Büyükşehir - Hokus Pokus-Ulaşım A.Ş. -2

MAKALEYİ DİNLE

İki hafta önce bu sütunda Ulaşım A Ş.  de nereden çıktı? demiştim. Geçen hafta da ulaşımda sınıfta kalan belediyenin ciddi ulaşım harcamalarını Meclis ve Sayıştay denetiminden kaçırmak için nasıl kanuna karşı hile ile kurulduğu ve sermayesini 106 trilyona çıkarttığından genel olarak bahsetmiştim. Ayrıca bazı sorulara cevap beklediğimi ve bu konuyu aksi taktirde yazmaya devam edeceğimi de ifade etmiştim. Kocaeli adeta uyuyor. Kimseden ses seda yok. Öyle ise biraz daha ayrıntıyı yazmakta fayda var.

 

BİRAZ DAHA AYRINTIYA BAKALIM

11 Ocak 2016 tarihinde bu şirketin ana sermayesinin 100 bin TL’ den 6.500.000 TL’ ye çıkartılması aşamasındaki yönetim kurulu üyeleri Kent Konut adına Yalçın Özon ve belediye adına da İbrahim Karaosmanoğlu’dur. 
15 Ocak 2016 tarihinde şirketin türünün Anonim Şirket haline getirildiği zamanki yöneticiler Yalçın Özon ve Zekeriya Özak’tır. 
1 Şubat 2016 tarihinde şirketin ana sermayesinin 106 Trilyon TL’ye çıkartıldığı zamanki yöneticiler Yalçın Özon ve İbrahim Karaosmanoğlu’dur… 
ŞİMDİ SIKI DURUN ; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Kocaeli Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2015/1197 Esas sayılı dosyası ile  başvurarak belediyenin bazı araçlarının bu şirkete sermaye yapılmak üzere değerinin tespitini istemiş ve bu değer de 99.815.100,0 TL olarak tespit edilmiştir. Bunu da şirkete ana sermaye olarak koymuşlardır.

***
Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım A Ş.’ ye ya da başka şirketlere borç para veremez. Yasak ve suçtur. Bu konuda bir Meclis kararı varsa, yok hükmündedir.
Belediyelerin bağlı ya da başka şirketlere borç para aktarması, bu konuda Meclis kararı almaları mümkün değildir. Buna kanun izin vermez ve bu uygulama suçtur. Herhangi bir meclis üyesinin yapacağı başvuru ile Meclis kararı iptal olur, sorumlular hakkında da kamu davası açılabilir.

***
ŞİMDİ YENİDEN VE TEKRAR SORUYORUM

99.815.100 TL.değerindeki araçlar belediyenin hangi araçlarıdır?
Bu konuda Kasım 2015 tarihinde bu araçların, sermaye olarak Ulaşım A Ş.’ ye devri için bir Meclis kararı alındı mı? Bu karara muhalefet eden, itiraz eden oldu mu? Kararın ayrıntısını kent kamuoyu ile neden paylaşmadınız?
Eğer belediye araçları şirkete sermaye olarak devredilmiş ise neden ilave birçok araba aldınız. Kasım 2015 tarihinden sonra belediyeye alınan araç miktarı ve değerleri nedir?
1960’ larda belediye otobüsü almak Türkiye’ de moda iken, Büyükşehir 2015 ve 2016’ da belediye otobüsü ile ulaşımı çözmeye çalışarak 1960 felsefesi ile mi çalışıyor? Bu kadar çağ dışı mı?
1940’lı yıllarda Avrupa metro ile ulaşımı çözerken, 2016’ da hala metro Kocaeli için hayal mi? yoksa AKP’li belediye metroyu Kocaeli’de faaliyet gösteren Metro Alışveriş Merkezi olarak mı görüyor? Metrodan  bunu mu anlıyor?
Eğer 99 Trilyon lira değerindeki araç bedeli otobüsler ise otobüsler neden Ulaşım A Ş.’ ye devredildi.
Tramvayın maliyeti ile bu otobüslerin maliyetleri aynı ise o zaman tramvay yerine bu otobüslere neden bu kadar ciddi paralar harcandı? Bir otobüsün günümüzdeki değeri nedir?
Tramvay ihalesini Büyükşehir mi yoksa Ulaşım A. Ş.’ mi yaptı? İhale nasıl yapıldı? Kimler katıldı, ihaleyi hangi firma aldı?
Ulaşım A Ş’ nin bugün itibariyle yönetim kurulu, denetim kurulu kimlerden oluşmaktadır. Bu kişilere ne miktarda maaş ödenmektedir?
Ulaşım A Ş.’nin hukuk müşavirliğinden mali müşavirliğine ve genel müdür ve diğer ana kademe çalışanları kimlerdir ve bunlara ne kadar maaş ödenmektedir? Bu hususları kent kamuoyunun öğrenmeye hakkı vardır. 
Tabii bu konuda denetimi sağlaması gereken kent konseyi ve genel olarak muhalefetin de denetim görevlerinde biraz daha ısrarcı olmalarında da zorunluluk var.

***
Siyasetin bir erdem ve ahlak anlayışı ile yapılacağı bir Türkiye  ve Kocaeli dileklerimle, sağlıcakla kalın,.. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR