İş hayatında başarılı olmanın püf noktaları!

MAKALEYİ DİNLE

İş hayatında başarılı olmayı herkes ister.

Bunun kısa bir formülünün olmasını da.

Ama acı gerçekler bize başarının dolambaçlı ve sarp yollardan geçtiğini söylüyor.

Yine de kafamızda yer etmesi gereken püf noktalar var.

 

Peki nedir bu iş hayatında başarının püf noktaları?

İlk önce her bireyin farklı özellikleri ve yetenekleri olduğunu kabul etmek lazım. Başkaları için geçerli olan kurallar bizde geçerli olmayabilir. Önce kendimizi tanımalıyız. Hangi yönlerimiz zayıf, hangileri kuvvetli, hangi alanlarda daha başarılı olabiliriz? Demek ki iş hayatında başarılı olmak için daha yetenekli olduğumuz alana yönelmemiz gerekiyor, daha fazla para kazandırana değil. İşimizi iyi yaparsak zaten her işten iyi para kazanabiliriz.

***

İş hayatında başarılı olmanın ikinci püf noktası ise hedefini iyi belirlemek. Bu seçenek de aslında kendimizi iyi tanımakla ilgilidir. Ne yapıp ne yapamayacağımızı bilerek ona göre hedef belirlemeliyiz. Realist olmayan hedefler koymak yada belirli bir hedef koymamak başarının önünde daima engel olacaktır.

***

Üçüncüsü ise inanmak. Koyduğunuz hedefe ulaşacağınıza inanmıyorsanız başarılı olmanız imkansızdır. İnanmak ama hayallere inanmak değil. Başarmak için gerekli bilgi, birikim ve donanımınız var mı? Şartlar uygun mu? Bu konuları kendinize objektif olarak sorun. Hakikaten başarabilecek misiniz? Belkilerle yola çıkarsanız finişe varamazsınız.

***

İş hayatında başarını olmanın dördüncü ve uygulaması en zor olanı ise kararlılık. Millet olarak hızlı başlayan ama tez yılan bir yapıya sahibiz. Başarıyı hep çabuk gelsin isteriz. Ama başta dediğimiz gibi başarıyı elde etmek kesinlikle kolay değildir, azim gerektirir. Özellikle iş hayatında tökezlesek bile kalkıp yolumuza devam etmeli, denemekten bıkmamalıyız.

***

İş hayatında başarılı olmanın beşinci püf noktası ise başarının bedelini ödemeye hazır olmaktır. Her şeyin olduğu gibi başarının da bir bedeli vardır. Başarı olmak için zaman ve para gerektiğini herkes bilir?

Sizce sadece o kadar mı?

İş hayatında başarının bedeli belki etik değerleriniz, belki itibar ve güvenilirliğiniz, belki de eş, dost ve çevrenizdekileri kaybetmek olabilir. Bu bedelleri ödemeye hazır mısınız?

Ya da ne kadarını ödeyebilirsiniz?

Herkesi kandırarak iyi bir siyasetçi yada üstlerinize yalakalık yaparak iyi maaşlı bir yönetici olabilirsiniz. Bedelini ödeyemeyeceğiniz hiçbir işe girişmeyin, yarım bırakmak zorunda kalırsınız.

 

Gebzeli Kaflı, Kartepe’de

AKP milletvekili adayı Cemalettin Kaflı, önceki gün Kartepe’deydi. Kaflı, Sarımeşe’den, İstasyon Mahallesine, Dumlupınar’dan Avluburun Mahallesine ilçenin dört bir köşesinde ilçe halkı ile buluşan ve seçimlerde AKP’ye destek talebinde bulunan Kaflı’ya, İlçe başkanı Hasan Kandaz, ilçe kadın kolları başkanı Yasemin Ağra Alemdar, ilçe gençlik kolları başkanı Uğur Karbuz ve partililer eşlik etti. Gebzeli olan Kaflı’yı Kartepe’de kimse tanımadığı için her defasında kendisini tanıtmak zorunda kaldı.

 

Üzülmez lokma dağıttı

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, sık sık etkinliklere katılarak vatandaşlarla sohbet ediyor, onların sorunlarını dinliyor. Kartepe Fikir Kulübü’nün Regaip Kandili dolayısıyla İstasyon Mahallesi’nde yaptığı etkinliğe katılan Üzülmez, burada vatandaşlara kandil lokması dağıttı. Burada gençlere seslenen Üzülmez, “Ak Parti, Yeni Türkiye’yi inşa etmeye talip oldu. Yeni Türkiye hedefinin anlaşılması ancak eski Türkiye’yi bilmekten geçer. Eski Türkiye’yi burada size saatlerce anlatabiliriz. Aileniz, büyükleriniz anlatabilir. İnanıyorum ki, araştırdığınızda ve eski Türkiye’yi dinlediğiniz de – vay be ! diyeceğiniz bir çok şey olduğunu göreceksiniz” diyerek AKP’nin propagandasını yaptı.

 

Köşker köylere müjdeyi verdi!

Hafta sonu Pelitli, Mollafenari ve Cumaköy’e kurmayları ve AK Parti Gebze İlçe Başkanı Hasan Soba birlikte çıkarma yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, mahallelerde devam eden çalışmaları denetledi. Başkan Köşker Pelitli, Mollafenari ve Cumaköy’de doğalgaz çalışmalarının başlayacağı müjdesini de mahalle sakinleriyle paylaştı

 

Bu da bir yöntem!

İzmit Belediyesi, Mehmet Ali Paşa, Erenler ve Kadıköy Mahallelerinde yoğun şekilde alt yapı çalışması içinde bulunuyor. Alt yapı çalışmaları sırasında  tozlanma olduğunu söyleyen yetkililer,”  vatandaşların tozdan en az şekilde etkilenmeleri için   söz konusu bölgede sık sık yoları ıskalatıyoruz. Böylelikle tozun etkisini bir nebze olsun azaltmış oluyoruz” dediler. İzmit Belediyesi yetkilileri, çalışmaları İSU ile koordineli şekilde yaptıklarını da  söylediler. İyi bir yöntem. Çalışma sırasında vatandaşların mağdur edilmemesi önemli. 

 

Çalışma ay sonunda bitecek

İzmit Belediyesi, başta İSU olmak üzere çeşitli kurumların çalışması sırasında bozulan cadde ve sokakları yeniliyor. Bu kapsamda Kadıköy Mahallesi Gazi Erdoğan Gürkan Caddesi’nde üst yapı çalışması başlatıldı. Belediye ve İSU işbirliği içinde. Vatandaşlar, çalışmanın ne zaman sona ereceğini soruyor. Belediye açıklama yaptı, ay sonunda bitecekmiş..

 

Doğan’a teşekkür

İzmit Belediyesi, köylerde yaptığı çalışmaya devam ediyor. Merkeze 6 kilometre uzaklıktaki Yassıbağ Köyü Karaoğlu’nda çevre düzenlemesi yaptı. Köylüler de yapılan hizmet için Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ve emeği geçenlere teşekkür ettiler.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR