Bakü anıları

MAKALEYİ DİNLE

Bir önceki yazımda ele aldığım gibi 4-7 Temmuz tarihleri arasında Bakü'de Dünya Azerbaycanlılar kurultayı yapıldı. Türkiye'den 101 kişi katılımcı olmuştu. Üç gün devam eden kurultayda daha önceden birbirini tanıyan bilen çok insan olduğu gibi, ilk defa birbirini tanıyan insanlarda vardı.

Diaspora Bakanlığı personeli misafirlerin karşılanması, otellere yerleştirilmesi ve gönderilmesi esnasında yoğun çaba sarf etmelerine rağmen ister istemez bazı boşluklarda yaşandı. Kolay değildi 1800 kişiyi ağırlayıp misafir etmek.
Bakanlık üst düzey yetkilileri ile bir değerlendirme toplantısında bulunduk. Bir sonraki etkinlikte boşluk bırakılmaması ve aksilik yaşanmaması için ne gibi tedbirlerin alınması gerektiği gözden geçirildi. Kurultay sonrasında karşılaştığımız ve konuştuğumuz birçok kişiler başta, Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu olmak üzere, İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan, Kartepe Belediye Başkanımız Şükrü Karabalık, Derince Belediye Başkanımız Dr. Aziz Alemdar ve Vali Yardımcımız Şükrü Çakır'ın televizyona vermiş olduğu mülakatları dinlediklerini dile getirdiler. Azerbaycan için yaptıkları jestlerden memnun kaldıklarını dile getirerek teşekkür ettiklerini kendilerine iletmemi rica ettiler. Kısaca Bakü'ye Kocaeli 'ye damgasını vurdu.
Halkın sevgisinin Türkiye ye karşı yüksek olduğunu her konuşmada anlamak mümkündür. İki kardeş devletin tarihten gelen ve devam eden dostluk ve kardeşlik ilişkileri geçici olumsuzluklara rağmen artarak devam etmektedir.
MADALYA TÖRENİ:
Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Rahmiz Mehtiyev Diaspora Bakanı Nazım İbrahimov ve Cumhurbaşkanlığı Siyasi Şube Müdürü Ali Hasanov çalışmalarından ve başarılarından dolayı ödüle layık olan kişilere tebrik ve teşekkür sözleriyle madalyaları ve beratı takdim ettiler.
Türkiye'den Federasyon Başkanı olarak şahsıma ve Genel Başkan Vekili Turgut Arat'a madalya verildi. Tebrik ettiklerini ve verimli çalışmaların devam edilmesi temennisi ile madalyanın ne için verildiğini sebepleriyle ifade ettiler.
Bende kendilerine teşekkür edip üzerimize manevi yük getiren kıymetli bu madalyayı onurla taşıyacağımızı belirterek başarılı çalışmaların devam edeceğini kendilerine söyledim.
TADEF adına yaptırdığımız teşekkür plaketini, Büyük Şehir Belediyemizin verdiği bir vazoyu ve imzalamış olduğum iki kitabımı Rahmiz Mehtiyev'e takdim ettim. Bu değerli hediyeleri Sayın Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev'e vereceğim diyerek teşekkür ettiler.
MÜESSİF BİR KAZA:
Her şey çok güzel başlamıştı. Çok iyi gidiyordu. Mutlulukla sonuçlanmıştı. Aksi bir tesadüf ağzımızın tadını kaçırdı. Dikkatsiz bir sürücünün kurallara uymaması nedeni ile benim içinde bulunduğum arabaya çarptı. Mutlak bir ölümden kurtulduğumuz kazada, sağ kolumun dirsekten yukarı üç yerden kırılması tesellimiz oldu. Bunun sonucunda 3-4 hafta alçılı gezmek kaderimiz oldu. Allah kimselere böyle bir kaza vermesin. Bir anlık aymazlık kötü sonuçlar doğurabiliyor. Her gün ülkemizde olan, onlarca trafik kazası milyonlarca maddi kayıp yanında yüzlerce can alıp aynı oranda sakatlıklara ve ölümlere sebep olmaktadır.
Ne yazık ki bu acı sondan hiç kimse ders çıkarmıyor. Bu konuda da herkese Allah yardımcısı olsun diyorum. Bu kaza sonucu şahsıma telefon açanlara ve bizzat ziyaretime gelenlere teşekkür ediyorum, sağ olsunlar.
ŞİKE FURYASI:
Azerbaycan da herkesin ağzında ve dilinde konuşulan tek konu kulüpler arasındaki ŞİKE olayıdır. Türkiye’deki futbol takımlarının orada büyük taraftarlarının olduğunu hemen görüp anlayabiliyorsunuz.
Bir sporcu genç, Fenerbahçe kulübünün Başkanı Aziz Yıldırım ın asla şike yapmayacağını adım gibi inanıyorum, birilerinin Aziz Yıldırımın başarısını kıskandığını söyledi. Kendisine sen Türkiye de hangi takımı tuttuğunu sorduğumda, kendimi bildim bileli Fenerbahçeliyim diye söyledi.
Meşhur bir söz olan '' Fener Dünyayı Yener'' sözünü hatırlattı.
Sağlık, mutluluk dileklerimle.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR