Ey iş dünyası! Haydi, ekonomiyi ayağa kaldır…

MAKALEYİ DİNLE

15 Temmuz’da bir darbe girişimi yaşandı. İnsanlar memleketlerine, işin özünde ise geleceklerine sahip çıkmak için sokaklara aktı.

Canlarından oldular, fakat bu ülkenin kendileri için ne demek olduğunu da, dostumuza, düşmanımıza, bütün dünyaya haykırdılar.

Çiller’in yıllar önce Kardak krizinde verdiği mesajı, yani ‘Can veririz çakıl taşı vermeyiz’ sözünü bize hatırlattı bu dönemde yaşananlar.

Erdoğan’ın ‘beyaz gömlek’ tarifi de insanları sokağa salmaya yetti de arttı bile. Çünkü bu ülkenin insanı, kendisi için, bayrağı ve vatanı için ölmeye hazır olan bir lideri böylesine zor bir dönemeçte yalnız bırakmazdı.

Bırakmadı da…

Yaşananları herkes gördü.

Herkes şahit oldu.

Türk milleti gerçek kimliğini 15 Temmuz gecesinde ortaya koymuştu.

Üstadımız Necip Fazıl’ın ifade ettiği “Öz Yurt” kavramı o gece gerçek anlamını bulmuş oldu. Türkiye halkı ve bütün siyasileri ile tarihteki o cevval duruşuna bir yenisini eklemişti.

Kısacası Türkiye’de her şey 15 Temmuz’dan önce ve 15 Temmuz’dan sonra diye ikiye ayrılmalıdır. Bu her anlamda böyle olmalıdır.

Türkiye’nin bu saatten sonra önündeki engelleri tek tek kaldırmalı, elde ettiği bu siyasi birlikteliği hiç bozmadan yoluna devam etmelidir. Özellikle de ekonomik anlamda…

Tabi hal böyle iken en büyük görev ise iş dünyasına düşüyor…

Ticaret erbabına, sanayi kuruluşlarının temsilcilerine sahiplerine düşüyor…

Koç’a, Sabancı’ya, Eczacı’ya, Boyner’e, Hisarcıklıoğlu’na ve daha nicelerine…

Ne yapın edin Türkiye’yi dünyaya yeni bir mesaj verecek kıvama getirin. Bu bizim sanayicimizin, tacirimizin milletine olan bir vefa borcudur. Şuna de eminim ki, bütün bir iş dünyası bu konuda çok hassastır.

Dolayısıyla gerekeni yapacaklardır.

Bakın, Türkiye geçmişte çok büyük badireler atlattı. Bir Cumhurbaşkanı’nın, bir Başbakan’a attığı küçük bir kitapçık memleketi yangın yerine çevirmişti. Ekonomi diye bir şey kalmamıştı. Bir anda milyarlarca dolar para uçtu, gitmişti.

Ceremesini ödemek ise bu halka kalmıştı.

Fakat şimdi öyle mi, elbette değil…

Basit bir kitapçık hadisesi değil, koca bir darbe girişimi oldu, ekonomi yine güçlü ve ayakta duruşu ile dünyaya verilen ikinci büyük mesaj oldu.

Birincisi halkın direnişi, ülkesini teslim etmeyişi, ikincisi ise ekonomik anlamda ülkenin güvende oluşu…

Burada en büyük güç elbette bizim iş dünyamızdır. Bu saatten sonra kimse mazeret ortaya koymadan üretime geçmeli. Zamanından, mekanından, parasından fedakarlık yapmalı.

Görüldüğü üzere devletimiz çok büyük. Bırakın kitapçıkları darbeler bile ekonomisini sekteğe uğratamıyor. Haliyle öncelik yatırıma olmalı. Yatırım ne kadar varsa, ekonomi de o kadar güçlüdür. İşsizimiz o kadar azdır.

Hiç merak etmeyin, hükümet öncülüğünde bu devlet üreteceği politikalarla yatırımları destekleyecek, vereceği her destekte iş dünyasını yalnız ve katkısız bırakmayacaktır.

Kısacası siz devlete ve millete bir adım gelin, devlet size 5 adım gelmesini bilir. Fakat önceliği hep devlete vereceğiz. Her zaman önce millet dileceğiz…

Bu zor günleri bütün bir toplam bir arada, birlik ve beraberlik içinde aşacağız. Çünkü bizim gidecek başka bir yerimiz yok.

Zira başkan Türkiye yok…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR