NTV’den, Hürriyet’ten kovulan Dündar’ın son durağı Cumhuriyet!

MAKALEYİ DİNLE

Can Dündar (d. 16 Haziran 1961, Ankara) araştırmacı, gazeteci ve belgesel yapımcısı.

Lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesi'nde gerçekleştirdi. 1982 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu'ndan mezun oldu. 1979'dan itibaren sırasıyla Yankı, Hürriyet, Nokta, Haftaya Bakış, Söz ve Tempo'da çalıştı. 1986'da İngiltere'de London School of Journalism'i bitirdi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde siyaset bilimi dalında yüksek lisansını 1988'de, aynı bölümünde doktorasını 1996'da tamamladı. Televizyona 1988'de TRT'de Seynan Levent ile başladı. 1989'da 32. Gün'de çalışmaya başladı.

Köşe yazarlığı 1994'te Aktüel'de başladı. Aynı yıl günlük köşe yazıları yazmaya başladığı Yeni Yüzyıl gazetesinde beş yıl çalıştı. 1999 Ocak'ından 2001 Ocak sonuna kadar Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 2001 Ocak ayından beri Milliyet gazetesinde, ADA başlıklı köşe yazısı yazdı. Ancak 1 Ağustos 2013 tarihinden itibaren Milliyet gazetesiyle yolları ayrıldı.[2] Milliyet'ten ayrıldıktan sonra BirGün'de Doğan Tılıç'ın köşesinde bir ay boyunca haftada üç gün yazdı. Dündar, 25 Ekim 2013 tarihinden beri Cumhuriyet gazetesinde yazıyor 8 Şubat 2015'ten beri gazetenin genel yayın yönetmenliği görevini yürütüyor

Mustafa (2008) adlı belgeseli büyük yankı bulmuştu.

***

Gazeteci, yazar ve belgeselci Can Dündar, önceki gün 14 Mayıs Eczacılar Bayramı sebebiyle önceki gün Kocaeli Eczacılar Odası’nda söyleşi gerçekleştirdi.

Haberi arkadaşımız Buket Sezer takip etti. Dündar, söyleşide ilginç söylemlerde bulunmuş..

Katılımın sadece oda üyelerine açık olduğu söyleşi de salon tıklım tıklım dolmuş.

Dündar, söyleşi sırasında Atatürk’ün yaşamının son döneminde en büyük savaşı İslam’a karşı verdiğini söyledi.

***

Can Dündar, sohbet havasında geçen söyleşiye Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anılarını anlatmak ile başladı. Dündar Atatürkçülerden bile eleştiri alan filmi ‘Mustafa’ için “Filme Atatürk’ün özel hayatı Atatürkçüleri rahat sız etti. Ben bunu anlatmaktan rahatsız olmadım. Atatürk’ün içki içen bir adam olarak gösterdik. Bu doğrudur, Atatürk içki içer” dedi. Dündar Atatürk’ün hayatının son dönemlerinde en büyük savaşı İslam’a karşı verdiğini de sözlerine ekleyerek “Biz bunu filmde söyleyemiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

GENÇLERE BU ANILARI ANLATMAK İSTİYORUM

Gazeteci, yazar Can Dündar Atatürk’ün silah arkadaşı İsmet İnönü için ise “İnsanların en düştüğü, umutsuzluğa kapıldığı an da önünde bir istikbal görmesi, yarından umuda kesmeyen kişi İsmet Paşa’dır” sözlerini söyledi. Dündar, üniversiteli gençlerde umutsuzluğu gördüğünü dile getirerek, “ Bu öğrencilere İsmet Paşa’nın, Yaşar Kemal’in anılarını anlatmak istiyorum. Dün başarmış bir ülke bugünde başarabilir. Bu yaşamış insanlara sahip çıkarsak, düşüncelerinin peşinde koşarsak aydınlığa ulaşacağız” diyerek gelecekten umutlu olduğunu ifade etti.

 

NTV’DEN HÜRRİYET’TEN KOVULDUM

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olan Can Dündar, basının gençlere açılma sorunu olduğunu söyleyerek, “Gençlere açılalım derken karşılığı olmayan kitleye açılıyoruz. İnternetten okuyor gençlerimiz ama gençlerimizin internetten okuması bizi yaşatmaya yetmiyor” dedi. Dündar, kendi gazetecilik yaşantısından da kısa bir şeyler söyleyerek “Birçok arkadaşım mesleği bıraktı. Asıl şimdi okumam gerekti. Ben de daha önce NTV’den, Hürriyet’ten kovuldum ama Cumhuriyet son durak” dedi

***
Dündar’ın açıklamalarını okurdunuz…

NTV’den kovulduğunu…

Hürriyet gazetesinden kovulduğunu söylüyor…

Cumhuriyet gazetesinin son durağı olduğunu söylüyor…

***

Peki Can Dündar, neden kovuldu?

“AKP iktidarıyla ilgili söylemlerde bulunduğu için” dediğinizi duyar gibiyim…

AKP, her defasında özgürlüğün arttığını, ileri demokrasiye geçtiğimizi söylüyor, ama istemediği gazetecileri de istediği gazeteden kovduruyor…

Gazete sahibi, o gazeteciyi kovmadığı zaman da hemen emrindeki müfettiş ordusunu gazeteye gönderiyor…

Türkiye’de basın özgürmüş…

Rahmetli Erbakan’ın dediği gibi “hadi oradan, hadi ordan”…

 

Dumlu’ya hemşeri dopingi

 CHP Kocaeli Milletvekili Adayı Ecz. Turan Dumlu, Karamürsel’de gerçekleştirdiği alan çalışmaları kapsamında, Karamürsel Doğu ve Güneydoğu İlleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ni ziyaret etti. Dumlu, ziyarette  “Ağrılıyım, ama Gölcük bana sahip çıktı. Hiçbir ayırım yapılmadan benim bugünlere gelmeme önemli katkı sağladılar. Ülkemizin geleceğine katkı sağlamak adına, sizinde desteğinizi bekliyorum” dedi. Dumlu çok iyi çalışıyor… Yıllardır siyasetin içinde olan ve herkesin sevgilisi haline gelen 4.sıradaki Dumlu, milletvekili seçilirse, tarihe geçer…

 

AKP’li Olşen, çat kapı yaptı

AKP Kocaeli Milletvekili 8. Sıra Adayı Ayşe Müge Olşen, önceki gün İzmit İlçe Seçim Koordinasyon Merkezi kapsamında Yenişehir Mahallesi’nde düzenlenen “çat kapı” ziyaretlerine katıldı. Düzenlenen ziyaretlerde Olşen’e İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş da eşlik etti. Mahallede her bir vatandaşın kapısını çalan Olşen, vatandaşların taleplerini dinledi ve büyüklerin duasını aldı.  Olşen, 8’nci sıra adayı ama, sanki 1’nci sıra adayıymış gibi çalışıyor.

 

AKP reklamında Kocaeli de yer aldı

AKP  Genel Merkez tarafından ulusal televizyonlarda yayınlanan  “Onlar Konuşur AK Parti Yapar” başlıklı kampanyada “Konuşarak çevreci olunmuyor” reklamı Kocaeli’ de çekildi. Reklam filminde Kocaeli’de yapılan çevre çalışmaları yer alıyor. Ulusal televizyonlarda dönmekte olan reklamda SEKA Park, Kent Ormanı ve Kocaeli’nin birçok bölgesinden görüntüler yer alıyor. Bilindiği üzere Kocaeli SEKA Park 1100 Dönüm üzerine kurulu Türkiye’nin ilk ve en büyük Endüstriyel Dönüşüm Projesi özelliğini taşıyor.

 

Ahmet Durak’ın ailesi unutulmadı

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, Şehit Yakınları ve Gazi İşlemleri sorumlusu Selim Bilgin, Karamürsel İlçe Müftüsü Yılmaz Küçüm ve Gölcük Sosyal Hizmet Merkezi’nden görevli iki personel ile birlikte önceki gün 2004 yılında trafik kazası sonucu şehit düşen Özel Harekat Polis memuru Ahmet Durak’ın Karamürsel’de ikamet etmekte olan eşi ve çocuklarını ziyaret etti. Heyet, ailenin sorunlarını dinlenip; iyileştirme yapılan hakları konusunda görevliler tarafından kendilerine bilgilendirmeler yapıldı.

 

Sami Çakır, fırıncı oldu

İzmit İlçe Seçim Koordinasyon çalışmaları doğrultusunda düzenlenen esnaf ziyaretlerinde İl Yöneticisi İshak Yıldırım’ın sahibi olduğu Yıldırım Ekmek Fırınına konuk olan AKP Kocaeli Milletvekili adayı Sami Çakır, burada fırının başına geçip taze ekmek çıkardı. Burada aynı zamanda personelle de sohbet eden Çakır, tezgah başına geçip ekmek satışı da yaptı. Bu tür davranışlar  tamamen siyaseten. Halk mı böyle istiyor, siyasetçiler mi halka kendilerini sempatik göstermeye çalışıyor bunu anlamış değiliz.

 

Bakalım 7 Haziran’da böyle olacak mı?

Aslen Bilecik’li olan AKP Milletvekili Adayı Cemalettin Kaflı, önceki gün Darıca Bilecikliler Derneği’ni ziyaret etti. Darıca’da hemşerileri ile buluşan Kaflı, duyduğu memnuniyeti dile getirirken, ‘Birileri seçim beyannamesini açık arttırmayla belirliyor. Biz bunun karşılığında tek bir şey söylüyoruz. Onlar konuşur, AK Parti yapar. Bu daha öncede böyle oldu, Bundan sonrada inşallah böyle olacak” dedi. Bakalım 7 Haziran’daki seçimlerde de böyle mi olacak? Yoksa halk, siz durun, başkası gelsin mi diyecek.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR