Tek başına iktidar mümkün, işte nedeni

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye artık nefesini tutmuş, 1 Kasım’daki genel seçimlerin sonucunu bekliyor. Millet pazar günü sandık başına gidecek ve gönlündeki ya da kendini mecbur hissettiği partiye oyunu verecek.

Ülkemiz, 3 Kasım 2002 seçimlerinden bu yana tek başına iktidar ile yönetiliyor. İşin başında, yani memleket idaresinde AK Parti hükümetleri yer alıyordu.

Kimisi beğenir, kimisi beğenmez, orası ayrı bir konu…

Ancak; bu sürede yapılan

Duble yolların;

Sağlık sektöründeki çok özel düzenlemelerin;

İnsana değer veren görkemli hizmetlerin;

İstanbul’a üçüncü havaalanı ve boğaz köprüsünün yapılmasının;

İkinci boğaz anlamına gelen şu çılgın projenin;

Marmaray’ın;

Deniz altından üç katlı olarak yapılan tüp geçidin;

İzmit Körfezi’ne yapılan yeni geçiş köprüsünün,

Ve daha sayamayacağımız özellikteki yapılanların edilenlerin belli oranda değer görmesi gerektiği kanaatindeyim.

Neticede bugün kendi uçağını, otomobilini yapmak isteyen bir Türkiye var.

Peki, AK Parti hükümetleri bu kadar işi başardı da, eleştirilecek bir şeyi yok mu…

Elbette var…

En başından beri söylenebilir ki, gereksiz insanlara gereksiz mahiyette çok ve aşırı bir güven beslemiş olabilirler. Gereksiz tahammüllerde ve tavizlerde bulunmuş olabilirler. Terörle arasına mesafe koyamayan insanların bugün dillerinin çok uzun olduğunu görmek, çok net bir şekilde devleti, bu ülkeyi yönetenleri katil ve terörist olarak göstermelerine şahit olmak açıkçası bu gereksiz tavırların bir sonucudur ve çok yadırganacak bir durum değildir.

Kısacası biz gerçekten gereksiz insanlara çok fazla yüz vermiş ve ülke bütünlüğü gibi kelimelerin ne anlama geldiğini pek anlatmak lüzumu hissetmemişiz…

Burada insanların aklına şu gelebilir…

1 Kasım seçimlerinde yeniden tek başına bir iktidar çıkar mı?

Bu sorunun yanıtı bana göre, “Evet” şeklinde yanıtlanabilir.

Hükümeti tek başına kurabilmesi en muhtemel parti, doğal olarak AK Parti’dir.

Bana göre, seçim yasakları dönemine yapılan ve elime geçen anketlerin ortalamalarına göre bunun olabileceğini gördüm.

Tabi bir tahminde bulunmak ya da elimde bulunan anket sonuçlarını açıklamak gibi bir durum söz konusu değil. Çünkü yasalar buna engel.

Fakat şunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. Edindiğim genel intiba üzerine yorumda bulunmak gerekirse, Türkiye’deki seçmen kitlesinin genel manada AK Parti’ye oy vermesinin tek bir izahı olarak şu sihirli sözcüğü gösterebilir.

İstikrar…

Millet, 7 Haziran döneminden bu yana büyük bir ekonomik buhran yaşıyor. Ülke çok ciddi manada problemlerin içinde. Dolar ve avronun durumu ortada. İthalat ve ihracat arasındaki açık sürekli ülke gündeminde. Borcu olanların, hatır çeki verip hiç yoktan borç batağına saplananların haddi hesabı yok.

Haliyle bütün bu olumsuz tablonun çözümünün siyasal yönetim ve ekonomik anlamda istikrardan geçtiğini seçmen kitlesi görmüş durumda.

Bu ifadeler bir tahmin ya da bir anket sonucu değil tabii ki.

Bu anlattıklarım siyasal ve ekonomik anlamda yaşanan olumsuzlukların toplumsal yapıdaki karşılığının dışa vurumudur.

Kısacası seçmen sihirli kelime olan ‘İstikrar’ vurgusunun önemi ve 7 Haziran sonrasındaki belirsizliğin ortaya koyduğu gelişmelerin etkisi ile sandık başına gidecek olursa 1 Kasım Pazar günü yapılacak olan seçimde Türkiye’de yeniden tek başına iktidar süreci başlayabilir.

Belki AK Parti yöneticilerine asgari ücret üzerinden ciddi eleştiriler gelebilir. “7 Haziran’dan bu yana ne değişti” diye bir takım sualler sorulabilir.

Fakat belli ki geçtiğimiz genel seçim sonrasında bu konuda önemli oranda bir beklenti oluşmuş. Haliyle iktidarda da olsan, hatta sıkıntı çekileceğini de bilsen millette oluşan bu beklentiye kayıtsız kalamazsın.

1.300 TL vaadine ben bu gözle bakıyorum.

Peki, Kocaeli’de seçim sonucu nasıl olur?

Kocaeli her zaman küçük Türkiye olmuştur. Ulusal alandaki siyasal gelişmeler ile Kocaeli ölçeğindeki sonuçlar birbirine paralel olacaktır…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR