SEVİNENLER ÜZÜLENLER

MAKALEYİ DİNLE

                                                    

 

                Dini bayramlarımızdan Ramazan Bayramı bitti. Ulus olarak tam sevinç içinde bayramı kutladık diyemiyoruz. Dışımız ateş çemberi içindedir. Müslüman devletlerinde sular bir türlü durulmuyor. Radikal örgütler dur durak bilmiyor. Aynı inancı paylaşanlar birbirinin gözünü oyuyor. Birçok yerde mezhep savaşı nedeni ile insanlar ölüyor ve öldürülüyor. Kim haklı, kim haksız kestiremiyorsunuz. Amiyane tabirle at izi it izine karışmış vaziyettedir.

            Irak’ta her gün onlarca insan öldürülüyor. Zaten Irak üçe bölünmüş durumda. Petrol savaşı, mezhep savaşı Irak’ ta hayatı cehenneme çevirdi. Sonucun ne olacağını kestirmek mümkün değildi. Türkmenler ölüm, kalım arasında gün dolduruyor.

            İşid Irak Şam İslam Devleti adı ile kimilerine göre terör örgütü, kimilerine göre unsur birçok hesabı allak bullak ederek gittikçe etkinliğini arttırıyor.

            Başkonsolosumuz ve mahiyeti 49 kişi tutsak durumdadır. Bunlarla ilgili konuşma ve yorum yapmak bile yasak. Bu gasp ve işgali hazmetmek mümkün değil.

                                                                          SURİYE

 

            Suriye’de de aynı dram, acı, gözyaşı devam ediyor. Üç milyon Suriyeli başta Türkiye olmak üzere göçebe durumda. Acıları her gün artarak devam ediyor.  Sefilleri daha ne kadar oynayacakları ise belli değil. Kendi huzurları zaten yok. Bizim de huzurumuzu kaçırmaya başladılar. Beşar Esat eski gücüne kavuşmak için olanca gücü ile vuruyor. Suriye yıllarca belini doğrultamaz vaziyette. Her taraf enkaza döndü. Ne olacağı da meçhul.

                                                                      FİLİSTİN

 

                İsrail ile Filistin bir türlü ortak noktada buluşamıyor.  Bayram günleri de dahil olmak üzere İsrail havadan, karadan ve denizden Filistin üzerine bombalar yağdırıyor. Şimdiden 1360 ölü ve 7000 in üzerinde yaralı var. Okullar,  camiler, kutsal ve tarihi yerler hep bombalanıyor.

            Gazze cehennemi yaşıyor. İslam ülkeleri sus pus olup bana dokunmayan yılan bin yaşasın duygu ve düşüncesindedir. Birleşmiş milletler nerede ise üç maymunu oynuyor. Kınamadan öteye gittikleri yok. Güvenlik konseyi ise hem kör hem de sağır. İnsanlık dramının yaşandığı Filistin de bayramdan ne anlaşılabilir ve beklenebilir? Sözün bittiği bir ortamı yaşatanlara lanet olsun.

 

        BİZDE BAYRAM

 

            Ülkemizde bayramı bayram gibi karşılayıp yaşayanlar, eğlenenler, seyahat edenler, dinlenenler oldu. Bizim de ağzımızın tadı kaçtı diyebiliriz. Trafik kurallarına uyulmaması nedeni ile her bayramda olduğu gibi yollar yine kan gölüne dönüştü. Bu acı durum ne ilktir, ne de son olacak gibidir. Bir türlü ders almıyoruz.

            Dışımızdaki acılarımıza içimizdeki acılar eklenince moral men iyi olmadığımız ve olmayacağımız gün gibi aşikâr.

            10 Ağustos da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeni ile siyasi yelpaze oldukça hareketliliğini sürdürdü. Seçime kadar yoğunluk devam edecektir. İlk defa halkın seçeceği Cumhurbaşkanı seçimimiz hayırlı olsun. Adaylar arasındaki mücadelede belden aşağı vurmaların olmadığı bir ilk yaşanıyor. Havaların sıcaklığı siyaseti beklenen tarihe yaklaştıkça daha da ısıtacaktır. Dışarıda yaşayan vatandaşlarımızın da oy kullanacak olmaları sonucu etkileyecek miktardadır. Dışarıda oy kullanacakların sayıları kadar tercihlerini öğrenmemiz de çok önemli olacaktır.

            Acısız, kazasız, belasız bir seçim temennimle hayırlı uğurlu olsun.

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR