Sirmen ve adalet!..

MAKALEYİ DİNLE

Bu yazıyı, “tarihe bir not düşmek” adına yazıyorum!

Sefa Sirmen’i yaklaşık 50 yıldır tanırım. Saygın bir ailenin üyesidir. Amcası, rahmetli Mustafa Sirmen ve rahmetli eniştesi İhsan Uygun, yakınen tanıdığım ve saygı duyduğum komşularımızdı. Daha sonra tanıdığım rahmetli babası da çok saygın bir insandı.

Sefa Sirmen’le tanışmamız 1974’de, CHP Gölcük İlçe Gençlik Kolu Başkanı olduğu tarihte başladı. Yıllar sonra, SODEP kuruluşunda, yeniden yollarımız kesişti. 1984 Yerel Seçimlerinde, İzmit Belediye Başkan aday adayı oldu. Erol Köse, “aday” olarak belirlendi. Ben, Köse’nın yanındaydım! Sirmen, o günden itibaren, müthiş bir çaba ile 5 yıl sonraki seçime hazırlandı!

“Kader” bu olsa gerek, 1989 yerel seçimlerinde “İzmit Belediye Başkanlığı” için “aday adayı” olarak yarıştık, o kazandı. O seçimde O’nun “tanıtım filmini” ben hazırladım. Kazanması için çaba gösterdim. Sirmen, “Hayatım İzmit” adlı anı kitabında, benim ve arkadaşlarımın, aleyhte çalıştığımızı iddia ediyordu! Oysa, bu doğru değildi!..

Belediye Başkanlığı dönminde, köşe yazılarımla O’nu en çok eleştiren kişilerden biri bendim! O’na yönelik özel bir kastım yoktu ama yazdıklarımda da “yanlış” olduğunu düşünmüyorum! Eleştirilerim, özellikle “Yap-işlet-Devret” yöntemiyle yapılan “Mega Projelere” yönelikti!..

Sirmen, “seçim sonuçları” itibariyle, başarılı bir 15 yıl yaşadı…Bu arada, İzmit’te kalıcı eserler de bıraktı. İsmini ülke ölçeğinde duyurdu.

Sonra, Milletvekili oldu.

Şansının dönmesi de o zaman başladı!

AKP iktidar olmuş ve AKP’li yerel siyasetçiler, “Kocaeli Siyasetinde en büyük rakipleri” olan Sirmen’e yönelik büyük bir mücadele başlatmışlardı!.. Ancak, “YARGI’nın henüz siyasal iktidara RAM olmadığı yıllardı ve tüm çabalarına karşın bir türlü “başarılı” olamamışlardı!..

Aradan 14 yıl geçti ve nihayet, YARGI artık AKP iktidarının kontrolü altında!.. Artık bu ülkede kimse Yargı kararlarına güven duyamıyor!

Üst Yargı organlarının başkanları, Erdoğan’ın ününde ceket ilikler hale geldiler!

 MHP içindeki muhalefetin Yargı eliyle yaşadıkları ortada!..

Bugün, bu ülkede “Yargı Kararları” tartışılır, kuşku duyulur haldedir!

İşte, bu nedenlerledir ki, Sirmen’in 14 yıl sonra “hüküm giymesi” çok tartışılır bir karardır!

AKP, bu karardan “yerel ve genel siyasette” pek çok yarar sağlamayı umut etmektedir ve ilk fırsatta bu olayı “kullanacaktır!”

Kişisel olarak, Sirmen’in tutuklanmasından “insan kişiliğimle” üzüntü duyuyorum.

Sirmen, bugün “aktif siyasette” artık iddiası ve beklentisi olmayan bir kişidir. Ama Sirmen, 67 yaşında bir kişi olarak, büyük bir ailenin üyesidir. Bu ceza, yalnız ona değil, tüm ailesine verilmiş bir cezadır!..

Siyasal iktidarı boyunca, “mağdur edebiyatı” ve “toplum mühendisliği” ile siyasi iktidarını sürdürmeyi alışkanlık haline getiren AKP’nin, halen “insan onurunu” koruyabilen üyelerinin de bu sonucu içlerine sindiremediğinden kuşkum yok!..

Kocaeli kamuoyu’nun,  Sirmen’in başına geleni, “önyargı ve basit çıkar ilişkileri” ile değil, “VİCDAN MUHASEBESİ” ile değerlendireceklerine inanmak istiyorum!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR