Fanatizm ve aşk

MAKALEYİ DİNLE

Spor; bırakın insanları, hayvanlara dahi katkı ve değer sağlayan çok önemli bir uğraş. Ancak karasevdaya tutulanlar açısından hiç de tasvip edilir yanını göremiyorum. Yaşı kaç olursa olsun, kendinizi kontrol edemiyor, bireysel rezaletten toplumsal felaketlere neden oluyor. Netice ise bazen çok vahim olaylarla nihayet buluyor.

Geçenlerde yaşadığım bir olayı kaleme alıp, siz değerli okuyucularımla paylaşma gereğini duydum.

Futbola olan tutkumuz bilinen bir gerçek. Ülke insanı olarak futbola adeta aşığız, hem de ne aşk. Bu aşk karasevda olunca akıl baştan gidiyor ve sonuç hiç de iyi olmuyor. Gidişat sportmenlikten çok uzaklara “Fanatizme” mahkum oluyoruz. Yaşınız kaç olursa olsun, değişen bir şey yok.

Geçtiğimiz günlerde saygın bir kurumun lokalinde Süper Lig takımlarının bir müsabakasını izledim. Keşke izlemeseydim. O ortamda bulunmasaydım. En güvenli kurumdan emekli olmuş yaşları 50-60 olan fanatiklerin ne denli bencil ve bağnaz olduklarını keşke görmeseydim, şahit olmasaydım. Bazıları sosyal yaşamlarında etkili ve yetkili bu zavallılara acımak gelmiyor değil içimden. İnanın çok üzülüyorum ama onlar için duadan başka bir şey gelmiyor elimden.

Bu konuda Mevlana’nın eğiticilere verdiği ödüllerden biraz bahsetmek istiyorum. Çünkü eğitimin yaşı yok, her yaşta öğrenmeye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

-Eğitimci ilahi aşka sahip olmalıdır.

-Eğitimci gönül ehli olmalıdır.

-Eğitimci olgunlaştırıcı olmalıdır.

-Eğitimci yumuşak kalpli olmalıdır.

-*Eğitimci aydınlatıcı olmalıdır.

Bu beş maddeye daha da ilave yapabiliriz. Farklı düşüncelerle fotoğrafı daha da büyütebiliriz. Kendim dahil bu kariyerlerden hangisine sahibiz? Sporun her kademesindekiler kendilerine sormalı.

Yıllar önce eğitilen sporcuyduk, sonra eğitmenler olduk. Aldığımız eğitimin karşılığı bugünün aynasıdır. Sporcunun güç gösterisini, bencil ve bağnaz tarafını hep arzu ettik. Entrikalarla, haksız kazançlarla sahte görev talep eder olduk. Ülke futbolu halen o yolda hızla yol almaya devam ediyor maalesef.

Toplum olarak statlar adeta sürü psikolojisiyle dolmakta, canhıraş bağırmalar fanatizmle birlikte karasevda aklımızı başımızdan alarak, o günümüzü galibiyetle mutlu, mağlubiyetle hüzünle bizleri baş başa bırakmaktadır.

Sonuç; küfür, kavga, dövüş, dargınlıklar ve kırgınlıklar yanında, kin ve nefret duygularıyla ötekileşmiş bir toplum. Helal haram kavramlarına sırtını dönmüş, gördüğünü çalamayan hakemler, haksızlığa uğramış ama elinden bir şey gelmeyen yönetimler, söylediğine pişman edilenlere antidemokratik cezalarla seslerin kesilmesini benimseyenler, daha neler, neler…

Spor eğitimdir, eğitim aştır ama karasevda değildir.

Önce ahlaklı sporcular yetiştirmek için, bencil ve maddeci eğiticilerle değil, inancı gereği biz diyebilen, sevgi ve saygı üzere yetişmiş eğiticilerle donanımlı bir toplum olmak zorundayız ki, geleceğimiz emin ellerde olsun.

Tabii bu o kadar kolay değil. Zaman en büyük ilaçtır. 50-60 yaş ve üstü fanatiklerden kurtulmak siz gençlerin elinde. Onlara değer değil, selam bile vermeyin. Ama dualarınızı da eksik etmeyin.

Bir şiirle veda edelim, kalın sağlıcakla.

 

SPOR ÖZELLİKLE DE FUTBOL

Hangi yıldız bize yakın?

Geçmiş tarihimize şöyle bir bakın.

Benim hatırladıklarım,

Can’lar, Lefter’ler, Metin’ler, Yusuf’lar,

İsimleri anıldıkça,

Taraflı, tarafsız onlarla gurur duyarlar.

Şartları müsaitti,

Günümüze göre oynanıyordu.

Oyun çok basit,

Centilmenlerdi her vakit,

Yan yana izliyorduk,

Maç değil sanki piknik.

Sevgi vardı, hoşgörü vardı.

Bugün arıyoruz renk ayırımı yapmaksızın.

Sanki onlar uzaylıydı.

Gerçekten o günleri yaşamadık mı?

Bilen var mı?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR