CHP’nin Derince Limanı endişesi!

MAKALEYİ DİNLE

Son zamanlarda Derince Limanı yine gündemde…

Yine özelleştirme senaryoları yazılmaya başlandı…

Perşembe günü Derince Limanına talip bir grup işadamının limana gidip keşif gezisi yapması, işçilerin tepkisine neden oldu…  

Bir yandan özelleştirme senaryosu, bir yandan Soma faciasına üzülen işçiler, “ 3 günlük yas varken ticaret düşünülmez”  diyerek tepkilerini dile getirdi…

**

Her seçim sonrasında limanın özelleştirilmesi gündeme gelir…  

Yine kaos ortamı yaratılmaya çalışıyor…  

İşçilerin kafası bulandırılır…

** 

CHP İl Başkan Yardımcısı ve İl Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Müzeyyen Topçu Tan, yönetim atına açıklama yaparak Derince Limanı ile ilgili görüşlerini açıkladı.

Müzeyyen Hanım’ın değerlendirilmesi şöyle; 

**

Ülkemiz hatta dünya, Soma’da kaybettiğimiz işçilerimizin yasını tutarken, kentimiz yeni bir özelleştirme ve çevre katliamı girişimi ile karşı karşıya… TCDD’ ye ait olan bölgemizin en önemli limanlarından biri olan Derince Limanı, özelleştirilerek taşeron çalışmanın önü açılmak istenmektedir. Bundan önceki ihaleye katılan firmaların sicillerine baktığımızda endişemiz iki kat artmaktadır. Biz biliyoruz ki özelleştirmenin sonucunda üretim maliyetini düşürmek gerekçesi ile ucuz işçi çalıştırarak, işçi sağlığı ve iş güvenliğinden taviz verilecektir.

Özelleştirmenin ve taşeronlaştırmanın nelere yol açtığını son günlerde Soma’da yaşanan trajedi ile bir kez daha gördük. Ayrıca Derince Limanı’nın özelleştirilmesi sonucunda 5 milyon metreküp deniz dolgusu gerçekleştirilecektir ve bu dolgu için ÇED raporu da alınmamıştır.

**

Mevcut limandan daha büyük bir alanda yapılacak olan devasa dolgu ile Körfez’in doğal yapısı bozulacak ve geri dönülemez tahribatlara,  çevre felaketine yol açacaktır. Yine dolgu esnasında, bölgenin mevcut iki deresinden biri yok olacak, bu da bölgenin ekolojik dengesinin bozulmasına neden olacaktır. CHP İl Çevre ve Sağlık Komisyonu olarak;  yakın bir zamanda ihalesi yapılacak olan Derince Limanı’nın özelleştirilmesinin doğru olmadığını, 5 milyon metreküp dolgu yapıldığında,  büyük bir çevre katliamının yaşanacağını, bu ihaleyi alacak olan firmanın, Kocaeli’ne hiçbir artı değer katmayıp sadece parasına para katacağını düşünüyoruz. Kocaeli halkını, hem limanına hem de denizine sahip çıkacağı inancıyla, duyarlı olmaya ve liman işçilerinin haklı mücadelesinde yanlarında durmaya davet ediyoruz.”

**

CHP, özeleştirmeye karşı…

Ama iktidar partisi AKP, özelleştirmeden yana…

Zaten hükümet, ne zaman paraya ihtiyacı olsa, bir yerleri satıyor…

Hem de yabancılara…

Zaten sömürü ülkelerinde senaryo böyle işliyor…

Türkiye de bir sömürü devleti haline gelmeye başladı…

Yakın zamanda Derince Limanı özelleştirilecek, bakalım bir sonraki özelleştirmede sıra hangi kuruluşa gelecek… Kaldıysa…

 

SP ve MARSİAD’ın

gündemi Soma faciası

 

Saadet Partisi Kocaeli İl Başkanı Sinan Ejderoğlu ve yönetim kurulu üyeleri önceki gün MARSİAD Başkanı Bahri Odabaş’ı ziyaret ederek ülke gündemini ve Soma faciasını değerlendirdi.  Ziyarette Ejderoğlu, “Belki CHP nin Meclise verdiği önerge iktidar tarafından RED EDİLMESEYDİ, bu elim kazanın önlemi alınabilir ve Millet olarak bu büyük acıyı yaşamayabilirdik” dedi. Odabaş da KONTROLSUN GÜCÜN YOZLAŞTIĞINI, özellikle güçlü iktidarların ancak siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının samimi ve ciddi işbirlikleri ile kontrol edilebileceğini söyledi. Odabaş ayrıca MARSİAD’ın hayata geçirmek istediği ve onbinlerce insanımıza İş ve aş imkanı sağlayacak projeler için başta iktidar partisi olmak üzere tüm siyasi partilerden destek isteyeceklerini ifade etti.       

 

Özel Cihan’dan

müdürlere ziyaret

Özel Cihan hastanesi Genel Müdürü Dr. Uğur Doğan, Yönetim Kurulu üyesi Sami Aydın ve İşletme Direktörü Berna Savur, 12-18- Mayıs “Sosyal Güvenlik Haftası” nedeniyle, Kocaeli ili  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Nurettin Nacar ve SGK Sağlık Sosyal Merkez Müdürü Bükey Kolaylı’yı yerinde ziyaret ettiler. Sosyal Güvenlik Haftasını kutlayan hastane yönetimi, çalışmalarında başarılar diledi.

 

 

ENVER, SOMA’ya gitti

Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) Kocaeli Şube Başkanı Ali Fuat Eyüboğlu ve yönetim kurulu Soma’da yaşanan elim kaza sonucunda bölge halkına moral vermek ve taziyede bulunmak üzere dün Soma’ya gitti.

 

Büyük Gölcük

Kermesi açıldı

Tahsil Yapan Öğrencilere Yardım Derneği tarafından, bünyesinde bulunan Şehitler Kız Öğrenci ve Merkez Erkek Öğrenci Yurdunda barınan öğrenciler yararına ilçemizde 7.si gerçekleştirilen meşhur geleneksel kermesin 17 Ağustos Kapalı Çarşısı üstünde yoğun ilgiyle açılışı yapıldı. Nadide el işi ürünler, çeyiz eşyası ve gıda ürünleri uygun fiyatlarla satılıyor.

 

İzmit akıllı telefonda!

 İzmit Belediyesi Emlak İstimlak Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre  kentle ilgili önemli bilgilere akıllı cep telefonlarından da ulaşılabiliyor. Açıklamada akıllı telefonlar sayesinde İzmit ile ilgili  imar durumu, nöbetçi eczaneler, belediye hizmet binaları, belediyenin satılık ve kiralık gayrimenkulleri, bisiklet yolları, belediye projeleri, eğitim kurumları, geri dönüşüm konteynırları, taksi durakları, hastaneler, bankalara kadar bir çok konu hakkında bilgi sahibi olunabiliyor. Yetkililer  söz konusu bilgilere İzmit Belediyesi’nin resmi internet  sitesi üzerinden ve http://keos.izmit.bel.tr/keos/ adreslerinden ulaşılabildiğini de bildirdiler.

 

TÜKODER’den ziyaret

TÜKODER Yönetim Kurulu üyeleri son kongresinde Gebze Samsunlular Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanlığına yeniden seçilen Cenap Köksal ve yönetim kurulu üyelerine  hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Şube Başkanı Zeki Fettah başkanlığında gerçekleşen ziyarette dernek yönetim kurulu üyelerinden Dilek Tat, Yılmaz Koçyiğit ve Hasan Yıldız da katıldı

 

Okullar 20 Mayıs'ta

tatil değil

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nın ertesi günü 20 Mayıs'ta ilkokullarda ve ortaokullarda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam edileceğini bildirdi

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR