Azerbaycan Türk İşadamları Birliği

MAKALEYİ DİNLE

Kısa adı ATİB olan Azerbaycan Türk İşadamları Birliği Ecovision adlı çıkardıkları bir dergiyi bana göndermişler. Dergideki yazıların tamamı Azerbaycan-Türkiye ile ilgili konuları, faaliyetleri ve olması gereken duygu düşünceleri de içeren yazıları kapsıyor. Derginin tamamını incelediğinizde her iki ülkedeki işbirliğinin boyutunu rahatlıkla anlıyorsunuz. Dergi 2012 yılını Türkiye Azerbaycan arasında Yüksek Strateji Müteffiklik Yılı ilan edildiğini özellikle belirtiyor.
Dergide vurgulanan önemli bir konuda Rusya- Türkiye ve Azerbaycan ekonomik açıdan yıldız ülkeler olarak tanıtılıyor.
ATİB’in ekseriyeti Türkiye’den değişik zamanlarda gidip orada iş, güç sahibi olmuş işadamlarından oluşuyor. Bir kısım Azerbaycanlı işadamları da buraya üyedir. Diğer bir deyimle karma işadamları birliği de denebilir.
ATİB üyeler sırf Azerbaycan- Türkiye arasında işbirliği üzerinde değil, Rusya ve Amerika gibi yerlerde de ortaklık halinde iş yapma anlayışı ve uğraşı için yoğun çaba sarf etmektedirler.
Dünyada güvenli ve başarılı iş yapmak için çok ortaklığın son derece önemli ve gerekli olduğu şarttır. İşte bu nedenle olacaktır ki ATİB birinci hedef olarak bu yönde çalışmalara önem veriyor. ATİB üyeleri aldığım bilgilere göre başarılı bir örgüttür.
Azerbaycan Cumhur Başkanının ATİB ile zaman zaman görüştüğü büyük çapta da destek verdiği biliniyor.
Önümüzdeki aylarda Kocaeli başta olmak üzere iş adamlarımızdan karma bir grupla Azerbaycan’a tanıtım ve girişim amaçlı bir gezi yapmak üzere TADEF olarak bir çalışma içerisindeyiz.
Bu tip ticari faaliyetlerin arttırılması için bir dizi çalışmalarımız tüzüğümüz gereği olduğunu hatırlatmakta fayda vardır.
Dergide 23 Kasım 2012 de Seka Park’ta Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin verdiği Azerbaycan Kültür Evi’nin açılışı ile haberlere de yer verilmiştir. İki kardeş devlet arasındaki ilişkiyi kuvvetlendiren bir açılış olduğu vurgulanarak yüksek değerlendirmeye tabii tutulduğu belirtilmektedir. Ayrıca Kartepe ve Derince Belediyelerinin verdiği Haydar Aliyev Parkı ile de geniş bir değerlendirme yapılmaktadır.
Belediyelerimizin verdiği destek ve katkılara teşekkür edip bu tip jestlerin, faaliyetlerin arttırılmasının büyük faydalar yaratacağı vurgulanmaktadır.
***
HIZLI DEMİRYOLU PROJESİ

Demiryolları ulaşımda emin ve rahat bir yolculuk bakımından olduğu kadar maliyet yönünden ile de ucuz ulaşım yolu olduğu için tercih sebebidir.
Eskişehir- Ankara arasında hızlı tren seferleri yapılıyor. Eskişehir-İstanbul arası içinde dört konsorsiyumlu ortaklıkla yoğun bir çalışma ile bitirilmeye çalışılıyor.
Bu çalışmaların verdiği sıkıntılar var. Yağmur mevsimi nedeni ile güzergâhtaki çamur, toz ve araba gürültülerini projenin bir an önce biteceği umut ve sevinç ile önemsemiyoruz.
Yeter ki çağdaş imkânlardan bir an önce yararlanabilelim. Ankara- İstanbul arasını eskisine göre kısa zamanda kat etmek güzel bir duygu. Bir an önce bitirilmesini diliyor ve bekliyoruz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR