KOTO’nun alışveriş kampanyası tutacak mı?

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Ticaret Odası, son zamanlarda başarılı çalışmalara imza atıyor…

Çıkardığı “Rakamlarla Kocaeli” katalogu çok başarılı bir çalışma…

Bu katalogda Kocaeli ile ilgili birçok istatistiki bilgi var…

**

Kocaeli Ticaret Odası, bu kez yeni bir kampanya başlattı.

Kampanyanın adı “Kocaeli’de kazanıyorum, Kocaeli’de harcıyorum”

Kampanya ile ilgili yapılan açıklama şöyle;

Kocaeli tüccarı, desteklerinizle çok daha güçlü, çok daha kazançlı…

Kocaelili vatandaşların bayram alışverişi için ilimiz tüccarına özendirilmesi ve oda üyeleri arasında ticari işbirliğinin arttırılması amacıyla ticaretin kalbinde- Kocaeli Merkez’de kucaklaşıyoruz.”

**

KOTO Başkanı Murat Özdağ, gördüğümüz kadarıyla kentin sorunlarıyla yakından ilgileniyor…

7 Haziran seçimleri öncesinde siyasi parti temsilcileri ile toplantı yaparak onlara 20 maddelik bir rapor sunmuştu…

Arslanbey’de meslek okulu açarak, mesleki yönde önemli bir adım attı.  

**

En büyük sorun olan ve sanayicinin bu konuda muzdarip olduğu konu nitelikli eleman bulmaktı. Sanayi şehri Kocaeli'de, sanayici çalıştıracak nitelikli eleman bulunamıyor. Bir yandan da işsizlik almış başını gidiyordu. Bu da biz tezat durumdu.

KOTO Başkanı Özdağ, çok önemsediği ve nitelikli eleman yetiştirme konusunda çok önem verdiği KOTO Arslanbey Meslek Lisesi’ni hayat geçirdi.

Burada yetişecek olan nitelikli elemanlarla birlikte sanayicinin eleman ihtiyacını karşılamayı hedefledi.

Okul bitti, çok da lüks bir yapıya kavuştu.

Bu yıldan itibaren de öğrenci almaya başlayacak.

Gerçekten de bu okul ilimiz çok büyük bir kazanım olacak. Zaten sanayicinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak için böyle bir okula ihtiyacı vardı. Zira Avrupa ülkelerinde bu şekilde yapılmakta…

Yıllarca devletin düz liselerinden çıkan ve içi doldurulmamış meslek liselerinden mezun olan öğrencilerden sanayicinin ihtiyacına cevap vermesi beklendi durdu.

Yıllar yılları kovaladı, ancak bir türlü ara eleman ihtiyacını doğru dürüst karşılayamadık. Bu anlamda bu tür organize sanayi bölgeleri ile iç içe olan meslek liselerinin olması şehrimiz ve ülkemiz açısından çok önemli ve değerli olacaktır. İşsizliğin önlenmesi açısından da oldukça önemli olacaktır.

İŞKUR eski İl Müdürü Öztekin Kaşukci de görevde iken hep bu konuya dikkat çekti. Sanayicilerin nitelikli elaman aradığını, ama nitelikle elaman bulmakta zorluk çektiklerini söylemişti. 

**

Murat Özdağ, pazartesi günü “Kocaeli'de kazanıyorum, Kocaeli'de harcıyorum” adlı projesini hayata geçirdi.

Pazartesi günü Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ ev sahipliğinde Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İzmit esnafını ziyaret etti… 

Alışveriş yaptılar… Vatandaşlara da çağrı yaparak bayramda ilimiz esnafından alışveriş yapmalarını istediler. İlimizde gün geçtikçe artan AVM'ler karşısında ezilen esnafın yanında olmak isteyen Özdağ'ın bu çağrısı bakalım esnafa yansıyacak mı?

En azından şunu rahat bir şekilde görüyoruz ki: KOTO Başkanı Özdağ kentimizin ve ülkemizin sorunlarına karşı duyarlı davranıyor.

Elini taşın altını koyuyor. 

Bu anlamda Özdağ’ı bu çalışmalarından dolayı kutluyoruz… 

**

Şunu da unutmamak lazım ki;

Esnafımız da kendisine biraz daha çeki düzen vermeli…

Müşteri ile daha iyi iletişim kurmalı.

Vatandaş, AVM’lere gidiyorsa, esnafımız da bunun nedenlerini kendince araştırmalı.

Murat Özdağ’ın bu projesi önemsenmeli. Ama Özdağ, esnafların müşterilerle nasıl ilgilenmesi, nasıl iletişim kurması gerektiği yönünde esnafa seminer, konferans, panel verirse, bu esnafımız için çok yararlı olacaktır.

Elbette bu sadece İzmit için geçerli değil. İlçelerde oturan vatandaşlar da oturdukları ilçede alışveriş yapmıyor… Ya İzmit’e gidiyor, ya da AVM’lere… KOTO Başkanı Murat Özdağ, ilçelerde de bir kampanya başlatarak, ilçe halkının da kendi ilçesinde alışveriş yapmasına destek vermelidir…

 

Rahvan At Yarışı Tesisinde son aşama

Gölcük Belediyesi,  9 Ağustos’ta düzenleyeceği Geleneksel Rahvan At Yarışları 12. Gölcük Koşusu’nda at yetiştiricilerinin konaklaması ve atlarının da güvenli bir ortamda konaklamayabilmesi için yeni yer yapıyor. Çalışmalar bitmez üzere. Rahvan at yarışları gerçekten çok güzel görüntülere sahne oluyor. Atları seviyorsanız, yarışlara ilginiz varsa, bu yarışları kaçırmamanızı tavsiye ediyorum…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

İzmitli esnaf - Temsilen bile olsa kampanya umarız ses getirir. Basının bu konuda hassasiyet göstermesini rica ediyoruz. Sonuçta hepimiz bu şehirde yaşıyoruz.

Yanıtla . 0Beğen 14 Temmuz 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR