GÜREŞTE TAKTİK

MAKALEYİ DİNLE

 

Güreşte taktik: Güreşçinin güreşilen yeri, zamanı ve rakibi göz önüne alıp ;nerede- ne zaman- ne şekilde davranması gerektiğinin tatbik edilmesidir.

 Güreşçinin Taktik uygulaması :Güreş kurallarına uygun hareket edilmesi, Fiziki güç yeteneğine göre hareket edilmesi, teknik gelişimini arttırma, moral durumunun müsabakaya hazır halde bulunması, rakibin güç ve tekniğinin bilinmesi , müsabaka yerini özelliği, seyircinin avantaj veya dezavantajı ile yapılabilir.

Her spor dalında pasif sporcu baştan müsabakayı kaybetmeyi kabul etmiştir. En iyi  müdafaa dengeli ve akıllı hücumdur. Aktif sporcu rakibini savunmaya zorlar. Savunma yapan sporcu da pasivitede kalır. Pasif güreşçinin kazanma şansı  ancak sürpriz olur.

Taktik uygularken rakibin pasif olmasını sağlamak için devamlı aktif olunur. Rakibin oyun yapmasına müsaade ederek onun oyununu bozmak veya parad yaparak üstünlük sağlamak. Müsabaka öncesive müsabaka içinde rakibin moralini bozmak için yapılan hareketler  çirkin ve sporculuğa hele güreşe yakışmayan hareketlerdir. Unutulmamalıdır ki; Güreş mertlik sporudur. Amaç rakibe üstün gelmektir. bu üstünlük kurallara uygun olarak yapılmalıdır. Kurallara uygun galibiyet herkes tarafından beğeni ile karşılanır.

Müsabakaya hazırlık döneminde rakip güreşçinin motorik üzellikleri öğrenilmelidir. Kuvvetli mi, Süratlimi, dayanıklığı nasıl?

Rakibin fiziksel özelliklerini de bilmek önemlidir. Rakip daha kısa mı, daha uzun mu? Solak mı? Fiziki rahatsızlığı var mı?

Rakibin psikolojik özellikleri nelerdir ? Bilinmesi gerekir. (Sinirli, Heyecanlı, cesaretli, korkak )

Rakibin son müsabakalardaki başarı grafiği, Başarılı tatbik ettiği oyunlar Savunmada başarılı olduğu paradlar, Ser güreşe tepkisi,  Hakem kararlarına tepkisi, Seyirci karşısındaki tepkisi öğrenilmeli ve buna göre taktik hazırlanmalıdır.

Müsabaka öncesi taktik çalışmaları, antrenörün hazırladığı program dahilinde çalışma ile yapılır. Ancak bu çalışmalar müsabakaya az bir süre kala yapılmalıdır. Çalışmalar rakip güreşçilerin oyun uygulamaları ve savunma özelliklerine göre yapılır. Uygulanacak taktiğin müsabaka öncesi denenmesi büyük yarar sağlar. Bu tür denemelerin güreşçi üzerinde iyi bir hazırlık duygusu uyanmasını ve moralinin artmasını sağlar. Güreşçi yaptığı hata ve noksanlıkların eleştirilmesini kabullenecek nitelikte yetiştirilmelidir. Müsabaka anında güreşçinin kişiliği ve psikolojik durumu antrenman sırasındaki gibi değildir. Bazıları antrenmanda çok başarılıdır. Müsabakada tutuk ve başarısız olabilirler. Bazıları müsabaka günü övgüye, telkine, morale gereksinim duyarlar. Müsabaka devre arası güreşçiye çokça uzun uzadıya konuşma yerine az ve öz konuşarak değerlendirme yapılır. Müsabaka sonrası antrenörün davranışı önemlidir. Güreşçisi yenilmişse istenmeyen davranış – konuşma güreşçinin morali, hırsı, isteği üzerinde olumsuz etki eder. Yenilgiden sonra sporcuyu arkadaşları ile yalnız bırakma ,sporcu bir müddet sonra toparlanınca değerlendirme yapmak yerinde olur.

Maddi ve manevi güç insanın bedenindedir. Bunları dışarıda aramak fuzuli zaman kaybına sebep olur.

Kendine güven ancak bilinçli çalışma ile olur. Güç arttırıcı diye piyasaya sürülen maddelere itibar etmek, intihar etmekle eş anlamdadır. Bu maddeleri alan kendine güvenemeyen bu maddelerin arkasına sağlanan kişilerdir. Önlerinde kötü örnekler olduğu halde bu maddeleri alanlar kullanmadan önce düşünmelidir. Önce sağlık sonra maddiyat.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR