Kocaeli’de hangi lise bu bildiriye imza atacak?

MAKALEYİ DİNLE

Kasım 2002’de iktidara gelen AKP’nin baskıcı politikası liselerde direnişlere neden oldu…

İstanbul Erkek Lisesi’nde fitili ateşlenen ve liselerde yandaş müdürlere, baskılara, çağ dışı uygulamalara karşı  başlayan ayaklanmalar hızla yayılıyor. Son olarak Türkiye Liseliler Birliği’nin ‘Liselerde Gericiliğe Geçit Vermeyeceğiz’ başlığıyla imzaya açtığı bildiri metninde imzacı sayısı 365’e ulaştı.

**

İşte o bildirinin tam metni:

‘‘Bir geniş, büyük merhaba herkese!

Geniş ve umutlu merhabaların günlerine koşuyoruz.

Türkiye’nin geleceği, geleceğini inşa etmek için kollarını sıvıyor, kalemlerini çekiyor!

Karanlığı aydınlıkla boğacak mücadele alevleniyor.

Atatürk gençliği mücadele bayrağını daha da yükseltiyor!

Türkiye’de gericiliğin özlemleri var. Atatürksüz, laik olmayan, çağdışı bir cumhuriyet ve gerici bir eğitim sistemi…

Yıllardır kendi gençliğini yaratmak isteyen, mevcut eğitim kurumlarını da bu amaca göre şekillendirmek isteyen bir iktidar var.

Ancak karşısında, gücünü tarihinden alan, neşesini mücadelesine katarak büyüyen,  gülümseyen yüzleriyle gericiliğin her çıktığı yerde yumruk olup tepesinde patlayan liseli gençler var.

Okuluna, ülkesine ve arkadaşlarına sahip çıkan, umut dolu liseli gençler var.

Hayatı yaşayan, her şeye rağmen üreten, paylaşan, sorgulayan ve geleceğini çizen liseli gençler var. Türkiye Liseliler Birliği var!

Okullarımızdaki çağdışı uygulamalar, müdür baskıları, engellemeler tüm liselerin ortak sorunu. Parasız, laik, bilimsel ve milli eğitim için mücadeleyi çoğaltmak geleceğimizi elimize almak hepimizin sorumluluğunda.

İstanbul Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi, Vefa Lisesi ve Cağaloğlu Anadolu Lisesi’ndeki arkadaşlarımızı kutluyoruz. 

Bütün bu mücadelelerin parolası çok açık: eylemlerin ortak paydası ve sırtımızı yasladığımız yegâne kuvvet Atatürk ve Cumhuriyet değerlerimizdir.

Bugüne dek ne başardıysak bu parola yol ışığımız oldu, bundan sonra da böyle olacak. Kültürümüze ve tarihimize hep birlikte sahip çıkacağız. Bu büyük dayanışma, Türkiye’deki tüm liseleri birleştirecektir.

Bu büyük birlikteliğe güç vermeye sadece liseli arkadaşlarımızı değil, bir zamanlar bu sıralardan yolu geçen mezunlarımızı, ailelerimizi de davet ediyoruz.

Bizler, bu kararlılığımızı Kurtuluş Savaşı’nda sıralardan cephelere koşan on beşlilerden, mezun vermeyen liselerimizin ruhundan alıyoruz.

Yıllardır emek verdiğimiz okullarımız, yakında başlayacağımız üniversitelerimiz, milletimiz, ailemiz, uğruna mücadele ettiğimiz her şey, yaşadığımız toprakların, vatanımızın geleceğinde anlam kazanıyor. Vatan olmadan gelecek olmaz.

Bizler, liselerde gericiliğe karşı amansız mücadelemizi sürdürürken, vatanımız ve geleceğimiz için de mücadele ediyoruz.

Yüreklerimiz Mehmetçikle birlikte çarpıyor.

Liseliler, yüz yıl önce olduğu gibi bugün de aynı kararlılığı taşıyor!

Nazım’ın güzel dizeleri bugün Diyarbakır’dan İstanbul’a kadar aydınlık bir gelecek için mücadele eden tüm liseliler için söylenmiş gibi:

“Biz ne mükemmel dostlarız ki,

Kelimesiz ve yazısız

Tüm arkadaşlarımızı,daha güzel günler için omuz omuza vermeye, Türkiye Liseliler Birliği ailesine katılmaya çağırıyoruz.

Dosta düşmana ilan ediyoruz: Atatürk gençliği karanlıkları ışıklara boğacak!

Liselerde gericiliğe geçit vermeyeceğiz!

Gelecek, geleceğini inşa edecek!’’

**

Bildiriyi okudunuz…

Ben bu bildiriyi köşeme taşırken imza veren okul sayısı 365 civarındaydı…

Türkiye’nin dört bir yanından liseler bu bildiriye imza verdi…

İmza veren liseler arasında Kocaeli’den bir liste var mı diye okulları tek tek inceledim…

Kocaeli’den bir liseye rastlamadım…

Bakalım Kocaeli’den bu bildiriye imza veren lise çıkacak mı?

 

 

Servisçiler Odası açıklama yaptı

 

Sevgili okurlar;

Önceki gün “Öğrenci velileri, almadıkları hizmetin parasını ödüyorlar!”başlıklı bir yazı yazdım. Yazımda öğrenci velileri, okulun 17 Haziran’da kapandığını, ama servis ücretlerini 30 gün üzerinden verdiklerini belirterek kararı alan UKOME’ye tepki göstermişlerdi… Konuyla ilgili Kocaeli Servisçiler Odası’ndan açıklama geldi. Suçlamayı ret eden Oda, “Velilerin okullar 17 gün açık, ama biz 30 gün üzerinden ücret ödüyoruz söylemi doğru değil. Biz anlaşmamızı eğitim-öğretim dönemi üzerinden yapıyoruz. Kimisi ücretleri peşin veriyor, kimisi taksit yapıyor. Ayrıca kar veya başka bir nedenden dolayı okular tatil edildiğinde, dersler cumartesi günleri veya yılsonunda veriliyor. Bu zamanlarda bir velilerden herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Dolayısıyla dönem başında yapılan sözleşme üzerinden hakkımızı alıyoruz” açıklamasında bulundu.

 

 

Ünlü ekibine  iftar verecek

1 Kasım 2015 seçimleri sonrasında MHP içerisinde başlayan olağanüstü kurultay söylemleri mahkemenin Çağrı Heyeti ataması ile son buldu. Çağrı Heyeti tarafından 19 Haziran Pazar günü Büyük Anadolu Oteli’nde muhalefet bir araya gelerek tüzük kongresi yapmaya çalışacak. Olağanüstü kurultay yapılmak istenildiği günde MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin yanında üst kurul delegeleriyle iftar yemeğinde bir araya gelecek.

 

 

Kredi kartını evde bırakın!

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, Ramazan ayında gereksiz gıda harcamalarının yapılmaması için özellikle iftar saatine yakın alışveriş merkezlerine gidildiğinde, kredi kartlarının evde bırakılması önerdi. Ağaoğlu, çalışanların genel olarak alışverişlerini iş çıkışı eve giderken yaptığını söyledi. Ağaoğlu, akşam saatlerinde yapılan alışverişlerde tüketicilerin günün yorgunluğu ve açlık hissinin artmasıyla gereksiz harcamalar yapabildiğini belirtti. Ağaoğlu, haklı… Zaten kredi kartları birçok insanın ocağına incir ağacı dikti.

 

 

 

VERSAV kendini tanıtıyor

Vergi Mükellefi Savunucuları Derneği Genel Başkanı Mehmet Kaynak, derneği neden kurduklarını, amaçlarını anlattı. Vergi Mükellefi Savunucuları Derneğini (kısa adıyla VERSAV), mükelleflerin her türlü cezaya maruz kalması nedeniyle, mükelleflerin sorunlarını en iyi bilen ve çözüm üretebilen, değerli ve deneyimli üstatlarımız, emekli vergi hakimleri, emekli maliyeciler, eski vergi müfettişleri, mali müşavirler ve avukatlar ile birlikte 2013 yılında kurduk.
 1. Amacımız: Vergi ihtilafları ile ilgili olarak, bilgi ve tecrübe sahibi olan, meslek sahiplerini, bir araya getirmektir.
 2. Amacımız: Ülke genelinde, vergi ihtilaflarının çözümünde,   uzman kişileri temsilci olarak görevlendirmek.
 3. Amacımız: Vergi mükelleflerinin, hak ve sorumlulukları konusunda, bilinçlendirmek.
 4. Amacımız: mükelleflere,  vergi sorunları ile karşılaştıklarında, temsilcilerimiz vasıtasıyla, danışmanlık yapmak ve çözümler üretmektir” Kaynak bu açıklamayı yaptıktan sonra dernek olarak gazetelerde ve internette sitelerinde daha fazla yer almak istediklerini ifade ediyor. Dernek ne kadar çok faaliyet yaparsa, faaliyetlerine bize ulaştırırlarsa, biz de kamuoyuyla paylaşırız.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR