Rahmetli Süleyman Demirel’den inciler!

MAKALEYİ DİNLE

Siyasette espri zeka göstergesidir. Bu günlerde huzura, gülmeye ve espriye çok ihtiyacımız var.

Toplum çok gergin, spordan, ticarete, oradan siyasete kadar bağırma, çağırma, hakaret kol geziyor. Malesef günümüz siyaseti de bunu tetikliyor. Oysaki siyasetçilerin bir görevi de aslında topluma bu yönde de örnek olmak,toplumdaki gerginliği azaltmak olmalıdır. Benim de bu köşede özellikle Büyükşehir Belediye yönetimini kızdıracak, ama altı dolu ağır eleştiriler getirdiğim olmuştur. Ama bu gün biraz da siyaseti, siyaset zekası ile espiri ile süsleyenleri analım.

 

Örneğin rahmetli Süleyman Demirel’den inciler

•"Bana Türkiye 'nin durumunu bir kelimeyle anlatın derseniz iyidir derim. İki kelimeyle anlatın derseniz iyi değildir derim"

• Nur cemaati Demirel’i pek severler ve hep ona oy vermişlerdir. Nitekim Demirel bir seçimde Nurculara kabinede bakan vereceğini vaat etmiş fakat kabine açıklandığında beklenen Nurcu bakan çıkmamıştır. Bunun üzerine Nurcular da haklı olarak, “sayın Demirel hani bizden bir bakan alacaktınız” diye sormuşlar ve Demirel kendinden beklenen cevabı vermiş,- Ben varım ya...

 

• Genel evleri kapatalım da bizi mi sevsinler.

• Ege bir Yunan gölü deldir, Ege bir Türk gölü de deldir. Binaenaleyh Ege bir göl deeldir.

• Efendim neden İngiliz Dışişleri Bakanının elini sıktınız?- Neresini sıkacaktık gardeşim?

• Üniversite ziyaretlerinden birinde  bir öğrenci Demirel'i sıkıştırmaya çalışır.Türkiye'de yapılan her türlü işi sahiplenmek gibi bir adetiniz var. Demirel soruyor, sen nerde oturuyorsun? Niye ki? Kadıköy'de!Hah işte buraya her gün gelmek için üstünden geçtiğin köprü var ya, Ee evet, Onu işte ben yaptım!

**

Rahmetli Osman Bölükbaşından inciler;

• İşadamlarına hitaben, 'Ah benim aslan görünüşlü, tavşan yürekli büyük sermayem'!

• Halka hitaben, 'Sizin harmanınız büyük de, taneniz çıkmıyor. Burada beni dinlerken aşka gelip Rahman'ı alkışlarsınız, sandık başına gidince şeytana sarılırsınız'.

• Bir Meclis tartışmasında 'sen erkek misin?' diye soran bir milletvekiline, 'Ben erkekliğimin zekatını versem, sen bile erkek olurdun'.

• Eğitim cehaleti alır, eşeklik baki kalır.

• Günümüz siyasetçileri için, '40 yıllık kaşar, bunların yanında bakire kalır'.

• Siyasi hayatımda beni en çok üzen, ne zaman konuşmaya başlasam İsmet Paşa'nın kulaklığını çıkarıp masaya koymasıydı.

• Hayatım boyunca bütün sektörleri tetkik ettim, en karlısının 'din ticareti' olduğunu gördüm.

 

Akıllı Eşek

 

• Milletvekilinin biri bir köyü gezerken, bağlı olduğu değirmeni döndüren bir eşek görmüş. Yanındaki köylüye sormuş: "Bu eşeğin boynundaki zil ne işe yarıyor?"

"Efendim" demiş köylü, "O zil sustuğunda eşeğin durduğunu anlıyorum. Müdahale edince tekrar harekete başlıyor." "Akıllıca" demiş vekil, "Peki eşek olduğu yerde durup da başını sağa sola sallarsa nereden anlayacaksın durduğunu?" Köylü cevap vermiş: "Ne gezer efendim sizin gibi akıllı eşek buralarda..."

**

Aslında Anadolu insanı zekidir, pek hata yapmaz, espriyi bilir, hazır cevaptır. Esas olan onları anlayabilmek, kimse siyasi hayatımızdaki eksiklikleri Anadolu insanına bağlamasın, ne yazık ki eksiklik onları anlayamayan, onlara güven veremeyen, bu nedenle de sürekli çareyi gerginlik yaratarak sonuç almaya çalışan siyasi figürlerde ne dersiniz ? 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR