşeden yayınlarım.

 

Hamiyet Göksu adaylıktan çekildi

CHP Kadın kolları yöneticisi Hamiyet Göksu, milletvekili aday adayı olacağını açıklamıştı.  Önceki gün mail gönderen Göksu, ön seçim yapılmamasına tepki göstererek aday olmayacağını açıkladı. Göksu, “Ön seçim birçok sıkıntıyı ortadan kaldıracak bir yöntem, kadınlar için bir başarı hikayesi ve çalışırsak kazanabileceğimize ilişkin bir umut olacaktı. Ne yazık ki ilimiz, 15 Şubat P.M toplantısında %10 oy alan illerle aynı kategoride değerlendirilmiş, ve merkez yoklamayla aday belirleme yöntemi kararı çıkmıştır. Dolayısıyla ekip arkadaşlarımla almış olduğum adaylık kararımı yine ekip arkadaşlarımla verdiğimiz karar gereği geri çekiyorum” dedi.  Anlaşılan ön seçim yapılmayacağı için birçok kişi aday adaylık başvurusu yapmayacak.
 

 

MHP’li İlhan Tan ilk ameliyatını AKP’li Zafer Arat’a yaptı

MHP’den milletvekili aday adayı olmak için Seka Devlet Hastanesi’nde ki görevinden istifa eden Op. Dr. İlhan Tan, Özel Marmara Hastanesi’ne geçti. Tan, önceki gün ilk ameliyatını gerçekleştirdi. Kartepe Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Arat’ı ameliyat eden Tan, Arat’ın sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez de Arat’ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR