MHP kan mı kaybediyor?

MAKALEYİ DİNLE

7 Haziran seçimlerinde 80 vekille meclise giren MHP oyunu artırmayı başardı. Seçim gecesi genel merkez binasında bir açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçmenin koalisyon istediğini söyleyerek Ak Partiyle bir koalisyon yapmayacaklarını deklare etmişti.

Yani ilk günden MHP, hükümet içerisinde olmayacağının sinyalini verdi. CHP ile bir birliktelik ise HDP desteği olmadan yapılamayacağı için bu formül de ortadan kalktı.

Anlaşılan Devlet Bahçeli, ülke yönetiminde söz sahibi olmak istemiyordu.

Kendisine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Gel birlikte olalım, başbakan da sen ol” dedi.

Bu lafa öfkelenen Bahçeli, elinin tersiyle bu teklifi de reddetti.

Israrla “Ben hükümet olmayacağım” demeye getirdi.

Sıra meclis başkanlığı seçimlerine gelince son turda Ak Parti’nin karşısında CHP’nin adayını desteklemeyeceklerini söyledi.

“Biz HDP’nin oy verdiği bir yere oy vermeyiz” dedi.

Bu durum Ak Parti’nin ekmeğine yağ sürdü. MHP sayesinde TBMM Başkanı, Ak Partili İsmet Yılmaz oldu.  

Devlet Bahçeli’nin uzlaşmadan uzak tavrı bazı MHP’lileri kızdırdı. Özellikle Devlet Bahçeli’ye muhalif olanların partisinden istifa ettiğini ya da edeceğini duyar olduk.  

MHP’ye emaneten oy verenler, (başka cemaat kanadı) ilk seçimde oylarını geri alacağını söyler oldu.

Bazı partililer ise genel başkanlarının bu tavrından memnun. Devlet Bahçeli’nin dik durduğunu ve dik durabileceğini gösterdiğini söyleyen bu kişiler de, genel merkezin tavrından memnun.  

Ancak genel bir değerlendirme yaptığımızda MHP’nin kan kaybettiğini görüyoruz.

Kimine göre Devlet Bahçeli kendi ipini çekiyor, kimine göre ise MHP’nin…

Sosyal medyada da alay konusu olan Devlet Bahçeli’nin “HDP’nin oy verdiği yere biz oy vermeyiz” sözü, değiştirilerek yaratılan espriler paylaşım rekorları kırıyor.

 

Aslında önemli bir sınav geçiriyor MHP… Sokaktaki vatandaş, “Devlet Bahçeli, HDP’ye ve AK Parti’ye düşman gibi görünüyor ama uyguladığı üslubu sonuçları bu iki partiye ivme kazandırıyor. Hükümetin kurulamadığı her gün Ak Parti’ye, MHP’nin savaşçı ve oyunbozan tavrının ise HDP’ye yarıyor” diyor.

Emanet oyların kaçması MHP’nin olası bir erken seçimden başarısız çıkmasına neden olabilir. MHP’nin ileri gelen yerel eski yöneticileri de “Umarız Devlet Bey, ne yaptığını biliyordur” diyor…

 

Körfez Sahiline bir düzenleme şart

Özellikle yaz aylarında en sık ziyaret edilen yerler sahil kesimleridir. Yazın sıcağında deniz havası almak isteyen vatandaş, misafirlerini gezdirmek isteyen ev sahipleri, çoluk çocuğunu gezdirmek isteyen anne babanın ilk tercihi sahillere inmektir.

Başiskele’nin eşsiz sahili, Değirmendere’nin huzur veren sahili, İzmit’in Sekapark’ı Derince’nin Harikalar Sahili akıllarda kalan bölgelerimizdir.

Ancak gel gelelim ki Körfez, özellikle Yarımca sahili atıl ve harabe bir görüntüye sahip. Bunun en büyük nedeni ise bölgede yapılan YHT inşaatı.

O dönem yapılan tadilatın yarattığı tahribat halen duruyor. Yollar kazılmış ve asfaltsız kapatılmış durumda.

Onun ötesinde karanlık bir görünümü var sahilin. Anıt Park bölgesi ise savaş alanı gibi. Bizlerin çocukluğunda cıvıl cıvıl olan bu yerler şimdi harabe gibi görünüyor. İlçelerin prestiji olan sahiller, hak ettiği değere kavuşmalı. Körfez ilçesi de, bir Derince, bir Başiskele sahili gibi güzellikleriyle anılmalı diye düşünüyorum. Bir anket yaptırılarak halkın isteği doğrultusunda bu bölgelerimizde prestijli projeler uygulanmalı. Tabi Yarımca sahilinin de güzel olan bir bölgesi var. O da piknik alanları.

 

Site sakinleri ezan sesi duyamıyormuş

Bu sorunumuz yine Körfez bölgesini ilgilendiren bir konu. İlçede yapımı tamamlanan ve  artık insanların yaşamaya başladığı Petkim Park sakinler, site içerisinde ezan sesini duyamadıkları için konuyu bölge muhtarı Aynur Şöhretli’ye iletmiş. Özellikle Ramazan ayında önemli bir ihtiyaç haline gelen ezan sesinin duyulabilmesi için muhtara istekte bulunan bölge sakinleri sorunun giderilmesini istiyor. Muhtar Aynur Şöhretli de sorunun gerekli yerlere iletilmesini sağlamış.

 

Özel Kartanesi Kreşi’nden şikayet var

Geçtiğimiz ay yönetimi değişen Özel Kartanesi Kreşiyle ilgili bir şikayet telefonu aldım. Telefonun ucundaki anne, “Kreş yönetimi değiştikten sonra tüm kadro değişti. Çocuğum 4 yaşında ve 1.5 yaşındaki çocukların sınıfında olduğu için oğlumda gerileme başladı ve bebek taklidi yapmaya başladı. Öğlen yemekleri listedeki gibi uygulanmamaya başladı. Çorba ve makarnayla öğlen yemeğini geçiştiriyorlar. Bazen makarnayı yetiştiremeyen yemekhane görevlisi, öğen çorba ikindide makarna verir hale geldi. Yeni yöneticiler kreşin üstünde oturuyorlar. İftarda kreşin yemekhanesini kullanıp kalan yemekleri sabah çocuklara veriyorlar. Ben çocuğumu kreşten alıyorum ama orada kalan çocuklara acıyorum” dedi.

Bunun üzerine kreşi arayarak isnat edilen suçlamaları anlattım. Okulun yetkilisi olduğunu söyleyen bayan, “O bayanla konuştuk, bir geçiş süreci olduğu için bazı aksilikler yaşandığını söyledim. Evet yönetim değişti ancak yemek listelerimize bakabilirsiniz, çocuklara gayet besleyici yemekler veriyoruz. Bebek sınıfımıza şuan  çok ilgi yok.  Ayrıca söz konusu çocuk kendi sınıfında ama o sınıfta konuşma güçlüğü çeken bir öğrencimiz var. Ondan etkilenmiş olabilir. Okulumuzu dilediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz” yorumunda bulundu.

Umarım yönetim değiştiren bu okulla ilgili benzer şikayetler bundan sonra yaşanmaz. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR