Ek kart mı, ortak hesap mı?

MAKALEYİ DİNLE

Allah acil şifalar versin üstat Şükrü Kızılot bu konuda bir yıl önce okurlarını uyarmıştı. Bizde aynı konuda bazı bilgileri paylaşalım istedik.

Bilindiği üzere 2013 yılından beri bankalardaki mevduatların güvencesi 100.000 TL olarak uygulanmaktadır. Yani hesabınızda 250.000 TL varsa bankada yaşanan bir olumsuzluk durumunda güvence 100.000 TL ile sınırlıdır. Dolayısıyla geriye kalan 150.000 TL riskli durumdadır. Bu nedenle eşler arasında ortak hesap açtırarak güvence içinde kalan tutarın arttırılması amaçlanmaktadır. Çünkü ortak hesap açılınca her biri için güvence bedeli 100.000’er TL olmaktadır. Ancak güvenceyi arttıralım derken bazı vergisel yükümlülüklerde ortaya çıkmaktadır.

 

ORTAK HESAP

Bankadaki hesabınıza eşinizi de ortak ettiğinizde iki önemli durum söz konusu. Birincisini, örnek vererek açıklayalım. Diyelim ki bankada, 200 bin lira hesabınız var. Eşinizi de bu hesaba ortak ettiğinizde hesap tutarının yarısına yani 100 lirayı, eşinize bağışlamış oluyorsunuz. Vergicilikte deyimle, eşinize 100 lira “ivazsız (karşılıksız) intikal” etmiş oluyor.

Buda veraset ve intikal vergisine tabi eşiniz, izleyen ay “veraset ve intikal vergisi” beyannamesi verip, hesaplanan vergiyi ödemek zorunda. Vergi hesaplanırken, önce 3.711 istisna düşülüyor sonrada kalan kısım yüzde 5  - 15 arasında değişen tarifeye göre vergilendiriliyor. Çocuklar ya da anne ve babayla ilgili uygulama da eşle ilgili olanın aynısı. Ancak, sevgilisini banka hesabına ortak edenlerde, uygulama farklı, sevgiliye uygulanan vergi yüzde 100 arttırılıyor ve 10 – 30 arasında değişen bir oran uygulanıyor.

İkinci önemli nokta ise, “hesap sahiplerinin birinin ölümü” ile ilgili, bu durumda, banka hesabının yarısı ölen kişiye ait kabul ediliyor. Varisler, veraset ve intikal vergisi beyannamesinde, bu tutarı beyan ediyorlar.

 

EK KART

Eşe ya da çocuklara, anne – babaya, kardeşe hatta sevgiliye ek kart çıkartılması durumunda, uygulama farklı oluyor. Her para çekilişinde 3.711 TL istisna var. Sonuçta, bir defada çekilen para, bu tutarı aşmadığı sürece, çekilen para veraset ve intikal vergisine tabi olmuyor.

Kaldı ki özellikle eşin harcamaları, evin ihtiyaçları ile ilgili olabileceği için, bu tutarı da aşsa sorun olmaz.

Kıssadan hisse, eşinizi banka hesabınıza ortak etmeniz yerine ek kart çıkartmanız daha anlamlı gibi gözüküyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR