2015’i geride bırakırken…

MAKALEYİ DİNLE

İyisiyle kötüsüyle, bir yılı daha geride bıraktık. Adettendir, her yılbaşı sağlık, mutluluk ve huzur dilenir. “Bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine” yaşayabilme umuduyla gireriz her yeni yıla. Koca bir yıl elbette çoğu zaman hayal ettiğimiz, beklediğimiz gibi geçmiyor. Bazen üzülüyoruz, bazen musibetlerle boğuşuyoruz. Kıyıya vuran bebek cesetleriyle güne uyanıyoruz, içimiz parçalanıyor. Savaştan kaçan masum ve mazlum insanların çaresizliği karşısında boğazımız düğümleniyor bazen de. Böyle bir yılı daha geride bıraktık. İyi dilek ve beklentilerle başladığımız 2015 yılında, birçok olumsuzluğa birlikte şahit olduk. Biz yine de umudumuzu kaybetmeden, daha güçlenen bir Türkiye ile yurtta ve dünyada huzur ve güven ortamının inşa edildiği bir yıl dileyelim.

Geride bıraktığımız yılda ilçemizde de hafızalara kazınan olaylar oldu. Kartepe son bir yılda neler yaşadı, kısaca göz atalım…

2015 yılı içerisinde Kartepe’de en çok akıllara kazınan olay sel felaketinin yeniden yaşanması oldu. Ev ve iş yerlerinin sular altında kalmasının yanı sıra, çaresizce kurtarılmayı bekleyen vatandaşların görüntüleri sanırım uzun yıllar hafızalarımızdan çıkmayacak.

Şehit cenazelerinin ilçemiz havalimanına getirilmesi de geçtiğimiz yıla damgasını vuran olayların başında geliyor. Şehitlerimizin cenazelerini karşılamak üzere yüzlerce metre kuyruk olmuştu. Bölgeye hizmet eden tek havalimanının Kartepe’de bulunması, tüm dikkatleri yeniden buraya çekmişti. Bir süre uçuşların iptal edildiği ve sonrasında hizmete yeniden giren Cengiz Topel Havalimanı tartışması da uzun süre gündemde kaldı.

Yılın en çok konuşulanları arasında Kartepe Kent Mezarlığı tartışması da yer aldı. Bir çok beldede yaşanan mezarlık sorununun aşılabilmesi için yapılan kent mezarlığı konusu medyada uzun süre yer aldı.

Yoğun kar yağışları da geçtiğimiz yıldan hafızamızda kalanlardan… Uzun yıllar bölgeye yağmayan kar, esnafı mağdur etmişti. Ancak geçtiğimiz yıl kar yağışı adeta rekor seviyesindeydi. Kartepe zirvede kar kalınlığı 3 metreyi aşınca, Kartepe yine kayakçıların ilgi odağı oldu. Çevre illerden binlerce vatandaşın yanı sıra birçok ünlü isim de Kartepe’ye gelerek karın keyfini doyasıya yaşadı.

Arap sermayesinin Kartepe’yi tercih etmesi de geçtiğimiz yılın önemli başlıklarındandı. 40 milyonu aşan yatırımlarıyla Kartepe’de adeta Küçük Arabistan inşa eden Arap yatırımcılar, ulusal basının da dikkatini çekti. Arapların Kartepe tercihi birçok defa ulusal basında yer aldı ve bu vesileyle Kartepe turizm potansiyelinin yeniden canlanmasına katkı sağladı.

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun başlattığı “Muhtarlar ve STK’lar” toplantısı da uzun süre gündemden düşmeyen önemli bir konuydu. Kartepeli vatandaşlar, STK’lar ve muhtarların yanı sıra, ilgili birimlerin sorumlularının da yer aldığı geniş katılımlı toplantı hafızalara kazındı. Devlet yatırımlarının neler olduğu, hangi konularda eksik olunduğu, eğitimden turizme, asayişten sağlık hizmetlerine kadar birçok konuda çözüm odaklı bir toplantı yapıldı. İlk defa yapılan böylesi bir toplantıda sorunların interaktif bir şekilde çözülmesi ezberleri bozdu.

Yıl içinde gerçekleşen iki genel seçim de Kartepe için önemliydi. Özellikle 7 Haziran sonrası ortaya çıkan tablo yatırımlar konusunda yetkilileri düşündürmüş ve bir süre projeler askıda kalmıştı. Ancak 1 Kasım seçimlerinde Ak Parti’nin tek başına iktidarı ile birlikte değişim ve dönüşümü daha net görmeye başladık. Yönetim kademesinde yapılan değişiklikler, turizm master planlarının devreye alınması, teleferik projesindeki somut adımlar, doğal yaşam parkı, dağ altı bisiklet ve yürüyüş yolu gibi projelerde yol alınması bunun en somut örneği oldu.

Kartepe’de 2015’ten akıllarda kalan bunlardı. İnşallah yeni yılda çok daha güzel haberler alırız, veririz. İlçemizde, ülkemizde ve dünyada barış, kardeşlik ve huzur ortamı temennisi; mutlu, huzurlu bir yıl dileklerimle…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR