Ulaşım sorunu şimdiye kadar giderilmeliydi

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

Sonucu büyük bir merakla beklenen 30 Mart seçimleri nihayet tamamlandı. İlimizde zaten hali hazırda var olan AK Parti üstünlüğü, bu tarihte ilçelerdeki başkanların yarısının değişmesine rağmen devam etti.

Özellikle aday değişikliğine gidilen ilçelerdeki oy artışını hesap ettiğinizde bu radikal hamlenin yerinde olduğu fikrine kapılıyorsunuz birden.

Haliyle 12 ilçenin tamamını alan AK Parti, Büyükşehir Belediyesi’ni de oy artışı ile kazandı ve bir dönem daha kenti yönetmeye hak kazandı. Ancak bu kez Büyükşehir’in yetkileri de arttı. Kapanan İl Genel Meclisi’nin de önemli yetki ve hizmet alanları Büyükşehir Meclisi’ne devredildi. Bu belki de yerel yönetim anlayışının idamesi ve hedefleri için bir önemli fırsat olacaktır.

Bu anlamda Bakan Fikri Işık’ın bir söyleminde kullandığı, “Dilovası’nda yaşayan bir kişi hakkındaki kararı Ankara’nın vermesini istemiyoruz” sözünü mantıklı buluyorum. Bu yüzden yereldeki idare anlayışının yerinde yönetim mantığı ile işlemesinin de günümüzde kaçınılmaz bir son olduğunu artık ben de kabul ediyorum.

 

Evet, artık seçim bitti ve 12 ilçe ile Büyükşehir, AK Parti’nin yönetimi altında bulunacak.

Bundan sonraki dönemde nasıl projeler, hizmetler olacak göreceğiz. AK Parti tarafından, Büyükşehir koordinesinde yapılacak hizmetlerle ilgili olarak hazırlanan kitapçığı incelediğimizde akılda kalan iki önemli projenin olduğunu sanıyorum herkes kabul edecektir. O da ulaşım konusundaki tramvay ve metro ile, Kartepe Uzunçiftlik’te kurulacak olan devasa hayvanat bahçesi projeleri ilk etapta akılda kalan çalışmalar gibi duruyor.

Öncelik elbette ulaşım sorununun çözümünde…

 

Malum, 2004 seçimlerinin ardından yapılan yasal bir değişiklikle Büyükşehir hizmet sınırları bütün kenti kapladı. Kısacası Gebze’den Kandıra’ya, Karamürsel’e kadar bütün kent, İbrahim Karaosmanoğlu idaresindeki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yönetilmeye başlandı.

İlçelere gidecek olan hizmetlere burası karar veriyordu. Geride kalan 10 yıllık dönemde Büyükşehir için hiçbir şey yapmadılar deme lüksümüz bulunmuyor. Ancak eldeki imkanlar hesap edildiğinde daha iyisinin de mutlaka yapılabileceği inancı bende mevcuttur.

Örneğin İbrahim Karaosmanoğlu dışındaki farklı bir isim, yani sporu ve futbolu seven, bu konudaki ilgisini, yetkisi ve iktidar gücü ile de birleştirebilecek kadar özverili, belki de Yunus Pehlivan gibi farklı bir başkan Kocaelispor’u kurtarabilirdi.

Ya da 2004 seçimleri öncesinde Karaosmanoğlu yerine Cengiz Özdemir tercih edilmiş olsa idi, belki de Kocaeli şimdiye kadar metrosunu da, metrobüsünü de, tramvay hattını da hazırlamış, kente Miniaturk, Panorama 1453 veya İstanbul Akvaryum gibi yeni sosyal alanlar kazandırılmış, bunlar gibi güçlü projeler tek tek hayata geçirilmiş olabilirdi.

Bu anlamda, bakıldığında Kocaeli’ndeki yetki ve imkanlarla yapılan hizmetlerin birbiri ile örtüşmediğini söyleyebiliriz. Kısacası Büyükşehir Belediye yönetiminin, yeni dönem için hayata geçirmek istediği metro ve tramvay gibi projeleri daha önceki yıllarda yapılmış olabilirdi.

Ve hatta yapılması gerekliydi…

Üstelik geride kalan bu kadar zamanda metro ile ilgili neden bir çalışma yapılmadı, tramvayı daha önce neden yapmadınız gibi soruların cevabı da en azından mantıklı ifadelerle maalesef verilebilmiş değil.

Ulaşım konusunda şayet Büyükşehir bu dönemi boş ya da yetersiz geçirirse, 5 yıl sonrasında oluşacak keşmekeşin büyüklüğünü inanın aklınız dahi almayabilir.

O yüzden Karaosmanoğlu ve ekibi, ne yapıp edip, mutlaka bu sorunu giderecek çözümler üretmeli, meseleyi sadece Sekapark’tan otoparka uzanacak tramvay ile sınırlı tutmamalı, halkı toplu taşımaya teşvik edecek, dahası özendirecek işler yapmalıdır.

Gecikmeli de olsa, Kocaeli artık ulaşım hizmeti almalıdır…

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR