AK Parti’deki kongre süreci

MAKALEYİ DİNLE

AK Parti’de yeni ilçe ve il başkanları kasım ayından itibaren başlayacak olan kongre süreçleri ile belirlenecek. Süreç öncesinde bir büyük soru işareti de cevabını buldu. İstanbul’da düzenlenen ve Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun da katılımı ile gerçekleşen önemli toplantıda kongrelerin tek liste ile yapılacağı net bir şekilde ifade edildi.

Yani bu konuda artık akıllarda bir soru işareti kalmadı. Mesele tamamen netlik kazandı.

Zaten geçtiğimiz kongre dönemindeki çalkantıların sebebi de buydu. Yani tek liste muhabbetleri teşkilatı germişti, ancak bu gerilimin ana sebebi, söz konusu kararın, Kocaeli ve diğer kentlerde medeni cesarete sahip olan kişilerin adaylıklarını ilan etmelerinin ardından açıklanmasıydı.

Yani yola çıkmış olan kişiler, çevresindeki destekçileri, oy vermeye ikna ettikleri delegeleri yarı yolda bırakmamak adına kongredeki adaylıklarını sonuna kadar götürmüştü. Ülke genelinde yüzde 95 oranında tek liste muhabbetlerinde amaca ulaşılırken, Kocaeli gibi birkaç kentte kongreler tamamlanamadı.

Malum, Dilovası ve Derince’de hala atanmış ilçe başkan ve yönetimleri görev yapıyor. Eğer şimdi yapılan, yani adaylar ortaya çıkmadan önce tek liste kararının alınması ve bunun deklare edilmesi mantığı geçen kongre döneminde de uygulanmış olsa idi, çok büyük olasılık ile süreç daha sorunsuz geçecek, belki de kalan iki ilçede de seçilmiş yönetimlerle seçimlere girilmiş olacaktı…

Her ne kadar demokratik olmasa da, yani işin özünde insan haklarına aykırı bir anlayış söz konusu olsa da, bu duruşun AK Parti’nin genel yapısı ile örtüştüğünü söyleyebiliriz.

Şöyle ki, AK Parti ilimizde hiçbir il kongresini birden çok liste ile yapmadı. Fikri Işık’ın kazandığı kongreyi şöyle bir düşünün. Necdet Eksen’in adaylığını açıklamasının ardından yaşananları aklınızdan geçirin. Genel merkezin talimatı ve Nihat Ergün’ün ısrarı ile Eksen adaylıktan çekilmiş, Fikri Işık başkanlığında oluşturulan listenin iki numarasına oturmuştu.

Sonrasında ise tahsil muhabbetleri ve tartışmaları ile başkanlık kendisine değil, Zeki Aygün’e verilmişti.

Kısacası tek liste muhabbetleri AK Parti karakteri ile örtüşüyor. Garipsememek lazım. Neticede teşkilat içindekiler, zoraki bir tavırla da olsa karara uymayı görev sayıyorsa, bu saatten sonra demokrasi naraları atmanın kimseye bir fayda getirmeyeceği kesindir.

Gördüğümüz tabloya göre şimdiden bu karar teşkilat içinde kabul görmüş bile. Yani partililer ya da adaylığı düşünen kişiler ‘Yapacak bir şek yok’ moduna girmiş durumda.

***

Bu arada şunu ifade etmek istiyorum. Bu süreçte öncelikli olarak meseleyi değerlendirmesi gereken kişiler bana göre mevcut görevdeki ilçe başkanlarıdır. Malum, sadece üç ay ara ile iki çok önemli seçimden 13-0’lık zaferle çıkılmasında ilçe başkan ve yönetimlerinin önemi büyüktür.

Bu anlam kendilerine doğru farklı bir çalışma içine gireceğiz. Görüşmelerimize Körfez ile başladık. Diğer ilçelere doğru da yola çıkacağız elbette.

Çünkü bu süreçte görüşleri önemli olan kişiler arasında öncelikli isimler ilçe başkanları olacaktır.

Onların görüşlerini de ayrıntıları ile gazetemizde bulacaksınız…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR