MAKARNACI HÜSEYİN

MAKALEYİ DİNLE

 

Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Karadede Köyünde doğan ve Kırkpınar’da yetişen Makarnacı Hüseyin, başpehlivanlığının yanı sıra Kırkpınatın en iri pehlivanlarından birisi olarak biliniyor.

Güreşe düşkünlü ile bilinen Sultan Abdulaziz’in huzurunda başpehlivanlardan Kel Aliço’yu yenerek ün yapan Makarnacı Hüseyin Pehlivan, sultan tarafından “paşa” diye anılırken, sarayda da Kuşcubaşılık görevini yürütmüş. Yunan pehlivanı yenen Makarnacı bu başarısıyla Sultan Abdulaziz’in büyük övgüsünü kazanmış. Pehlivanlığı ve saraydaki sona erdikten sonra memleketine dönen Makarnacı Hüseyin Pehlivan, hayatını kaybedince burada toprağa verildi.

Sultan Azizin başpehlivanlarından Makarnacı Hüseyin pehlivan Filiz Nurullah çapına yakın bir pehlivandı. Yalnız boyu Filiz kadar yoktu. İki metreye yakındı.

Makarnacı Hüseyin pehlivanın ayağına giydiği güreş kispeti tam kırk okka safi gelirdi.

Makarnacının ustası da malûmumuz değildir. Malûm ya her Türk pehlivanının muhakkak bir ustası vardır. Lâkin çok eski pehlivanların bazı güreşlerine vâkıf olduğumuz halde ustalarının kimler olduğunu tespit etmek mümkün olamamıştır. Bu sebeple Makarnacı Hüseyin’in de ustası bizce malûm değildir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR