Pomak, rektörlük seçimde Recep Tarı’yı destekliyor!

MAKALEYİ DİNLE

Önceki gün Kocaeli Pomak Kültür Derneği Başkanı, SMMM, Bağımsız Denetçi (KGK) Şakir Süloğlu tarafından gazetemize faks geldi…

Faksta Kocaeli Pomak Kültür Derneği, “Kocaeli Üniversitesi Rektör adayı Prof. Dr. Recep Tarı’yı destekliyor” yazılıydı… 

**

Pomak’ı okuyunca, Pomak acaba nedir, neresidir? diye merak etmişsinizdir…

Size Pomak ile ilgili biraz bilgi vereyim…

Daha sonra açıklama kısmına geçeyim…

**

Pomaklar en genel tanımıyla ‘pomakça’ konuşan, slav kökenli Balkanların beş ülkesine (Bulgaristan-Yunanistan-Türkiye-Makedonya-Arnavutluk) yayılmış Müslüman bir azınlıktır.
Balkan tarihinin karışıklığında mirası olarak Pomaklar’ın kesin ve uzlaşılan bir köken tespiti her ne kadar yapılamamışsa da Slav kökenli olmaları konusunda bir fikir birliği mevcuttur.

**

Pomak’ların ilimizde ve Türkiye’deki nüfusu konusunda yeterli bilgi yok.

İlimizde dernek kurduklarına göre, sayıları epeyce fazladır…

**

Gelelim derneğin Kocaeli Üniversitesi Rektör adayı Prof.Dr. Recep Tarı ile ilgili açıklamasına;

*Bu ayın sonunda Kocaeli Üniversitesi’nde rektörlük seçimi yapılacak. Bu seçim, hem üniversite, hem de şehrimiz için yeni umutlar taşımaktadır. Üniversitenin de şehrin de özlemleri ve beklentileri bulunmaktadır.

Üniversite artık güzel bir değişim beklemektedir. 16 yıldır Komsuoğlu ailesi ve tıp fakültesi tarafından yönetilen üniversite bir kan değişimine muhtaç durumdadır. Yeni bir anlayışla bütün üniversiteyi kucaklayıp yeni heyecanlara ve hedeflere yöneltecek bir yönetimi beklemektedir. Herkesin işine odaklanıp rahat çalışabileceği bir huzur ve güven ortamı arzu edilmektedir.

Şehir ise artık üniversitesi ile buluşmak istemektedir. Sağlık, kültürel, ticari ve sınai faaliyetlerde üniversiteyi her zaman yanında görmeyi arzu etmektedir. Bu noktada da üniversitenin birikimine şehrin ve bölgenin ihtiyaçlarına yönlendirmesini beklemektedir.

Gerek üniversite içindeki güven verici saygın kişiliği, gerekse nesiller boyu bir şehrin çocuğu olarak geniş kitleler tarafından sevilen Prof.Dr. Recep Tarı’yı, bütün bu beklentileri karşılayabilecek bir hemşehrimiz olarak gönülden destekliyoruz”

**

Derneğin açıklaması böyle…

Derneğin kendi hemşerilerine sahip çıkıp destek vermesi güzel bir davranış... Kocaeli Üniversitesi Rektörlük seçimlerinde Recep Tarı, Esat Harmancı, Başar Çolak, Sadettin Hülagü, Mithat Fırat Özer, Özdal Dillioğlugil, Nurettin Abut ve  Ali Demirci aday oldu.

**

Hepsi birbirinden güçlü isimler… Çetin bir savaş olacak… Ama son sözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söyleyecek…

 

 

Doğan, köyünün girişinde Cumhurbaşkanını karşıladı

Her fırsatta memleketi Gümüşhane’nin Bahçecik köyüne ziyaretlerde bulunan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, hem genel seçimlerde hem de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ziyaretinde bulunmak için  Gümüşhane’ye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı doğduğu köyün sınırlarında karşıladı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doğduğu köyde karşılamanın onurunu yaşayan Başkan Doğan, Gümüşhane ziyareti esnasında Cumhurbaşkanına eşlik etti.

 

Necip Fazıl hakaret!

Gebze Köşklüçeşme Mahallesi'ndeki Necip Fazıl Kısakürek Parkı'nda bulunan ve büyük şair Kısakürek’in hayatının yer aldığı tabelanın günlerdir kırık bir vaziyette duruyor olması mahalle sakinlerinin tepkisini çekiyor. Mahalleliler, “Bu manzara büyük şairin hatırasına yakışmıyor." diyerek tepkisini dile getirdi.

 

Harb-İş Sendikası başsağlığı diledi

Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Turhan Yıldız yönetim kurulu adına helikopter kazasında şehit olan Deniz Akdeniz, Çağrı Ceyhan, Mehmet Karakaşoğlu ve Ömer Burak Öğüt için başsağlığı mesajı yayınladı. Yıldız’ın mesajı şöyle; Sendika olarak şahitlerimize Allah’tan rahmet, yüce milletimize, şehidimizin ailelerine ve Türk silahlı kuvvetleri mensuplarına başsağlığı dileriz.”

 

Alkan, Üzülmez ile projelerini paylaştı

Kartepe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne atanan Halil İbrahim Alkan, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’i makamında ziyaret etti. Yeni müdür ile uyum içerisinde başarılı çalışmalarda bulunmak istediğini ifade eden Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Müdür Alkan’a başarı dileklerini de iletti. Alkan ziyarette projelerini de paylaştı.

 

Kartepe’de kırtasiye yardımı

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in, eğitime ve eğitim kurumlarına yönelik destekleri aralıksız sürüyor. Belediye, 2014-2015 eğitim öğretim yılında ilçedeki okullarda dar gelirli ailelerin çocuklarına kırtasiye yardımı çerçevesinde çanta, defter, silgi, kalem, kalemtraş, sulu ve kuru boya gibi malzeme desteği verdi. Bu yardımdan faydalanmak için Kartepe Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü’ne başvuran 69 dar gelirli ailenin 151 çocuğuna kırtasiye yardımında bulunuldu.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR