Bahçeli artık inat etmemeli

MAKALEYİ DİNLE

Olmuyor kardeşim…

Ne yapsan, ne etsen olmuyor…

Başarı nedir, nasıl elde edilir bir türlü öğrenilemedi.

2002 yılındaki seçimden bu yana barajı ancak geçen MHP, 1 Kasım seçimlerinde de istediği orana ulaşamadı ve barajı az bir oy farkı ile geçti.

Kocaeli’deki HDP’den alacaklarını söyledikleri bir milletvekilini yine AK Parti’ye kaptırdılar.

Bu durum sadece teşkilatların başarısızlığı şeklinde açıklanamaz. Allah’ı var, MHP’nin Kocaeli’deki teşkilatları gerçekten iyi bir çaba içindeler. Kentteki hemen her yere gitmeye çaba gösterdiler. Ellerinden geleni yaptılar. Güçlerinin yettiği ölçüde AK Parti iktidarına karşı mücadele verdiler.

Ancak genel merkez yönetimi istenen düzeyde teşkilatlarına destek veremedi. Maalesef Genel Başkan Devlet Bahçeli’den itibaren millette bir güvensizlik oluştu MHP’ye yönelik.

Devlet Bahçeli’nin ortaya attığı “Bize koalisyon teklifi ile gelmediler” sözü gerçekten bu partiyi sıkıntıyı bir duruma soktu. Bu ifadeler kimseye inandırıcı gelmedi. MHP bu konuda kendi doğrularını millete anlatamadı ya da söyledikleri seçmene hiç inandırıcı gelmemiş olacak ki böyle bir netice ortaya çıktı.

Haliyle bu gelinen noktada Devlet Bahçeli ve liderliği gerçekten tartışılır vaziyete geldi.

2002, 2007, 2011 ve 2015’teki iki genel seçimde AK Parti’ye karşı muhalefetin bir ucundan tutamadı. Bunda başarılı olamadı. Kısacası DSP ve ANAP ile birlikte girdikleri koalisyon dönemlerinde iktidarda başarısız bir performans ortaya koyan MHP, Bahçeli ile muhalefette de sadece günü kurtarmaya yönelik çaba gösteren bir netice içinde oldu.

Bana göre ve gerçek olan da odur ki, MHP’de Bahçeli misyonu yerini daha genç ve etkili isimlere bırakmalıdır. Her ne kadar parti içinde hala belli oranda bir destek görse de Bahçeli’nin yorgunluğunun yüzüne bile vurduğunu görebiliyoruz.

MHP gelenekçi bir partidir, burası ayrı bir konu. Ancak eğer ortada bir sorun varsa ve bu tespit edilmişse gereği yerine getirilmelidir.

MHP’de genel manada bir liderlik sorunu vardır ve yaşanan bu sıkıntının partiye verdiği zararlar ortadadır. MHP’nin mevcut şartlarda Türkiye’de iktidara gelebilmesi için tek çıkar yolu koalisyondur. Hatta Bahçeli’nin 7 Haziran akşamında ortaya koyduğu, AK Parti, CHP ve HDP arasında kurulacak olan üçlü koalisyonun kurulması teklifi ve ardından kendisini ana muhalefet partisi olarak ilan etmesi zaten iktidarı hedefleyemeyeceklerinin kabulü anlamına gelmektedir.

Bu partide insanları korkutan tek şey Bahçeli sonrasında yeni bir etkili genel başkanın bulunup bulunamayacağıdır. Yani teşkilatlar Bahçeli’den çok da memnun olmasa da gelen gideni aratır korkusunu yaşamaktadır. Kısacası yeniden baraj altında kalınmasından endişe duyuluyor. Yani Devlet Bahçeli’ye karşı takınılan destek tutumlarının temelinde yine bu korku var.

Bahçeli bana kalırsa emekliye ayrılmalı. MHP’ye ve Türk siyasetine şu sırada verebileceği çok da bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Meral Akşener, Sinan Oğan ve Koray Aydın şu ana kadar düşünülen öncelikli alternatifler. Bunlar arasında benim öncelikli düşündüğüm isim Sinan Bey. Sonuçta gençv e potansiyel sahibi bir isim. Partisine kazanç sağlayabilecek bir siyasetçi.

Değerlendirilebilir.

Meral Hanım da yine iyidir hoştur, ama MHP gelenekleri delikanlı ruhuna rağmen kadın bir genel başkana sıcak bakmayabilir.

Bu açıdan çok şansının olabileceğini düşünmüyorum.

Koray Aydın ise yenilik düşüncesi içinde ele alınabilecek bir isim değil bana göre.

Kısacası MHP’de değişim şart. Bu değişiklik de bana kalırsa Sinan Bey’le uygun olur kanaatindeyim.

Gerisi MHP’li dostlarımın bileceği ve yapması gereken iştir…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Hakan - Doğru tespit.Değişim şart bu adayların hiç biri Mhpyi taşıyamaz.Artık mhpnin başına Azmi Karamahmutoğlu gelmeli.Zaten Sinan Oğan ile ilgili şüpheler var birden bire partiye girdi.Basın boyna şişiriyor.Koray artık bıraksın bu memelekete hizmeti çok olan Meral hanımda yıllardır mecliste oda ,korayda emekli olsun.

Yanıtla . 0Beğen 29 Kasım 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR