Takke düştü ABD emperyalizmi göründü!.. (1)

MAKALEYİ DİNLE

16 Eylül 2016 tarihli gazetelerde, PYD denetimindeki ve sınırımıza çok yakın Telabyad’da bazı evlerin çatısına ve sokaklara ABD bayrakları çekilmiş! Bir gün sora, Telabyad gümrük binasına da ABD bayrağı çekilmiş!  

ABD yetkililerine sorduk; “Bizim bilgimiz yok” dediler! Birkaç gün sonra, Beyaz Saray Sözcüsü; “Evet, bilgi ve onayımız var!” dedi…

Ortadoğu’da, “İngiliz ve Amerikan Bayraklı Özgürlük Savaşçıları!” tarihte çok görülmüştür!

Bugünü anlayabilmek için, yakın tarihteki bazı olaylara dikkatle bakmak gerekir. Aksi takdirde, “Celladına aşık kurban” misali, hep aynı yanlışları yaparız!

Emperyalist ülkelerle “yakın ve özel ilişkiler!” aç kedi ile aynı çuvala girmek gibidir!

İşte, tarihten bir yaprak;

1915’te Arap Yarımadası’nı ele geçiren İngiltere, özel olarak yetiştirilmiş Lawrens’in etkin çalışmalarıyla, Mekke Şerifi Hüseyin’i ikna etmiş, desteklemiş ve Halifesini arkadan vurdurmuştur!

İngiltere, Irak ve Filistin toprakları üzerinde kendisine bağımlı bir Arap devleti kurmayı planlamıştı. Mekke Şerifi Hüseyin ile Mısır’daki İngiliz Yüksek Komutanı McMahon arasında gizli bir anlaşma imzalanır.

Fransa bu anlaşmaya karşı çıkar. O da kendisine Ortadoğu pastasından pay istemektedir! Bunun üzerine, Çarlık Rusya’sının da onayı ile, 16 Mayıs 1916’da, yıkılması kesin olan Osmanlı’nın Ortadoğu’daki topraklarının paylaşılması üzerine “Sykes-Picot Antlaşması” yapılır. Bu antlaşmaya göre;

  1. Rusya’ya; Trabzon, Erzurum, Van, Bitlis ve Güneydoğu Anadolu’nun bir kısmı,
  2. Fransa’ya; Doğu Akdeniz Bölgesi, Adana, Antep, Urfa, Mardin, Diyarbakır, Musul ve Suriye kıyıları,
  3. Britanya’ya; Hayfa ve Akka limanları, Bağdat ile Basra ve Güney Mezopotamya verilecek,
  4. Fransa ve Britanya’nın elde ettiği topraklarda Arap Devletleri Konfederasyonu veya Fransa ve Britanya denetiminde tek bir Arap devleti kurulacak,
  5. İskenderun Serbest Liman olacak,
  6. Filistin, kutsal yerleşim yeri olması nedeniyle bir uluslar arası yönetim kurulacak.

1917 Rus Devrimi sonrası Rusya, bu anlaşma ve paylaşımdan vazgeçti. Lev Troçki, gizli olan bu antlaşmanın kopyasını 24 Kasım 1917’de İzvestiya gazetesinde yayınladı.

Birinci Dünya Savaşı sonunda, Osmanlı’nın Ortadoğu toprakları emperyalistler arasında paylaşılırken, Sevr Antlaşması ile de Anadolu’daki toprakları Fransız, İngiliz ve İtalyanlar arasında paylaşıldı. Yunan Ordusu da Emperyalizmin silahlı gücü olarak Anadolu’ya yerleşti.

Mustafa Kemal’in öncülüğünde yurtsever silah arkadaşları, Anadolu Halkı ile verdikleri Kurtuluş Mücadelesi ile bu emperyalist düzen bozuldu ve Türkiye Cumhuriyeti kuruldu.

Ancak, emperyalizmin Ortadoğu ve Türkiye üzerindeki kirli planları sona ermedi! Üstelik, 2. Paylaşım Savaşı sonunda Japonya’da patlattığı atom bombalarıyla dünya emperyalist düzeninin liderliğini ele geçiren ABD, “Büyük Ortadoğu Projesi” ile Ortadoğu ve Türkiye üzerine yeni düzenler kurmaya başladı!

Bugün, Ortadoğu bir kan gölü haline gelmişse, Irak ve Suriye, etnik-mezhepsel ayrımlara göre fiilen parçalanmışsa, bu ülkelerde ve Türkiye’de terör acımasızca insan canına kıyıyorsa, bu kirli senaryonun yazarı ve yönetmeni ABD emperyalizmidir!

(*) Yarınki yazımızda, Günümüzde Ortadoğu Düzeni ve ABD üzerine görüşlerimizi yansıtacağız.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR