Van’a gider misiniz?

MAKALEYİ DİNLE

Van’da meydana gelen depremlerden sonra Van için yetkililer, devletin en üst düzey yöneticileri ağız birliği etmişçesine çağrıda bulundular. “ Van’da misafirleri ağırlayacak otel ve kalacak sağlam binalarımız var. Herkesi Van’a bekliyoruz” dediler.
Halbuki bu çağrıdan bir hafta önce Van’da ikinci kez meydana gelen 5,6’lık depremde bir Japon doktor ve fotoğraf makinesini bile arkadaşlarından emanet alarak deprem haberini yapmak için Erciş’te ki Bayram Otelinde gazeteci Sabahattin ile birlikte Diyarbakırlı gazeteci Cem, enkaz altında can vermişti. Devletin en yetkili ağzı Van valisinin Van’a misafir davet etmesi orada yaşanan dramı örtmek için mi?
Van’a bilmem ne kadar ( 15 bin ) çadır gönderdik açıklamaları devam ederken Van ve Erciş civarında görev yapan TV muhabirleri “Çadır istiyoruz” diye feryat eden depremzedelerin haberlerini geçiyorlardı.
İkbal ve koltuk uğruna Van’da ki depremzedelerle birileri göz göregöre alay mı ediyor? 1999 depreminden sonra bir deprem vergisi konmuştu. Güya halktan toplanan deprem vergileri ile şehirlerde ve deprem bölgelerinde ki binalar ıslah edilecekti.
12 yıldır halktan toplanan deprem vergileri bir bakanın “ yol yaptık “ açıklaması ile örtbas edilmiş hiç kimse ödediği deprem vergisinin neden yol yapımında kullanıldığını sormamıştı.
Dünyada benzinde en çok vergi alınan ülke İngiltere’den sonra biz geliyorduk. Ne yazık ki İngiltere’nin % 60,8’lik vergisini Türkiye % 68,2’lik akaryakıt vergimizle İngiltere’yi sollayarak birinci sıraya yerleştik.
Depremde yaşayan bir toplum olduğumuz halde çürük binalar yapmaya devam ederken binaları yapanlara da müsamaha göstermede ilk sırada yer aldık. Bununla da kalmadık deprem ülkesi Japonya’dan Van’da ki depremzedelere yardım için gelen Japon kadın doktorun Bayram Otel enkazında ölümüne neden olduk. Aynı otelde gazeteci arkadaşlarımızı kurban verdik. Hala akıllanmadık.
Van’da ki otellerde boş yerimiz var diyen devletin valisi TV kanalında çağrıda bulunuyor. Diğer tarafta depremzedeler hala devletten çadır beklediklerini, perişanlıklarını haykırıyor. Orada bir sürü kötü şartlar altında yaşam mücadelesi veren depremzedeleri neden Van’da ki boş otellerde barındırmıyorlar da Van’a göstermelik yandaş turist çağırıyorlar. Madem Van’da o kadar boş otel ve bina var sayın vali depremzedeleri bu otellere ve binalara neden yerleştirmeyi düşünmüyor.
İşte biz böyleyiz. Depremi bile yaşanan dramın deprem yığıntılarından ailesine katkı olsun diye demir parçalarını toplayan çocukları hafife alıp onların geleceklerini karartıyoruz. Artık şu Van depremi ve depremzedelerini günlük politika yapmaktan vazgeçelim. TV’lerde bıraksınlar artık Van depremzedelerini felaket haberlerini vermesinler. Yanan çadırları ve çadırlarda hayatını kaybeden depremzede çocukların görüntülerini vermesinler. Vermesinler çünkü o zaman Van’da bulunan ve Van’a giderek TV’lerde beyanat vererek boy gösteren bakanlar, yetkililer rahat ederler. Halkta Van’ı ve kar yağışı altında çadır kentlerde kaderleriyle baş başa bırakılan depremzedeleri unutmuş olur.
Sağ olsun başbakanımız deprem bölgesinde ikinci kez yaptığı ziyarette aksaklıkları yerinde görmüş ve yetkililere “ Bana burada her şey tamam demiştiniz ama çok şey eksik ” diyerek fırça çekerek depremzedelerin yüreklerine bir nebze su serpti. Dileğimiz bundan böyle devlet yetkililerinin başbakanın fırçasına gerek kalmadan bölgelerindeki depremzedelere gerekli ilgiyi göstermesi ve onların feryatlarının dinmesidir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR