Mutluluğa giden yol buradan geçiyor!

MAKALEYİ DİNLE

İlk fark edilmesi gereken aslında mutluluğun, diğer amaçlarımıza erişmemize, daha iyi ilişkilere sahip olup daha fazla para kazanmaya ve işinizde daha başarılı olmanıza yardımcı olacağıdır.

Yapılan araştırmalara göre; mutluluğumuzun sadece % 50’si genetik faktörlere dayanmakta. Aynı yumurta ikizlerini inceleyen aynı genetik yapıya sahip insanlara bakıldığında araştırmacılar mutluluk düzeylerimizdeki farklılıkların sadece % 50 oranında genlerden geldiğini tespit ettiler.

Bunun dışında sahip olduğumuz iş, ne kadar maddi kazancımızın olduğu, sosyal statümüz, sağlığımız ise mutlu olma halimizi sadece % 10 etkiliyorlar. 

Ayrıca araştırmalar göstermekte ki; dış referanslı (dışsal faktörler ile motive olan ) paraya, statüye, görüntüye önem veren ve sürekli bir şeyler elde etmeye çalışan insanlar hayatta daha az tatminkar, daha az yaşam enerjisine sahip, daha depresif ve kaygılılar.

Oysa, iç referanslı (içsel faktörler ile motive olan) gerçekte kim olduğu ile ilgili kendi benliklerinde araştırma yapan, sevdikleri ile güçlü ilişkileri olan, Dünyayı güzelleştirmek için çaba gösteren, toplumsal gelişmelere duyarlı ve birliktelik duygusuna sahip insanların yaşam enerjisi daha canlı, daha az depresif ve daha az kaygılılar.

Mutlu hissetmemizi sağlayacak  % 40 oran ise bizim eylem seçimlerimiz sonucunda oluşuyor. Gördüğünüz gibi; mutlu olma hali öğrenebilen ve geliştirilebilen bir sanat.

**

Eğer bir insan daha fazla mutlu olma halini deneyimlemek istiyorsa, yaptıkları şeyleri rutin hale getirmeyip bilinçli bir şekilde değiştirmesi çok önemli.

Mesela günlük yürüyüşünüzü yaparken değişik bir yoldan gitmek, her gün aracınız ile iş yerinize giderken farklı bir yol haritası tercih etmek.

Öğle yemeklerinizi farklı mekanlarda yemeyi tercih etmek.

Kısa molalarda farklı insanlar ile sohbet ortamlarında var olmak.

Günlük planınızda olmayan bir aktiviteyi günlük akışınıza aniden dahil etmek gibi küçük değişimler büyük sonuçlar doğuracaktır.

Keyif ve zevk alarak yapacağınız her eylem beyninizdeki keyif ve mutluluktan sorumlu “dopamin” kimyasalının salınımını arttıracaktır.

**

Araştırmalara göre; ergenlik döneminin ardından yaş aldıkça dopamin sinir hücrelerimizi ve sinir bağlamını yavaş yavaş kaybetmeye başlarız. Dolayısı ile beyinde “dopamin” salınımını arttıracak eylemlerde bulunmamız gerekir. Fiziksel aktivite, bedeni hareket ettirmek dopamin salınımı için idealdir.

**

Evrendeki her şeyin enerji olduğu gibi, düşünceler de canlı enerjilerdir.

Her neyi düşünüyorsak sonuçta “o” oluruz.

Bu nedenle, düşünceleri bilinçli bir şekilde yönlendirmeyi öğrenmemiz gerekmektedir.

Niyet doğrultusunda beynimizi yeniden yapılandırabilir ve düşüncelerimizi istediğimiz gibi yaratabiliriz, bunun yolu ise “meditasyon” yapmaktan geçiyor.

Zihni disipline etmenin ve “öz”üzümü hatırlamanın en faydalı yolu; meditasyondur.

Sevgi, şefkat, ve iyilik üzerine belirli bir düzende meditasyon yapan insanlar, mutluluk seviyelerini daha üst seviyelere taşıyabiliyor ve uzatabiliyorlar.

**

Paylaşın/ İşbirliği yapın

“Paylaşabileceğim ne var?” bu soruyu her gün kendinize yöneltin.

Ve gelen cevap doğrultusunda eyleme geçin.

Bir düşünce, bir fikir, bir deneyim, bir yemek, kıyafet her ne olursa ancak en önemlisi tatlı bir gülümsemeyi her gün tüm Dünya kardeşleriniz ile paylaşmayı tercih edin.

**

“İnanın” ve “Güvenin”

Dünyaya ilk merhaba dediğiniz gün, hiç tanımadığınız ancak sonrasında “anne” diyeceğiniz kişinin memesinden güvenle ve şefkatle süt emersiniz.

Yavaş yavaş yaş aldıkça çevresel uyanların etkisiyle “inanmamayı, güvenmemeyi” seçsek de özümüzde, damarlarımızdaki kanda “şefkat, inanç, güven, demokrasi, umut” olduğunu her daim hatırlayın.

Bu nedenle hayata karşı tutumunuz ve tavrınız daima olumlu ve umut dolu olsun.  (Uzman Psikolog Özge Genlik)

 

 

Trabzonlular, bu akşam iftarda buluşacak

Gebze Trabzonlular Derneği Başkanı Necdet Demirtaş ve yönetim kurulu bugün Demirtaş Düğün Salonu’nda üyelere iftar veriyor. İftar programını değerlendiren Demirtaş, “ F aaliyetimizde hemşerilerimizi, dostlarımızı ve Gebzelileri bir sofra etrafında ekmeğini, yüreğini, sevgisini, birliğini, beraberliğini bütün Gebze ile paylaşacakları iftar yemeğimiz olacak. Biz bu program ile sadece yemek içmek değil tüm dostlarımız ile el ele vererek Gebze’miz için, Türkiye’miz için güç birliği yapmaktır ”dedi. İzmit ve diğer ilçelerden de iftara katılımın olacağı öğrenildi.

 

Başarıya tablet!

Karatepe Ortaokulu öğrencisi olan Halenur Soğukpınar, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG)’nda ilçe birincisi oldu. Babası Hasan Soğukpınar ile birlikte başkanın konuğu olan Halenur, ilk dönem yanlışsız yaptığı sınavların ikinci döneminde birkaç yanlışı olduğunu ifade etti. Başarılı öğrenciyle gurur duyduğunu belirten Başkan Üzülmez, kendi kızı gibi psikolog olmak isteyen Halenur’a başarısından dolayı tablet bilgisayar hediye etti.

 

 

 

AKP’li Badem kendi partililerini ziyaret etti

AKP Körfez İlçe Başkanı Osman Badem önceki gün Körfez Devlet Hastanesi’ne giderek hasta ziyaretinde bulundu. Badem burada yatarak tedavi gören İlimtepe Mahalle Başkanı Fahrettin Koçak’ı ziyaret edip geçmiş olsun dileğinde bulundu. Ardından Çamlıtepe Mahallesine geçen Badem, burada teşkilat mensubu Murat Deniz’i ziyaret etti. Badem son olarak Çamlıtepe Mahallesi’nde teşkilatın kurucularından İbrahim Yaman’ın babası Muhlis Yaman’a geçirmiş olduğu rahatsızlıktan dolayı evinde ziyarette bulundu ve acil şifalar dileklerini iletti. Badem, sadece kendi partililerini ziyaret etti…

 

 

İşgale izin yok!

İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kaldırım işgallerine izin vermiyor. Sık sık denetimler yapan Zabıta ekipleri, ürünlerini kaldırımlara çıkartarak yayaların geçişlerini engelleyen esnafları önce sözlü olarak uyarıyor. Zabıtanın uyarılarını dikkate alıp ürünlerini kaldıran esnaflara teşekkür edilirken, uyarıları dikkate almayanlar hakkında da işlem yapılıyor.

 

 

Yakmayın!

İzmit Hafız Binbaşı Caddesi’nde de bir adet yeraltı konteyneri kimliği belirsiz kişiler tarafından yakıldı. Dış kısmı zarar gören konteynır tamir edilerek kullanılır hale getirildi. İzmit Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü konteynırlara zarar verenleri tespit ettiklerini, haklarında yasal işlem yapılacağını açıkladı. Yetkililer, konteynırlara zarar verenlerin  belirlenmesinde  duyarlı vatandaşların desteğini beklediklerini söylediler.

 

 

Türk Yıldızları gösterisine davet

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Yeni Gölcük yolu üzerinde bulunan Buşah Pişmaniye’yi de ziyaret etti. Doğan, iş yeri sahibi Mustafa Şahin ve çalışanlarla bir süre sohbet ederek, 25 Haziran Cumartesi günü saat 16.00 da Türk Yıldızları’nın İzmit semalarında gerçekleştirecekleri gösteriyi izlemeye davet etti. Gösteri 30 dakika sürecek… Türk Yıldızlarının gösterilerini hiç tavsif etmiyorum… Kulaklarınızın sağır olmamasını istemiyorsanız, 25 Haziran saat 16.00 civarında İzmit’i terk etmenizi öneririm…

 

 

Yeni Cuma’daki trafo değiştirildi

Yeni Cuma Parkı’nda bulunan trafo İzmit Belediyesi tarafından değiştirildi. Zamanla  yıpranan trafonun boyanarak estetik açıdan çok daha güzel hale getirildi.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR