CHP ve AKP’den canlı bomba tartışması!

MAKALEYİ DİNLE

CHP İl Örgütü’nün Pazar günü İzmit Tanyıldız Düğün Salonu’nda düzenlediği toplantıda konuşan CHP’li Necdet Akar, Sübyan okullarında genç kızları canlı bomba olarak yetiştiren bir iktidarın olduğunu, Kartepe Belediyesi’nin de buna yardımcı olduğunu iddia etmişti.

***
Akar’a cevap Kartepe Belediye Başkan Vekili Zafer Arat’tan geldi. Arat, “Kartepe’de faaliyet gösteren Sübyan Okulları ile belediyemizin organik ya da inorganik hiçbir bağı yoktur ”dedi

***
Yaşanan tartışmaya CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar da dahil oldu.
Şimdi de Karakadılar’ın açıklamasını okuyalım, 
“İl başkanlığımız tarafından “CHP Hafızasını Topluyor” adıyla yapılan ve partimize emeği geçen yüzlerce ismin bir araya geldiği toplantının çok verimli olduğuna inanıyorum. İl başkanlığımız toplantıda elde edilen verileri en iyi şekilde değerlendirecektir. Biz de örgütlerimize ve örgütte görev alan her kademedeki üyelerimize yönelik eleştiri ve övgüleri, yapıcı önerileri dikkate alarak çalışmalarımızı geliştireceğiz.

***
Ancak bu güzel toplantı ile ilgili yerel medyamıza yansıyan haberler bizi son derece üzmüştür. Parti üyemiz Derbentli Necdet Akar’ın sözlerinin yanlış anlaşıldığını ve abartılı bir şekilde medyaya yansıdığını gördüğümüz için bu açıklamayı yapma zorunluluğu duyuyorum. Telefon görüşmemizde Necdet Akar da sözlerinin anlatmak istediğinden farklı yansıdığını ifade etmiştir. 

***
Bilinmesini isterim ki, Necdet Akar’ın ya da herhangi bir CHP üyesinin dini eğitimle ilgili bir korkusu, kaygısı ve eleştirisi yoktur. Eğer illegale giden bir anlayış bu tarz eğitim yapan okullardaki öğrencileri yanlış yollara saptırmaya kalkarsa elbette karşısında bizi bulur. Mütedeyyin duygularla yapılan çalışmalara bizim itirazımız olmadığı gibi desteğimiz olur.
**
Necdet Akar’ın anlatmak istediğine meseleye gelince; 
Bilindiği gibi Türkiye’nin büyük bölümünde olduğu gibi ilimizde ve ilçemizde de çoğu Suriyeli çok sayıda göçmen yaşamaktadır. Bir yandan bize sığınan bu insanların iyi koşullarda yaşaması sorunu varken diğer yandan bu insanların arasına sızarak ülkemize giren ve kendine yandaş bulmaya çalışan radikal grupların meselesi vardır. 
Ülkemizde kalabalık yerlerde patlayan bombaların arkasında ağırlıklı olarak göçmen gelenlerin olması yüzünden halkımız kalabalık yerlerde dolaşamaz hale gelmiştir.
Durum böyleyken Derbent’teki yurdun öğrencilerden alınıp Suriyelilere verileceği yönündeki duyumlar bölgemizde ciddi tepki çekmektedir. Necdet Akar’ın “canlı bomba yetiştiriyorlar” sözleri de bunun içindir.

***
Diğer yandan, Kartepe Belediyesi’nin Necdet Akar’a cevap vermedeki hızı da bizi şaşırttı. Bizim belediye çalışmalarına, mezarlık ve şirket konularındaki sorularımızın bazılarına cevap vermekten imtina eden, bazılarına yarım yamalak cevap veren belediye başkan vekili Zafer Arat’ın tüm sorularımıza bu kadar hızlı ve şeffaf cevap vermesini bekliyoruz”

***
Tartışmaya AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan da katıldı… Ceyhan da düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili şunları söyledi;  “CHP hafızasını topluyor diye program yaptı. CHP, hafızasını toplamaya çalışırken daha da dağıtmış. Necdet Akar canlı bomba arıyorsa kendisidir. Kız evlatlarımızı canlı bomba olarak görüyorsa CHP hafızasını silmiştir. Kamuoyundan ve velilerden özür dilemesi gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın eşi hakkında hoş olmayan sözler kullandığını görmekteyiz. Kendisine misliyle iade ediyoruz. Siyaseten eleştirmek saygı duyarız bu tarz açıklamalar devam ederse gereğini yaparız. Şahsi bilgilendirme yapacağız hukuki boyut Emine Erdoğan’ın kararıdır. Bilip bilmeden bu tür açıklama doğru değildir. Toplumsal bütünlüğün önüne geçilmektedir. Bir kişi canlı bomba oluyorsa bu inançsızlıktan kaynaklanmaktadır” 

***
Akar’ın, Arat’ın, Karakadılar’ın ve Ceyhan’ın konuyla ilgili düşüncelerini size aktardım. Ceyhan, konuyu Ankara’ya ileteceğini söyledi… 
Anlaşılan, CHP’li Necdet Akar hakkında suç duyurusunda bulunulacak… 
Konu epeyce uzayacak… 
Gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz. 

“10 bin dolarım var sana vereyim gidip cinsiyetini değiştir!

Gazetemizin tarafından Doruktakiler 2015 organizasyonunda ‘Yılın Bilim İnsanı’ seçilen Körfezli Yrd. Doç. Canan Dağdeviren, giyilebilir kalp pili çalışması ile dünyanın gündeminde.  Canan Hanım, 30 yaşında. CHP Körfez eski İlçe Başkanı Cavit Dağdeviren’in kızı… Amerika’da yaşıyor… Canan Hanım’ın önceki gün Hürriyet Gazetesi’nde Cansu Çamlıbel’e röportaj verdi. Röportajda ilginç bir anısını anlattı. Birlikte okuyalım; 
Kadın olmak büyük bir zorluktu. Amerika’da da Türkiye’de de. Aslında Amerika’da da bu tür olaylarla karşılaşınca biraz şaşırdım. Sanırım kadın olmak dünyanın her yerinde zor. Bir deney yaptığımda ya da çalışan bir alet tasarladığımda ‘Bunu gerçekten sen mi yaptın, kim sana yardım etti?’ gibi sorularla karşılaştım. Doktora boyunca erkek bir danışmanım vardı. Ne zaman toplantılarım iyi geçse ‘Tabii ki de iyi geçer sen kadınsın, hocan sana iyi davranıyor’ diye yorumlar yapardı.
Bu olay Amerika Illinois Üniversitesi’nde başıma gelmişti. 2010 yılında 10 bin dolarlık bir ödül kazandım. Tamamen kişisel bir ödüldü. Hep bu tür yorumlarla gelen erkek bir arkadaşım vardı. ‘Hocan sana iyi davranıyor çünkü kadınsın. Yoksa ağlarsınız, moraliniz bozulur’ gibi yorumlar. Ben de ona şöyle demiştim; ’10 bin dolarım var sana vereyim gidip cinsiyetini değiştirebilirsin ve kadın olabilirsin’. O günden sonra bir daha bana asla bu tür bir yorumla gelmedi. Sanırım hatasının farkına vardı.

Medya41 sahiplerine bir çift sözüm var!


6 Mart 2016 tarihinde medya41’den bir mail geldi. Başlık “hakim kararına uymayınca ceza aldı”… Yarım saat sonra düzeltilip ayrı bir mail daha gönderildi. Mailde gönderilen haberin girişi şöyleydi. “Bizim Kocaeli Gazetesi sahibi Güngör Arslan, Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 10 bin, ayrıca Yazı İşleri Müdürü Selvi Arı da 10 Bin TL para cezasına çarptırıldı. Mahkeme ayrıca tekzip metninin 2 ulusal gazete de yayınlanmasına karar verdi.”

***
Ben haberin içeriğine bir şey demiyorum. Haber yapılıp, servis edilebilir. Ancak haberde mahkemenin kararlarının fotoğrafları da çekilip servis edilmiş. Buna da bir şey demiyorum. Ama gönderilen mahkeme kararlarında Arslan ve Arı’nın T.C. kimlik numaraları da yazılıydı.

***
İşte benim karşı çıktığım nokta bu. En azından T.C. kimlik numaraları kısmı kapatılabilirdi. Bunu niye yazıyorum, çünkü bu durum benim de başıma gelebilir. Zira gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü olarak ben de gidip savcıya, hakime ifade veriyorum, mahkeme de kararını veriyor. Bu maili gönderenler, yarın Büyükşehir Belediyesi ile ilgili aleyhime sonuçlanacak olan bir dava sonrasında mahkeme kararını gazetelere servis edip, benim ve benim gibi başka bir gazetenin sorumlu yazı işleri müdürünün de T.C. kimlik numaramı deşifre edebilirler. Bu çok sakıncalı bir durum… Medya 41 adlı adresten mail gönderenler, bu hususu çok dikkat etmeli diye düşünüyorum… Zira, T.C. kimlik numaralarıyla kimlerin başına ne çoraplar örüldüğünü biliyoruz…

 Deprem korkutuyor! 

Türkiye topraklarının yüzde 92'si deprem kuşağında bulunurken,  nüfusumuzun yüzde 95'inin ise deprem bölgelerinde yaşadığı ortaya çıktı. Medya Takip Ajansı Interpress’in araştırmasına göre, deprem ile ilgili son bir yılda 44 binden fazla haber çıkarken, depreme karşı alınması gereken önlemlere dikkat çekmek amacıyla her yıl Mart ayının ilk haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenen Deprem Haftası hakkında ise yazılı basına 490 haber yansıdığı belirlendi. (İnterpress)

Gölcük’te 5 okula beyaz barak verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı ve sağlık Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü Beyaz Bayrak uygulamasında ilimizden birçok okul, bu bayrağın sahibi oldu. Beyaz Bayrak uygulamasından geçen Özel Güneş İlkokulu, Gölcük Beyaz Zambak Anaokulu, Gölcük Şirinköy İlkokulu, Gölcük Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gölcük İhsaniye İlkokulu, yakın zamanda Beyaz Bayraklarına kavuşacak. Beyaz Bayrak, “Temiz okul, sağlıklı okul” anlamına geliyor. Beyaz Bayrak uygulamasından geçen 5 okulumuzu da kutluyoruz. 

Barajlar dolu, su  sıkıntısı çekmeyeceğiz 

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) verilerinden derlenen bilgiye göre, yağışların ardından kente su sağlayan Yuvacık ve Namazgah Barajı'ndaki su miktarı 68 milyon 840 bin metreküpe yükseldi. Yağışlar ve yüksek kesimlerdeki karların erimeye başlamasıyla barajlardaki doluluk oranı Yuvacık'ta yüzde 94'e, Namazgah Barajı'nda da yüzde 91'e çıktı. Kocaeli'nin ana su kaynağı olan Yuvacık ve Namazgah barajları ile bahar yağmurları da göz önüne alındığında, kentin bu yaz su sıkıntısı çekmeden kışa ulaşması beklendiği bildirildi

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR