Ekranlardan taşanlar

MAKALEYİ DİNLE

Her hafta sonu oynanan futbol müsabakalarının toplum nezdinde itibarını hiç düşündünüz mü? Hafta içinde oynanan “Ziraat Türkiye Kupası” da dahil olmak üzere tribünler bomboş. Neden?

Bu suallerime verilecek cevaplar sadece oynanan futbol kalitesi ile ilgili olamaz. Ekonomik şartlar başta olmak üzere; Federasyon, Merkez Hakem Komitesi, TV spor programları, yorumcular, yazarlar ve diğerleri birçok nedenlerin sebep olduğunu söyleyebiliriz. İyileri tenzih ile ki; bir iki kanalın dışında sempatizanı oldukları renkler uğruna yahut aynı camianın eski bir sporcusu, yazarı ve yorumcusu olmasına rağmen o kulübün yönetimine olan kin ve husumeti nedeniyle hak ve adaletten yoksun, yalan ve yanlışlarla adeta zehir saçıyor, toplumu geriyor bu adamlar!

Bu gibi olumsuzlukları TV ekranlarından topluma enjekte eden çokbilmişler maalesef spora katkı yerine adeta zehir saçıyorlar.

Böyle bir yazı yazma gereğini duymamın nedeni, sporun evrensel manada bütünleştirici olması ve dışarıda dolu tribünlerde temaşa içerisinde izlediğimden kaynaklanmaktadır.

Sebep mi? Bizde beğendiğim bir deyim vardır, “Balık baştan kokar”. Karadenizli balık haline gitmiş, bayat balığı kuyruğundan tutmuş, balıkçı “Ne yapıyorsun, balık baştan kokar” deyince “Hemşerim ben de biliyorum. Bu balığın her tarafı kokmuş. O nedenle kuyruğundan tuttum” demiş. Futbolumuz da maalesef her tarafı ile kokmuş. TV ekranlarında yorum yapan kokutanlara duyurulur. Lütfen kokutmayın, artık yeter. Bu memleketin de güzelliklerle anacağımız futbol günlerimiz olsun.

Sadece TV ekranlarında yorum yapanlar mı? Hayır.

Taraftarlara şirin görünmeye çalışan, adeta tribüne oynayan yönetimler ve başkanlar da bu manada suçludur.

Spor; Fail-Play manada yönetilir, oynanır, izlenir ve yorumlar yapılırsa geleceğe ait umutlarımız olabilir. Yok, aksi tutum ve davranılırsa, aynı geminin insanları olarak batmamıza neden olacaktır. Allah korusun.

Yazıma Karacaoğlan’dan bir deyimle son verirken; sağlıklı, mutlu ve spor dolu günler dilerim. Kalın sağlıcakla.

“Mecliste arif ol, kelam dinle,

El iki söylerse, sen birin söyle,

Elinden geldikçe iyilik eyle,

Hatıra dokunup kırıcı olma”.

Karacaoğlan

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR