Tempo artıyormuş!..

MAKALEYİ DİNLE

Sezon hazırlıklarını yaptığı söyleyen takımların antrenman programlarını bilenimiz var mı? Kulüp takımlarımızın çok yıllı, yıllık ya da hazırlık periyoduna dönük antrenman planlarını açıklayan haberlerini okuyabildik mi?

 

Basını izliyorum, tempo artıyormuş, pestilleri çıkıyormuş, antrenman dozu yükseliyormuş, vb… Geçin bunları..

 

Hangi takım sezon öncesi kondisyonel testlerden geçti? Oyuncuların kondisyonel düzeylerini belirlemek için hangi kontrol yöntemleri kullanıldı? Dayanıklılık,  kuvvet, hız, koordinasyon, reaksiyon, ivmelenme gibi motorsal ve koordinatif özellikler açısından oyuncuların kondisyonel düzeyleri nasıl ölçüldü?

 

Yapılan antrenmanlarda yüklenmelerin şiddeti neye göre belirleniyor?

 

Yukarıdaki sorular antrenman ve hareket bilimleri açısından ölümcül sorular içinde yer alır ve mutlaka doğru bilgilerle açıklanmalıdır. Ölçülemeyen bir özellik kontrol edilemez! Sezon öncesi yapılması gereken bir sürü test varken bunların hiçbirisinin yapılmaması akıllara durgunluk veren bir davranıştır. Korkarım, sağlık kontrollerinin yapılmasında  benzer durumlarla karşılaşılacaktır.

 

Özellikle futbolun çok konuşulup yazıldığı bir çevrede yaşıyoruz. Transferler, gidenler, gelenler konuşuluyor, hafiften antrenman haberleri geçiliyor ama sağlık, fizik, psikoloji ve kondisyondan söz edilmiyor. Bunda bir gariplik var ve bunu iki şekilde açıklayabilirim:

1- Antrenmanlar babadan kalma usüllerle yapılmaya devam ediliyor,

2- Antrenörler bu konuda gereken destekleri alamıyorlar.

 

Burada ciddi bir tartışma başlıyor gördüğünüz gibi. Ben, teknik adamlarımızın yeterli bilgi ve donanıma sahip olduğunu ve bu konuda yöneticilerle konuşuyor olmalarına inanıyorum. Çünkü, birçok teknik adam ilgili federasyonun aömış olduğu seminerlere katılıyor ve orada doğru ve taze bilgileri alıyor. Ancak bu bilgilerin kullanım şekli ve biçimi fark yaratan değerleri ortaya çıkaracaktır. Bu da maçların sonuçları ile değerlendirilecektir.

 

Son yıllarda sağlık konusunda ciddi kontroller yapan kuruluşlar ortaya çıkmaya başladı. Ancak, bu kontrollerden elde edilen sonuçların değerlendirilmesinde ciddi hatalar yapılabiliyor. Spor hekimliği ihtisası yapmayan bir uzmanın sportif sağlık konusunda ileteceği raporların dikkatle etüt edilmesi gereklidir.

 

Kardiyovasküler sistemin dikkatle testlenmesi gereklidir. Sonuçlar antrenörlerle paylaşılmalıdır. İvmelenme, top ile ve topsuz şekilde olmak üzere belirli mesafelerde fotosel kullanılarak kontrol edilmelidir. Optik ve akustik reaksiyon zamanları kayıt altına alınmalı, sporcuların kuvvet ve hız dereceleri ile ilişkisi değerlendirilmelidir.

 

Yukarıda kısaca özetlediğimiz test çalışmaları yapılmadığı taktirde, antrenmanlarda kullanılacak olan yüklenme şiddetleri net bir şekilde belirlenemez. Bu durum oyuncularımızda ve takımlarımızda yanlış yüklenmeler, süantrene tablosu, uzun süreli sakatlıklar ve başarısız maç sonuçları yaratır.

 

Çözüm, kurumsal yapılanmadan geçmektedir. Başarı isteniyorsa önce bu dönemin testleri yapılmalı, antrenmanlar plana bağlanmalı, takımda psikolog, kondisyoner görev yapmalıdır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yavuz Taşkıran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR