Müthiş bir yaşam öyküsü; ESEY ve HAYDAR ÇAVUŞ

MAKALEYİ DİNLE

Kamil Çöpür, bir öğretmen.

O’nunla ne zaman tanıştığımı tarih ve mekan olarak anımsayamıyorum. Ancak, “40 yıldır tanıyor” gibiyim.

Öncelikle, mesleğine ve insana saygılı bir eğitimci.

“Emeğin yanında, sömürünün karşısında.

Kültürel ve siyasal değerlerimiz örtüşüyor.

Ortak dostlarımız var.

Kamil Çöpür, ilk roman denemesi olan “Esey ve Haydar Çavuş” için 14 Nisan 2015 günü, mütevazı bir “imza günü etkinliği” düzenlemişti. Eserini o gün edindim. Ama, Haziran ayına kadar elimi süremedim. Günlük uğraşların yanısıra, hazırlamakta olduğumuz tiyatro oyununun provaları zamanımın büyük bölümünü alıp götürüyordu. Bu kadar değer verdiğim bir dostumun emek ürünü olan bir eseri öyle yalap şap okuyamazdım.

Nihayet dinlence zamanı geldi ve beynimin sessizlikle buluşup dinlendiği bir gün, “Esey ve Haydar Çavuş” adlı roman okumaya başladım. Roman, 33 bölüm ve 287 sayfa. Bölüm bölüm, dinlenerek okumak niyetindeydim. İlk molayı verdiğimde 16. Bölüme geldiğimi gördüm!

Olaylar ve kahramanları, romanın örgüleniş biçimi ve yazarın sade dili, romanı kolay okunur hale getiriyordu. Olaylarda kimi sözcükler ilk bakışta, okuyana “yabancı” gelse de, yazar o sözcüğün açıklamasına da yer vererek “akıl takılmalarını” önlüyor.

Cumhuriyet’in ilk yılları. Genç Cumhuriyet’in pek etkili olamadığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu. Ağalık düzeninin “Devlet Düzeni” sayıldığı, kadının bir “cinsel obje ve bedava emek” yani “zincirsiz köle” sayıldığı zamanlar. Erkek egemen kültürün, cehaletin, güç üzerine kurulu ilkel bir düzenin yaşandığı yıllar.

Zekası ve fizik gücü ile, farklı bir kültürel ortamda yaşasa, çok daha farklı bir kişiliğe bürünmesi mümkün olduğu halde, tutkularının esiri olarak uzun yıllar cezaevlerinde yatan bir adam; Haydar Çavuş. Çocuk çocukları için her türlü zorluğa karşı göğüs germiş bir çile kadını; Esey.

Bunca yanlışına karşın, en güçlü zamanında Menderes’in mitinginde “Demokrasi, demokrasi” diye haykıran, Menderes’in onu korumalarının insafına bırakmayıp kürsüye davet ederek; “Haydi şimdi konuş Çoban Haydo” demesi üzerine etkili bir konuşma yapabilen ve bir CHP tutkunu olduğu halde, bu olaydan sonra ölünceye kadar Menderes’in fotoğrafını baş köşeye asan ve 27 Mayıs sonrası Menderes’in asılmaması için çırpınan bir Haydar Çavuş.

Ülkesini seven, dünden bugüne nereden nereye geldiğimizi ve bugünkü pek çok sorunumuzun kaynağını somut örnekleriyle görmek isteyen herkese bu romanı edinip okumalarını ısrarla öneriyorum.

Romanın yazarı Kamil Çöpür’ü içtenlikle kutluyorum.

 

NOT: Romanı edinmek isteyenler, kamilhalidecopur@gmail.com veya 0.532.7089124 no’lu telefonla iletişim kurabilirler.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR