Ermenistan ilk başbakanı Kaçaznuni’nin itirafları

MAKALEYİ DİNLE

Her zaman, her yerde gerçekleştirdiğimiz panellerde, konferanslarda, oturumlarda yırtınırcasına dilimizin döndüğü kadar anlatılıyor ve anlatıyoruz. Ermeni problemleri tamamen emperyalist bir yalandır. Ermeni Diasporası emperyalizmin desteği ile yol alıyor. 1915 olaylarını dile getirecek 1990 sonrasında Rusların desteği ile işgal ettikleri Azerbaycan topraklarında yaptıkları insanlık dışı soykırımı unutturmaya çalışıyorlar.

Aşağıdaki metin;

1923 yılı Nisan ayında Ermeni Taşnaksutyun Partisnin Bükreş’te yapılan Yurt Dışı Konferansı’na sunulmuş rapordur.

Raporu okuyan, Ermenistan’ın ilkbaşbakanı Ovanes Kaçaznuni’dir. Sahtekarların, Emperyalistlerin suratlarına bir şamar gibi inen rapor kendilerinin tarihi belgesidir. Sağır sultanlara duyurulur.

Kaçaznuni, raporuna başlarken özellikle belirtiyor. Bu değerlendirmelere ağır bir düşünce süreci sonunda varmıştır.  Ulaştığı sonuçlar, yüzeyselliğin ve iradesizliğin ürünü değildir ve birçoklarını kızdıracağını bilmektedir. Kaçaznuni, Taşnaksutyun Konferansı’na katılan delegelerden, önyargılardan sıyrılarak, kendisini sabırla dinlemelerini rica etmektedir. Konuyu sıralarken, Birinci Dünya Savaşı’ndan Lozan Konferansı’na uzanan sürece Ermeni meselesi açısından belirli dönemlere ayırarak inceleyeceğini ve Taşnaksutyun’un bu süreçteki rolünü ele alacağını açıklıyor.

Taşnak Hükümeti’nin ilk başbakanı, özellikle şu saptamalarda bulunuyor:

Dünya Savaşı öncesinde gönüllü silahlı birliklerin oluşturulması hataydı.

Kayıtsız şartsız Rusya’ya bağlanmışlardı.

Türklerden yana olan güç dengesini hesaba katmamışlardı.

Tehcir kararı amacına uygundu.

Türkiye, savunma içgüdüsüyle hareket etmişti.

1918 sonlarındaki İngiliz İşgali, Taşnakların umutlarını yeniden kabartmıştı.

Ermenistan’da Taşnak diktatörlüğü kurmuşlardı.

Denizden denize Ermenistan projesi gibi emperyalist bir talebe kapılmışlar, bu yönde kışkırtılmışlardı.

Müslüman nüfusu katletmişlerdi.

Ermeni terör eylemleri Batı kamuoyunu kazanmaya yönelikti.

Taşnak yönetimi dışında suçlu aranmamalıydı.          

Taşnak Partisi’nin artık yapacağı bir şey yoktu; intihar etmeliydi.

Evet bütün bu saptamalar, Ermenistan’ın ilk başbakanı, Taşnaksutyun Partisi’nin kurucusu Kaçaznuni’ye ait.

Kaçaznuni, 1914’ten 1923’e uzanan süreçte, Türk-Ermeni ilişkilerinin özünü, savaş hali olarak ele almaktadır. Bu savaş, Kaçaznuni’nin belirlemesine göre, aslında Türkiye ile büyük emperyalist devletlerarasındaki bir savaştı. Kaçaznuni, raporunda Türkiye’yi sorumlu tutan bir değerlendirmede bulunmuyor. Çünkü Taşnakları ve onun peşinde takılan Ermenileri savaşın bir tarafı, Türkiye’yi ise savaşın diğer tarafı olarak değerlendiriyor. Türkiye’nin zaferi karşısında Taşnaksutyun’a artık kendi hayatına son vermek dışında yapacak bir şey kalmamıştır.

Kaçaznuni’nin bu saptamaları bazılarını şaşırtmaktadır. Oysa yenilgi sonrasında Ermeni devlet adamları ve tarihçilerinin birçoğu aynı değerlendirmeleri yapmaktadır. 1921 sonrası, Ermeni aydınları için yoğun bir özeleştiri dönemidir. Ayaklar suya ermiştir. Gerçeklere ulaşılmasında kuşkusuz Ermenistan’da kurulan Bolşevik yönetiminin de önemli etkisi var. Emperyalizme karşı konumlanmak, Ermeni aydınlarını ister istemez gerçeklerle buluşturmakta ve Lenin- Atatürk ittifakının mevzilerine çekmektedir. Bu nedenle özellikle 1921 sonrasına ait Ermeni ve Taşnak belgeleri, Kaçaznuni’nin görüşlerini doğrulamaktadır. Bir kısmı Ermenistan devlet arşivlerinde bulunan Taşnak belgeleri, soykırım yalanını aynı Kaçaznuni gibi çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Bizzat Taşnak kaynakları, Çarlık Rusya’sı ve Batı Emperyalizmi tarafından Türkiye’ye karşı nasıl kullanıldıklarını, işgal sırasındaki Ermeni mezalimini ve Türk ordusunun buna karşı verdiği haklı savaşı zengin belgelerle ortaya koymaktadırlar.

Yukarıdaki itiraflar tarihi bir belgedir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR