Üzülmez’in artıları ve eksileri

MAKALEYİ DİNLE

Yerel seçimlerin ardından yedi ay gibi bir süre geçti. 30 Mart 2014 tarihinde yapılan seçimlerin ardından Kartepe Belediye Başkanı seçilen Hüseyin Üzülmez’in nasıl bir performans sergileyeceğini, herkes gibi ben de merak ediyordum. Kamuoyundaki genel kanı, değerlendirme için en az altı ay beklemenin doğru olacağı yönündeydi. Bu süre, Üzülmez’in görevi boyunca nasıl bir performans sergileyeceği konusunda aşağı yukarı bir fikir vermeye yeterdi. Bir ay da bizden olsun diyelim, ve yedi ay aradan sonra Başkan Üzülmez’in performansını kabaca analiz etmeye çalışalım.

Bu sürede hem başkan Üzülmez’i yakînen takip etme ve konuşma, hem de Kartepe’nin her noktasında vatandaşlarla sohbet etme fırsatı buldum. Sarımeşe, Eşme, Avluburun, Örnekköy, Köseköy, Suadiye, Maşukiye, Arslanbey, Uzuntarla, Uzunçiftlik, Derbent derken… Kısaca Kartepe’nin her bölgesine giderek vatandaşın nabzını tutmaya gayret ettim. Dilerseniz kendi gözlemlerim ve Kartepeli vatandaşların gözüyle Üzülmez’in yedi aylık performansına bir bakalım…

Aday adaylığı sürecinde kamuoyu Üzülmez’i en çok “iktisat konusundaki başarısı ve kamu malına riayeti” konusunda hassas olduğu şekliyle tanımıştı. Gerçekten öyle miydi? Başkan olduktan sonra da kamu malını koruma ve kollama konusunda nasıl bir politika izleyecekti? Bu sorular aslında herkesin kafasının bir köşesinde vardı. Çünkü başkan Üzülmez’i kimse yakından tanımıyor, herkes sadece söylentiler üzerinden değerlendiriyordu.

Şuana kadar başkan Üzülmez’in kamu malına riayet konusunda en ufak bir şaibeye karışmadığı, herkesin üzerinde mutabık olduğu bir konu diyebilirim. Dolayısıyla aday adaylığı süresi boyunca söylenenler doğruydu. Üzülmez kendi ifadesiyle “beyt-ül mal” konusunda çok hassastı. Göreve geldiği günden itibaren uyguladığı tasarruf tedbirleriyle büyük takdir topladı. Bu tedbirleri uygularken de sosyal ve kültürel açıdan faaliyetler yine devam etti. Bu konuda başkan yardımcısı Murat Sabri Çakır’ın da büyük fonksiyonu olduğunu söyleyebilirim. Tasarruf tedbirlerini uygularken güvendiğin isimlerin, kamu malını kendi parasından daha fazla koruyup gözetmesi çok önemli. Çakır, yaptığı çalışmalarla bu tasarruf tedbirlerinin görünmeyen mimarlarından diyebilirim.

Üzülmez işe tasarruf tedbirleri ile başlarken, diğer yandan da kendi ekibini kurmaya çalıştı. Ekip kurma konusunda ise kamuoyundan farklı sesler geliyor. Vatandaşlar, İlçe dokusuna uygun ve üretken bir ekip görmek istediklerini ifade ediyorlar. Herkes, şuana kadar senkronize bir şekilde hareket eden bir arka planın zaman zaman eksik kaldığını düşünüyor. Bu konuda sanırım biraz daha zamana ihtiyaç var. Bir önceki dönemde olduğu gibi takım ruhu ile hareket edilmediği takdirde sıkıntıların oluşabileceğini düşünüyorum. Bunun için de aynı heyecanı paylaşan, aynı rüyayı gören, ilçe dokusuna uygun, vatandaş ile uyumlu isimler bir an önce belirlenip sahaya sürülmeli. Bunun zamanı geldi, hatta geçiyor…

Üzülmez’in göreve gelmesiyle rutin belediyecilik faaliyetleri de devam ediyor. Özellikle ilçe halkının beklediği makro düzeydeki projeler konusunda adımların atıldığını biliyorum. Ancak eserler ortaya çıkmadığı için ilçe genelinde geçmiş dönemden bir fark olmadığı şeklinde bir algı var. İnsanımız gözüyle görmediği projelere pek itibar etmiyor. Biraz daha sabırla beklendiği takdirde, gerek 41 vizyon projesinin, gerekse diğer projelerin hayata geçirileceğini düşünüyorum. Ancak sürecin biraz  ağır ve aksak ilerlediği izleniminin de bir şekilde ortadan kalkması gerekiyor.

Başkan Üzülmez aday adaylığı sürecinden itibaren, Kartepe’nin bir spor merkezi olacağını sıklıkla dile getiriyordu. Üzülmez buna ilk adım olarak Faruk Sarman’ı sportif direktör yaptı. Tabii futbolun içerisinden gelen Sarman, Kartepe Belediyespor ile ilgileniyor. Sarmanlı Kartepe Belediyespor ligde başarılı sonuçlar almaya başladı bile. Ancak kulübün kurumsallık kazanması gerekiyor. Sarman’ın hem teknik direktör, hem kulüp başkanı, hem transfer sorumlusu gibi bir görüntüsü var. Kısaca Kartepe Belediyespor’un sadece Faruk Sarman’dan ibaretmiş gibi bir görüntüsü var. Bir an önce görev dağılımı yapılarak kurumsallık yolunda adım atılmalı. Karate, boks gibi diğer sportif branşlarda da başarılı sonuçlar alınması, önümüzdeki yıllarda Kartepe’yi sporun merkezi yapma yolunda önemli adımlar olarak değerlendirebilir.

En çok merak edilen konulardan biri de, Üzülmez’in halkla nasıl bir diyalog kuracağıydı. Bu konuda da çeşitli söylentiler ortaya atılmıştı. Üzülmez aslında aday adaylığı süresince Kartepe’nin her yerini adım adım dolaştı, vatandaşlarla sıcak temas kurmaya çalıştı. Başkan olduktan sonra da vatandaşlarla temasını kesmedi. Vatandaşın iyi ve kötü gününde hep yanında oldu. Ancak ya bu konuda yanlış bir politika izleniyor, ya da birileri Üzülmez’in halktan kopuk olduğu izlenimini yaymaya çalışıyor. Yine de “başkanı seçimden sonra bir kez bile görmedik” diyen çok insana rastladım. Bölge insanı ilgi bekliyor, kendisiyle bir bardak çay içmek istiyor. Hal-hatır sorulmasını, yılda bir “beş dakika” da olsa Başkan’ı yanlarında görmek istiyor. Burada en büyük görevin başkan Üzülmez’in ekibine düştüğünü de ifade edelim.

Kartepeli gelecekten umutlu. Özellikle bir yılın sonunda yatırımların başlayacağına inanıyor.  Başkan Üzülmez’in genel karnesinin ise “iyi” olduğunu söyleyebilirim. Ancak öğrencilik yıllarındaki gibi baştan sona pekiyi olması için de, iyi bir ekibin kurularak hayal edilen projelerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerekiyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR