AKP’de Doğan’ın yıldızı parladı!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

2009’daki yerel seçimlerde CHP’nin adayı Fikret Toker’e karşı seçimi kazanmakta zorlanan AKP’li Nevzat Doğan ile ilgili çok şey yazıldı… Çok şey çizildi. Doğan’ın halkla iletişimi zayıf dendi… Halkla diyalogları iyi değil dendi… Ama Doğan, son iki yıldaki müthiş ataklarıyla bu söylemleri yıktı. Sabah namazında cemaatle birlikte olup, akşam geç vakitlere kadar esnaf ve dernek ziyaretlerinde bulundu. Doğan’ın bu kez rakibi efsane olmuş Sefa Sirmen’di… Zorlu bir rakipti…

CHP bütün hesaplarını İzmit, AKP de İzmit’i kaptırmamak için bütün olanaklarını seferber etti.  

Doğan, Sirmen’i devirseydi, popüler alacak, siyasette önü daha da açılacaktı. Belki de Büyükşehir yolu açılacaktı. Sandıklar açıldı ve sandıktan Doğan çıktı. Doğan, siyasetin son dönemlerine gelen Sirmen’e son darbeyi vurdu. AKP, Büyükşehir dahil 13 belediyeyi aldı. Sanınım, AKP için en anlamlı zafer İzmit olmuştur. Zira, AKP’liler Sirmen’i devirmenin keyfini çıkartıyor. Ezeli bir rakibi sandığa gömmenin mutluluğunu yaşıyor.

Doğan, bu zaferler partide büyük bir güç yakaladı. Artık kimse Doğan’a yan gözle bakamaz. Doğan, bu zaferle otoritesini de artırdı. Artık geleceğe daha güvenle bakıyor.   

 

 

Sirmen, ilk kez

İzmit’te yenildi

1989’da İzmit Belediye başkanı, 1994’te ve 1999’da İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Sefa Sirmen, 2009’da yapılan seçimde Büyükşehir adayıydı. Büyükşehir’i kaybetti, ama İzmit Belediyesi sınırları içinde en çok oyu alan kişiydi. 2009’da Sirmen’e destek veren vatandaş, bu kez Sirmen’den desteğini çekti. Köylerden gelen oylarla, Sirmen seçimi kaybetti. 2004’de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını, 2009’da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığını kaybeden Sirmen, 30 Mart 2014’teki seçimleri de kaybederek, üst üste üçüncü seçimden de yenilgiyle ayrıldı. Sanırım, Sirmen siyasete son noktayı koydu.  

 

Kuşkan ve Yıldırım

istifa edecek mi?

 

CHP, gerek Büyükşehir’de, gerekse 12 ilçede büyük bir hezimete uğradı. En çok güvendikleri Dilovası ve İzmit’ti de AKP’ye kaptırdı. CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, zaten diken üstündeydi. Bu kadar büyük bir hezimetten sonra bakalım Yalçın Kuşkan ve Selman Yıldırım istifa edecek mi? 

 

 

 

MHP’de Ünlü’nün yerine

Esat Muratoğlu mu geliyor?

 

MHP de CHP gibi seçimlerde ağır bir yenilgi aldı. Seçimlerden önce MHP’nin biri “Eğer seçimlerde başarısız olursak, seçimden sonra Aydın Ünlü’nün yerine il başkanlığına Esat Muratoğlu gelecek” demişti. Muratoğlu, eski sendikacı, MHP’nin İzmit Belediyesi Meclis üyesi adayıydı. Bakalım seçim öncesi bu dedikodu, seçim sonrası gerçekleşecek mi?

 

 

AKP İl Başkanı Civelek,

milletvekilliğini garantiledi

 

Daha önce il başkanlığı yapan Nihat Ergün, Fikri Işık ve Zeki Aygün, başarılı çalışmaların mükafatını milletvekili olarak aldı. 2004’ten beri seçime giren AKP, tarihinin en başarılı dönemini mevcut il başkanı Mahmut Civelek döneminde aldı. Zira, Büyükşehir ve 12 ilçe belediye başkanlığını kazandı. Bu başarı kuşkusuz Mahmut Civelek’in hanesine yazıldı. Civelek, bu başarısıyla 2015’te yapılacak genel seçimlerde milletvekili olmayı garantiledi. Kendisini tebrik ediyoruz.

 

Mahkeme bile

Baran’ı durdurmadı

Körfez’de kıran kırana bir seçim bekleniyordu. Zira AKP’dan aday gösterilen İsmail Baran, seçime kısa bir zaman kala yargılandığı davaya gitmemişti. Hem CHP, hem de MHP, AKP’nin adayı yargılanıyor diye ellerini ovuşturuyorlardı. Ama, Körfez halkı ezici bir çoğunlukla Baran’ı destekledi. Muhalefetin el ovuşturması boşa gitti.

 

 

MHP’li Zeki Gürsu

kendinden emindi!

 

CHP’den Salih Şirin’i transfer ederek MHP’nin adayı yapan MHP Körfez İlçe Başkanı Zeki Gürsu’nun bu hamlesi tutmadı. Gürsu, ilçedeki yerli oylara güveniyordu. Ama bu beklenti boşa çıktı. Zeki Gürsu, kendisini seçimi kazanacaklarına dair çok kaptırmıştı. Sanırım Salih Şirin’den daha çok üzülmüştür.

 

 

Kartepe bölünmez

Hüseyin Üzülmez!

AKP’nin Kartepe adayı Hüseyin Üzülmez, ilçede seçimi ezici bir çoğunlukla kazandı. CHP’li Yaşar Sönmez’in hedefi SP’nin adayı Mehmet Aras, oyları böler ve aradan sıyrılırım. Ama bu planı tutmadı. Kartepeliler, SP’yi tanımadı, Hüseyin Üzülmez’i tanıdı. Yani Kartepe’de oylar bölünmedi, Hüseyin Üzülmez, üzülmedi.

 

 

Derince’de MHP’yi

cemaat de kurtarmadı

 

1994’te Refah’tan aday aday adayı olan, 1999’da Fazilet’ten seçimi kazanan, 2004’te Saadet’ten aday olarak seçimi kaybeden, 2009’da Saadet’ten aday olup seçimi kaybeden Halit Altuntaş, 2014’te bu kez MHP’den aday oldu. 2009’da aldığı 16 bin oya güvendi, ama SP’liler bu kez Halit Altuntaş’ı satıp AKP’ye oy verdi. Cemaat, Derince’de MHP’yi destekledi. Yani Cemaat de Altuntaş’ı kurtarmadı.

 

Ali Haydar Bulut

efsanesi geri dördü

 

2004-2009 döneminde AKP’nin belediye başkanı olan Ali Haydar Bulut, dönemin AKP Derince İlçe Başkanı zat ile ters düşmüş, bu zat Bulut’u aday göstermemek için bin türlü hileye başvurmuştu. Bu zat hedefine de ulaştı. Bulut, bir kenara çekilip, işine baktı. 30 Mart seçimlerinde kenara çekilmenin mükafatını alıp tekrar aday gösterildi. Derince halkı, Bulut’a sahip çıktı ve 35 bin oy vererek ikinci kez belediye başkanlığı görevini verdi.

 

 

DP’nin ittifakları fos çıktı

Demokrat Partililer, Körfez’de CHP’yi, Kandıra’da MHP’yi destekleme kararı aldı. Açıkçası büyük bir heyecanda yarattılar. Ama beklenen olmadı. DP’nin desteklediği CHP, Körfez’de, MHP de Kandıra’da kaybetti. Yani bu suni ittifaklar tutmadı.

 

CHP’nin Derince’de

hesapları tutmadı!

 

CHP’nin Derince Başkan adayı Hakan Savaş iddialıydı. Seçimde 30 bin oy almayı hedefliyorlardı. CHP’liler AKP ile MHP çekişir, biz de aradan sıyrılırız dediler. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. CHP’nin bu senaryosunu SP’liler bozdu. CHP’liler 30 bin oy beklerken, ancak 2009’da aldıkları 20 bin oya 5 bin ilave edebildi.  

 

 

SP’den Derince’de

AKP’ye selam çaktı

 

2009’daki yerel seçimlerde SP’nin adayı Halit Altuntaş, 16 bin oyla üçüncü parti olmuştu. SP’nin adayı Altuntaş bu kez MHP’den aday oldu. SP’lilerin bu kez de kendisini destekleyeceğini tahmin ediyordu. Ama olmadı. Saadet Partililer, AKP’ye destek verdi. AKP, bu destekle seçimi rahat kazandı.

 

Ellibeş, usta oldu 

2004 ve 2009’da Gölcük’te yapılan seçimleri rahat kazanan AKP’nin adayı Mehmet Ellibeş, bu kez CHP’nin adayı Turan Dumlu’ya karşı oldukça zorlandı. Bir ara Dumlu’nun seçimi kazanacağı yönünde duyumlar gelmesine rağmen ipi Ellibeş göğüsledi. Görünen şu ki, bir sonraki seçimlerde Turan Dumlu aday olursa, seçimin kaderini etkileyecek. Ellibeş, acemilik, kalfalık derken ustalık döneminde de başkan seçildi. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR