Ankara’da dört devletin Diaspora Şura Toplantısı

MAKALEYİ DİNLE

Ankara’da 14 Mayıs günü Marrott Otel’de Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan Devletleri’nin Diaspora işlerinden sorumlu Bakanlar ve Başkanların TÜRKDİLDEŞ DİASPORA TEŞKİLATLARI Ortak Strateji Belgesi törenle imzalandı.
Törene devlet yetkilileri yanında büyükelçiler ve sınırlı sayıda teşkilat başkanları da katıldı. Törene ev sahipliğini Türkiye yaptı. Bu toplantının devamı 21 Haziran’da Bakü’de yapılacak. Sırası ile devam eden toplantılara diğer ülkeler de devam edilecektir. Bakü’de yapılacak toplantıya Özbekistan ve Türkmenistan Devletleri de davet edilecektir.
İlk konuşmayı Tür Keneşi (danışma şurası) Genel Sekreteri Halil Akıncı yaptı. Daha sonra Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç, Azerbaycan Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanı Yardımcısı Valeh Hacıyev, Kazakistan Cumhuriyeti Dünya Kazaklar Birliği Başkan Yardımcısı Talgat Mamaşev ve Kırgızistan Çalışma Göç ve Gençlik Bakan Yardımcısı Bakıtbek İsakov günün anlamı ve önemi üzerine duygu ve düşüncelerini belirttiler.
En son Türkiye’den Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ özet mahiyetinde önerileri sıralayıp duygu düşüncelerini belirttiler. Hükümet olarak kardeş devletlerarasında birlik ve beraberliği pekiştirmek sureti ile bölgemizde güçlü olacağımız gibi gelecek zamanda sözü dinlenir etkin bir güç yaratılacağına inancım tamdır. İmzalanan bu Ortak Strateji Belgesi her ülkeye aktivite sağlayarak işbirliğini de zirveye taşıyacaktır. Biz Hükümet olarak samimi bir şekilde güç verip sahipleneceğiz diyerek başarı dileklerini tekrarladılar.
Diğer devletlerin temsilcileri de benzer şekilde duygu ve düşüncelerini açıklayarak projeye güç katacaklarını belirttiler. Geç kalınmasına rağmen böylesine ciddi bir proje ile yola çıkılarak ve çok çalışılarak kayıpların telafi edileceğini söylediler.
Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Faik Bağırov, müsteşarı ve konsolosları ile birlikte katıldılar. Heyetler ve katılımcılar bol bol aile fotoğrafları çektirdiler. Bu arada Bir Millet İki Devlet adı ile son yayınlanan kitabımı Bekir Bozdağ Bey’e imzalayıp verdim. Bir müddet de ikili sohbetlerimiz oldu.
İmza töreni sonrası resepsiyon verildi. Akşam yemeğinden sonra Bakü de buluşmak dilekleri ile toplantıya son verildi.
Bu tür toplantılar ilişkileri kuvvetlendirip sosyal, kültürel, ekonomik alanlarında bir çok kapıları aralayacak düşüncesindeyim.
Kardeş Devletlere hayırlı, uğurlu olması temennisi ile emek verenleri kutluyor ve başarılar diliyorum.
TÜRKİYE AZERBAYCAN DERNEKLERİ FEDERASYONU’NUN (TADEF) GURUR GÜNÜ

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu, Türkiye ile Azerbaycan arasında tarihten gelen dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin gelişmesi için çok önemli çalışma ve girişimleri aralıksız olarak devam etmektedir.
Kartepe’de 2010 yılında Derince’de 2011 yılında Haydar Aliyev adına belediyelerimizin verdikleri parkların açılmasını sağladık.
2012 yılında da Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin verdiği Seka Park’taki Azerbaycan Kültür Evi her iki devletin bakan ve yetkililerinin katılımı ile büyük törenle açılışını yapmasını koordine ettik. Burada Haydar Aliyev adına bir kütüphane bir de Türkiye’de ve dünyada ilk olan Azerbaycan’da Ermenilerin uyguladığı soykırıma ait müze bulunmaktadır.
Buna benzer birçok aktif ve kalıcı çalışmaları hayata geçiren TADEF Büyük Jüri oyları ile yılın Sivil Toplum Örgütü ödülüne layık görüldü.
17 Mayıs Cuma günü saat 18.00 de Wellborn Otel’de Federasyonumuzun ödülünü Genel Başkanımız Bilal Dündar’a takdim edildi.
Federasyonumuza her konuda destek verip ödüle layık gören kurum, kuruluş, sivil toplum örgütlerine ve şahıslara teşekkür edip şükranlarımızı sunuyoruz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR