Van dramı

MAKALEYİ DİNLE

       Van depremi hepimizin yüreğini dağladı. Bu acıyı Kocaeli olarak daha iyi anlıyor ve biliyoruz. Marmara da olan 1999 depreminin izleri silinmedi. Van da olan depremin görüntülerini seyrederken 1999 un acıları ile birleşerek herkesten çok etkilendiğimizi söyleyebiliriz. Yaralarımız yeniden kanadı.
        Deprem insanları öldürmüyor. Yapılar insanı öldürüyor gerçeği ile bir kez daha yüzleştik. Sakat ve kandırmaca ihalelerle yapılan kamu binaları kibrit kutusu gibi devrilerek yerle bir oldular. Kaçak yapılar, ucuz ve yetersiz malzemeli yapılar insanlara mezar oldu. Deprem gerçeğini kabul edip ona
göre yapılaşma olmadığı takdirde bu acılar ne ilk nede son olacaktır.
        Japonya da bu şiddetten çok fazla olan depremlerde bir tuğla düşmez iken, tek kişinin burnu kanamazken bizde her şey alt üst oluyor. Buna asla kader diyemeyiz. Bunun adı tedbirsizlik, bilinçsizlik olsa olsa aymazlıktır. Bu kadar acılardan niçin bir türlü ders çıkaramıyoruz. Ağlamak, sızlamak ve her tarafta tek yürek olup bunca yapılan yardımlar ölenleri geri getirmez ki. Yardımlar derken burada da bir koordinasyonsuzluk yardımları gerçek hak sahiplerine ulaşmasını sağlamadı. Evi hasar görmemiş aç gözlü insanların yardım kamyonlarını adeta yağmalama görüntüleri hepimizi hem üzdü hem de utandırdı. Bunlara düpedüz şehir eşkıyaları diyebiliriz.  Bu aç gözlü, çağdışı yaratıkları Marmara depreminde çok gördük ve yaşadık.
          Van depreminde kadir şinas insanların maddi ve manevi yardımları hepimizin tesellisi oldu. Yediden yetmişe herkes gücü nispetinde koşuyor.          
          Birçok ülkenin kendiliğinden her türlü yardıma hazır olduklarını bildirmeleri de gelecek adına insanlığın ölmediğini gösterir. Bu arada üç uçak dolusu yardımla ilk koşan ülke kardeş Azerbaycan oldu. Diaspora Bakanlığı ve birçok kuruluş Federasyonumuzu temsilen şahsımı arayarak üzüntülerini, geçmiş olsun dileklerini ve her zaman kardeş devlet olarak yanımızda olacaklarını bildirdiler. Hepsine teşekkür ediyorum. Bir millet iki devlet gerçeğini dost ve kardeş Azerbaycan her fırsatta yaşıyor ve yaşatıyor.
         Van depreminde hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, geride kalan yakınlarına baş sağlığı ve yaralılara da acil şifalar diliyorum.
          İnşallah ders çıkarır bir daha bu acıları yaşamaz ve yaşatmayız.     
 
                                            BİR MİLLET İKİ DEVLETİN BAYRAMI
            Azerbaycan ve Türkiye arasında ki dostluğun ve kardeşliğin dünyada başka eşi ve benzeri yoktur. Tarihin her döneminde bu dostluk ve kardeşlik sürekliliğini korumuştur. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Azerbaycan’ın kederi kederimiz, sevinci sevincimizdir “ veciz sözü tazeliğini ve geçerliliğini korumaktadır. Azerbaycan’ın Milli ve Daimi Lideri Haydar Aliyev’in “ Biz bir millet iki devletiz “ veciz sözleri her gün ilişkimizi kuvvetlendirmekte ve kardeşliğimizi pekiştirmektedir. Bakü-Tiflis- Ceyhan boru hattı, Bakü- Tiflis-Erzurum gaz kemeri ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesi bunun bariz örnekleridir.
          Daha üç gün önce İzmir Aliağa da temeli atılan 5 milyar dolara mal olacak rafineri gelecek adına kardeş Azerbaycan ile ilişkilerin boyutunu gösteren önemli bir yatırımdır. Bu proje Türkiye’yi her yıl 2 milyar dolar cari açıktan kurtaracaktır.
           Kültürel sahada da ilişkilerimiz hızla gelişmektedir. Bu kültürel ilişkilerde Kocaeli başı çekmektedir. 2010 yılı Aralık ayında Kartepe Belediyemizin vermiş olduğu Haydar Aliyev Parkı kullanıma açıldı.
          30 Ekim Pazar günü Derince Belediyemizin TADEF ile yapmış olduğu protokole göre 10 dönümlük Haydar Aliyev Parkının açılışı törenle yapılacaktır.
Bu törene Azerbaycan Ankara Büyük Elçisi, İstanbul ve Kars Başkonsolosları,
 Azerbaycan’dan gelen Diaspora Bakanlığı temsilcisi, Azerbaycan Televizyonları, TADEF’e bağlı Dernek Başkanları iştirak edeceklerdir.
         Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’a, Derince Belediye Başkanımız Dr. Aziz Alemdar’a açılan parklar nedeni ile Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’na Seka Park’ta ki açılacak Azerbaycan Kültür Merkezi ve İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan’a TADEF’e verdiği tarihi bina nedeni ile Azerbaycan Devlet Bakanlığının göndermiş olduğu teşekkür mahiyetli plaketler takdim edilecektir.
          Derince de açılan Haydar Aliyev Parkı Azerbaycan’ın bağımsızlığının 20. Yıldönümü nedeni ile özellikle bu tarihe denk getirilmiştir. Bütün Kocaelilerin davetli olduğu bu park için Derince Belediye Başkanımıza, Derince’li hemşerilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür edip kutluyorum. Kardeş Azerbaycan’ımızın bağımsızlık bayramını tebrik ediyorum, kutlu olsun.                   
           Bu arada Türk Milletinin yaşam biçimi olan asla onsuz olamayacağımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını içtenlikle kutluyorum.
           Sağlık, mutluluk dileklerimle…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR