TARİH ABBAS KARİMİ’Yİ YAZACAK…

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

Birçoğumuzun hayatını alt üst eden, bizi sevdiklerimizden ayıran, evlerimizi yıkan, engelli bırakan büyük Marmara depreminin yaşandığı o felaket senesinde buradan kilometrelerce uzakta gözlerini dünyaya açıyor o da. Tüm insanlık ülkemizde yaşanan deprem felaketine üzülürken ateş bir kez daha düştüğü yeri yakıyor ve doktorlar annesinin kucağına doğuştan kolları olmayan bir bebek bırakıyorlar. İşte hikâyemizin kahramanıyla yıllar sonra kesişecek olan yolumuz ilk olarak Afganistan’ da başlıyor.

1999 yılında Afganistan da dünyaya gelen o minik, çekik gözlü bebeğe Abbas adını veriyorlar.5 kardeşi ve ailesiyle yaşamaya başlayan Abbas iki kolu olmasına rağmen diğer çocuklar gibi bir hayat sürmeye başlıyor, tabi Abbas büyüdükçe engel tanımaz oluyor ve çok istediği yüzme sporuyla tanışıyor. Uzun uğraşlar sonucu yüzme öğreniyor, Sonra bakıyor ki Afganistan’ da kısıtlı imkânlarla bu iş olmayacak Türkiye’ye gelmeye karar veriyor. İlk olarak Kastamonu rehabilitasyon merkezine getiriliyor, Sonra büyüklüğü ve rahatlığı sebebiyle Kocaeli Rehabilitasyon merkezine getiriliyor.

Ve işte hikâye asıl o zaman başlıyor.

Abbas ‘ı bundan 6 ay önce tanıdım, ilk gördüğümde herkes gibi çok etkilendim, hatta nefes alamadım, bizde olan fakat değer vermediğim, hatta fark etmediğim vücuduma baktım, o gün kendimle hesaplaştım,

Her şeyimiz tamamdı ama aslında bir şeyler eksikti

Birde Abbas ‘a baktım bir şeyleri eksikti, ama aslında her şeyi tamamdı.

Derken suya girdi, o çekik gözlü küçük genç adam suda adeta devleşti. Benim ve birçoğumuzun imkânı varken yüzmediği o havuzla adeta bütünleşti. O suyu içercesine yüzdü. Afganistan’da başlayan Yüzme serüveni artık Kocaeli’de devam edecekti.3 ayda iyi derecede İngilizce 2 ayda Türkçe öğrenen Abbas çevresinde ki herkesi şaşırtmaya başladı. Hiçbir karşılık beklemeden sadece o spor yapsın diye herkes seferber edildi. Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürü Muzaffer ÇİNTİMAR’IN yakın ilgisi ve desteğiyle çalışmalarına başlayan Abbas ilimizin sporcusu oldu. Lisans işlemleri yapılan sporcu artık Türkiye adına yüzmeye hazırlanıyor. Haftanın 6 günü Gençlik Hizmetleri Ve spor İl Müdürlüğü Yüzme antrenörü Sabri Bozca ve ekibi tarafından çalıştırılan Abbas 6 ayda çok ciddi bir yol kat etti. An itibariyle Türkiye şampiyonasına hazırlanan sporcu,hedefini çok büyük tutuyor  ve “bekle beni OLİMPİYATLAR “diyor.

Ülkemize geldiğinden beri tüm imkânları önüne seren güzel ülkemin ay yıldızlı bayrağı adına yüzmeye hazırlanan Abbas başarıdan başarıya koşmak ve adını tarihe yazdırmak istiyor. Ve bu istikrarla da giderse ve destek görürse mutlaka çok iyi yerlere gelecektir.

“Asıl engelliler karşılarına çıkan engeli geçemeyenlerdir” felsefesiyle hayata tutunan sporcu aslında hepimize inanılmaz bir mücadele dersi veriyor. Bütün ihtiyaçlarını kendisi karşılıyor, yemeğini ayaklarıyla yiyor, saçlarını tarıyor, günlük ihtiyaçları için asla birinden destek almıyor.

Abbas’a 100 metre yüz dediğinizde 200 metre yüzüyor,200 m koş dediğinizde 400 m koşuyor, yıllardır ne sporcular gördüm fakat antrenörün söylediğinden fazlasını yüzen bir Abbas’ı gördüm. Başarılı olmayı o kadar istiyor ki her metreyi kar sayıyor. Yüzme sporu işte öyle bir güç veriyor ki suda engel kalmıyor, Öyle özel bir branş ki yürüyemeyen felçli biri tekerlikli sandalyeden inip havuzda herkes gibi yüzebiliyor. Su özgürlük sağlıyor ve su da herkes eşit oluyor

.

Ondan alacağımız o kadar çok ders var ki aslında,

Her şeye rağmen yaşama tutunmak,

Mücadeleyi asla bırakmamak

Çalışmak, pes etmemek

İnanmak,

Her şeye rağmen gülümsemek

 

Beraber stada gidiyoruz ben yürüyorum, o koşuyor, havuza giriyoruz, ben yoruluyorum o metrelerce devam ediyor, ben bazı şeyleri doğru yapıyorum o her şeyi, ben pes ediyorum o asla etmiyor. Ben artık duruyorum işte Abbas o zaman başlıyor.

 Çocuklarımıza, gençlerimize, yaşlılarımıza çok büyük bir örnek teşkil ediyor, Elinde olduklarının farkında olmayanlar ya da azmin zaferini görmek isteyenlerin Abbas’la kesinlikle tanışması gerekiyor. Hergün İzmit kapalı yüzme havuzunda antrenman yapan sporcuyu bir gün mutlaka izlemenizi isterim.

 Birçoğumuzun sağlığı yerinde, işi var, parası var, sağlıklı çocukları var, ama mutlulukları yok,

İşte Abbas sadece kolları yok ama bizim kaybettiğimiz, hatta belki de hiç olmayan tüm değerlere sahip,

SİZCE BİZ Mİ EKSİĞİZ?

 ABBAS MI?

 

………………………

 

 

HAFTANIN SÖZÜ

Sarılmak için önce yürek gerekir,

Kollar sonraki iş…!!!!

                               Özdemir ASAF

 

 

………………………….

 

 

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Abbas isminin kelime anlamı;

*yola çıkacak kimse ve aslan’dır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Işıl Bozca - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

erdem - konu roboski,Diyarbakır,gezi,Van olunca ses çıkmıyor ama konu Türkiye'ye kaçak yollarla gelen bir mülteci olunca herkes bir anda farklı oluyor. bilmem farkında mısınız oradaki şavaşa asker yollayan destekleyen ve tezkere çıkartan da yine bizdik yani abbası sakat bıraktık şimdi ayy canım yazık dıyoruz.

Yanıtla . 0Beğen 31 Mart 18:04
01

elif çapa - çok etkilendim ..halimize şükretmeli ve ders almalıyız..

Yanıtla . 0Beğen 31 Mart 18:04
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR