Kocaeli Ticaret Odası sokağa çıkmalı mı?

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Mayıs ayı meclisinde konuşan Başkan Murat Özdağ, elektrik kesintileri nedeniyle SEDAŞ’ı eleştirmiş; “Biz de mi sokağa çıkalım?”demiş!..

Aman sayın Özdağ, bu dediklerinizi birileri duymasın!

Bir zamanlar Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun başına gelenleri bir anımsayın!

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu; “Perakende yasasının olmayışı vahşi kapitalizme yol açıyor” dedi! ( 6 Nisan 2010/Milliyet) Aradan bir ay geçmeden, 3.Mayıs 2010 tarihli, yine Milliyet gazetesi haberi; “TOBB’un şirketlerine müfettiş baskını.”

Düşünün; bütün Türkiye’deki Odalar ve Borsalar’ın üst birliğinin başkanı, AKP iktidarının sürekli savsakladığı “Perakende Yasası” nın çıkarılmamasına yönelik bir “eleştiri” yapıyor, AKP iktidarı bir ay sonra müfettişleri TOBB’nin üzerine salıyor!

Siyasi iktidar, kendisini eleştiren TOBB’ni, TEHDİT EDİYOR!

Ceza ile boyun eğmeye zorluyor!

Sonra ne oldu?

Hisarcıklıoğlu, titredi, kendine geldi! Biri Kocaeli’de öteki Diyarbakır’da iki İmam Hatip Lisesi yapma sözü verdi, sulh oldu!

Murat Özdağ, konuşmasında bir başka önemli konuya daha değiniyor; “Bu ülkede ticaret yapabilmemiz için ADİL HUKUK DÜZENİNİN gelmesi lazım” diyor.

Başbakan yardımcısı Ali Babacan da aynı şeyi söylüyor; “Hukuk’a güven yoksa gelişme de olmaz” diyor.

Özdağ da, Babacan da doğru söylüyorlar. Yerli ya da yabancı iş adamları, hukuk düzenine, adaletine yani YARGI’sına güvenmedikleri bir ülkede yatırım yapar mı?

Sayın Özdağ;

Siz, bu ülkede “elektrik dağıtım özelleştirmeleri” yapılırken karşı çıkmalı, gerekirse sokağa çıkmalıydınız!

Siyasi iktidar, ihtiyaç duyduğu mali kaynağı bulabilmek uğruna bu özelleştirmeleri yaptı. O parayı veren şirketler de “daha az eleman, daha az masrafla” para kazanmaya çalışıyorlar!

Bu yüzden sokak lambaları, otoyol ışıkları, gümrük kapıları, emniyet binaları ve okullarda borç nedeniyle elektrikler kesiliyor.

Altyapı yatırımları yeterince yapılmadığı ve “İŞİN EHLİ” adam çalıştırmadığı için elektrikler kesiliyor! Sizin, sanayicinin, vatandaşın zararı kimin umurunda?

Oysa, “Kapitalizmin beşiği” olan ülkelerde bile; Enerji, İletişim ve demiryolu ulaşımı kamunun elindedir!

Ama, ülkeyi “üretime dayalı” ekonomi-politikalarla değil de “RANTA DAYALI” ekonomi-politikalarla yöneten ve bugün tıkanma noktasına gelen AKP iktidarı, “özelleştirme, sürekli dış ve iç borç alma ve kaynağı belirsiz büyük mali kaynaklarla 13 yılını geçirdi!

Düne kadar her şeyi birlikte kotardığı, onlar sayesinde Türk Ordusu’nu perişan ettiği, onlar sayesinde eğitimin canına okuduğu, onlar sayesinde YARGI’yı parçaladığı ve güdümüne aldığı ve sonradan “Paralel Yapı” yaftası ile bir kenara fırlattığı Cemaatle birlikte ülkeyi bu günlere taşıdı. Şimdi artık, “TEK ADAM İKTİDARI” peşinde!

Karşısına kim çıkarsa ezip geçmeye alışmış!

Artık; “Ya herrü ya merrü” noktasına gelmiş!

Kısacası sayın Özdağ; “Sokağa çıksanız ne yazar?”

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR