Komutanlar tutuklanmazsa (!)

MAKALEYİ DİNLE

Atama listesiyle geldi, ipler koptu…
Savcı, 7 muvazzaf general ve amirale yakalama istedi…
Cumhurbaşkanı, kimse gözü kapalı imza atmaz, dedi…
Veee..
Genel Kurmay Başkanı ile 3 Kuvvet Komutanı “istifa” etti…
YAŞ toplantısına 2 gün kala Türk Ordusu’nun 4 komutanı istifa ediyor.
Sizce bunun anlamı yok mu?
Orduyu hep siyaseti yönetmekle suçlayanlar şimdi 4 komutanın bu anlamlı istifası hakkında çeşitli senaryolar üretmeye başladı.
Komutanların istifa sebepleri açık ve net
“Personelimin haklarını koruyamadığım için, istifa ediyorum” dediler..
Bu istifalar 2 gün öncesi gelişen olayların değil “Asker ocağı yan gelip yatma yeri değil” denildiği günün ürünü.
Çanakkale’deki tören sırasında Başbakan geçerken ayağa kalkmayan paşa ile başlamış,
nitekim bu olayı Başbakan seçim konuşmasında, herkes haddini bilecek dedikten sonra “İşte o paşa şimdi Silivri’de ait olduğu yerde, hapiste !” demekle ordu ile kavgasının dozunu ifade etmişti.
Adını “Ergenekon” dedikleri bir örgüt yaratıldı.
“İhtilal yapacaklar” endişesi ile birçok general tutuklandı.
Aralarına onlara yardım ettikleri gerekçesi ile gazeteci-yazar-çizer, profesör ilave edildi ve “yargısız” infazla yargılanmadan, hüküm giymeden “suçlu” ilan edildiler.
Başbakan hani, “Teamül yok, kanun var” diyordu?
Silivri’de yatanlar, kanun gereği mi yoksa hala suçları belirlenmeden “tutsak”. Milletin kanunların verdiği yetki ile “milletvekili” seçtikleri “teamül” gereği mi bekletiliyor?
Önce, Ergenekon..
Ardından, Balyoz !
Daha sonra ŞİKE !
Şimdi, komutanların istifası…
Türkiye’de moda oldu.
Başbakan ve yardımcıları ne kadar önemli kararlar almışlarsa her ne hikmetse, hep yurt dışı seyahatlerinde veya havada uçaktayken açıklama yapıyor.
Çiçeği burnunda başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ “askerliğin kısaltılmasını” Makedonya’dan duyuruyor.
Sanki bu açıklamayı Türkiye’den gitmeden yapsa hazretin bir yerinden bir şeyi eksilecek!
AKP gündemi değiştirmeyi “İYİ” sanat edinmiş!
Yoksul ve 1 torba erzakla 10 torba kömüre ihtiyacı olan çoğunluktan ve nasıl olsa bizim parti barajı geçemez, oyum zayi olmasın diyen sağ yandaş partililerin oyları ile iktidarı elinde tutan AKP’nin ordu ile gizli kavgası su yüzüne komutanların “istifası” ile çıktı.
İstifa ederek erdemlilik gösteren 4 komutanın bu hareketi Türk milletine önemli mesaj gibi. Komutanlar AKP iktidarı ile “anlaşamadıklarını” istifa ederek Türk Milleti’ne deklere etmişlerdir.
Dokuz yıldır ülkede iktidar olan AKP ile ordunun komutanları arasında “bilinmeyen” kavgalar, anlaşmazlılar önümüzdeki günlerde bir bir ortaya çıkacak,
“İstifa” isteklerine karşı emeklilikleri istenen generallerin birilerine göre kabuklarına çekileceklerine ve “çiftliklerinde KUŞ besleyeceklerine, yumurta toplayacaklarına” değil,
Silivri’de hapiste olan ve savcıların tutuklama kararı aldıkları 7 generalle, tutuklama istemi gelecek ordu mensubu personelinin haklarını “korumak” için kolları sıvayacaklarını sanıyorum…
Tabi..
Eski Genel Kurmay Başkanı Koşaner ve 3 Kuvvet Komutanı tıpkı tutulu generaller gibi yeni bir “operasyon” la hükümet tarafından savcılıkça TUTUKLATILMAZLARSA (!)
Türkiye, ağustosun kavurucu sıcağı ile başlayan ramazanda, komutanların istifaları ve bundan sonraki gelişmelerle hayli ilginç olaylara sahne olacak..
Ama, istifacılara yeni bir suç yakıştırılıp tutuklanmazlar ve de onlar konuşma imkanı bulabilirlerse!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR