CHP Derince’nin ONURLU istifası!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

 

30 Mart seçimlerinde büyük bir hezimete uğrayan CHP’de yaprak dökümleri devam ediyor. Kartepe, Körfez ve Kandıra’nın onurlu istifasından sonra Derince ilçe yönetimi de onurlu bir şekilde istifa etti…

**

Bilindiği gibi CHP’nin ilçe başkanı Hakan Savaş’tı…

Savaş, CHP’den Derince Belediye Başkan adayı olunca, ilçe başkanlığından istifa etti…

Yönetim kurulu toplandı ve Sefer Yeni’yi ilçe başkanı seçti.

**

CHP, Derince’de Sefer Yeni başkanlığında seçime hazırlandı…

Başarısız bir seçim çalışması yaptıkları, yetersiz bir seçim çalışması yaptıkları 30 Mart’ta yapılan seçimde anlaşıldı…

**

2009’da yapılan seçimde AKP, 23 bin, CHP, 20 bin, SP 16 bin oy almıştı.

Zaten bu seçim sonuçları CHP’nin iştahını kabartıyordu…

Bütün hesap MHP’nin adayı Halit Altuntaş sağ oyları bölecek, CHP aradan sıyrılacaktı…

Ama evdeki hesap çarşıya uymadı…

**

30 Mart’ta yapılan seçimlerde AKP 35 bin, CHP 25 bin, MHP de 18 bin civarında oy aldı…

Yani AKP, CHP’ye tam 10 bin oy fark attı…

 CHP’de 20 yıldır yine aynı senaryo yaşandı…

1994’te seçimi RP’ye,

1999’te seçimi FP’ye,

2004’te seçimi AKP’ye,

2009’da seçimi AKP’ye,

2014’te seçimi yine AKP’ye kaptırdı…

**

 CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan’ın favori ilçelerinden biri olan Derince’de de seçim kaybedilmişti…

Seçimden sonra CHP’de suçlu bulunmaya çalışıldı…

Sen az çalıştın, ben çok çalıştım söylemleri her zaman ki ayyuka çıktı…

Kimse benim ayranım ekşi demedi…

Tüm bu tartışmalar içinde CHP Derince İlçe Örgütü, Sefer Yeni başkanlığında onurlu bir karar alarak görevlerinden istifa etti… İstifa edenler; Akif Naz,Ali Avcı, Ali Günerhan, Arzu Laçin, Asuman Ekerer, Bilgin Baldan, Döndü Dilek, Elvan Sarım, Fikret Düdük, Hikmet Öktem, Kerim Şenses, Levent Demir, Nurdan Kaymak, Sabriye Gülşan, Savaş Şengeç.

 

**

30 Mart’taki seçimler gösterdi ki;

-CHP Derince’nin şimdiye kadar uyguladığı projeler iflas etti…

-Yıllardır partinin içinde olan, eski yüzlere artık kimse itibar etmiyor…

-Bu mahallede benim etkim büyük, şu mahallede şunun etkisi büyük söylemleri artık geçerli değil…

-Kendi tanıdıklarını delege yapma, istemediği kişileri delege yazmama, üyelere hükmetme dönemi iflas etti…

-Yıllardır köşe kapmaca oynayan, bir yerlere gelmek için partiyi kullananların elini eteğini partiden çekmelerinin zamanı geldiği görüldü…

-Liste savaşı yapılmasının kimseye fayda sağlamadığı görüldü…   

-Partinin yeni yüzlere ihtiyacı olduğu, yeni projelere ihtiyacı olduğu artık net bir şekilde ortaya çıktı…  

 

**

Peki şimdi ne olacak?

Kartepe, Kandıra ve Körfez’de olduğu gibi il başkanlığı geçici yönetim atayacak. 5 kişiden oluşan bu yönetim 1 ay içinde partiyi olağanüstü kongreye taşıyacak…

Aldığım bilgilere göre 5 kişilik heyette eski il yöneticisi Kemal İlter’in bulunmak istediği, geçici kurulun başkanı olarak partiyi olağanüstü kongreye taşımak istediği öğrenildi.

**

Peki olağanüstü kongrede CHP’de kim ilçe başkanı olacak?

Aldığım duyumlara göre daha önce Hakan Savaş’a karşı ilçe başkanı adayı olan seçimi kaybeden ve şu sıralar CHP’den belediye meclis üyesi olan Nihat Değer’in başkanlık için adı geçiyor.

Ayrıca bir grup da Belediye-İş eski Sendika Başkanı Osman Suat Kalyoncu’nun ilçe başkanı adayı olmasını istiyor…

CHP Derince’deki gelişmeler şimdilik bunlar…

Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim…

 

 

 

Başiskele ve Kartepe’de

yeni kuyular açılacak!

 

Bu yıl yeterince yağış yağmadı. Durum böyle olunca da olası bir susuzluğun yaşanmamısı için Valilik de, İSU da yeni önlemler almak için düğmeye bastı. Valilik önceki gün alınacak tedbirlerle ilgili açıklama yaptı. Birlikte okuyalım, “Suyun hayat için birinci derecede önemli olduğunu hepimiz bilmekteyiz. İnsanlık tarihi boyunca kurulan medeniyetler daima su kaynakları etrafında inşa edilmiştir. Ülkemiz genelinde olduğu gibi bölgemizi de etkisi altına alan hidrometeorolojik kuraklık; su kaynaklarının azalmasına neden olmakta ve genel hayatı olumsuz etkilemektedir.

**

İçme ve kullanma suları ile ilgili hizmetler, Kocaeli Büyükşehir Belediyesine bağlı  İSU Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. İlimizin yıllık 150 milyon m3 olan içme suyu ihtiyacı barajlarımızdan, içme suyu kuyularından ve Sapanca Gölü’nden karşılanmaktadır. Ancak geçmiş yıllara göre bu yıl yağışlar az gerçekleşmiş olup, su kaynaklarını daha tasarruflu kullanmak gerekmektedir.

**

Orman ve Su İşleri Bakanlığında yapılan toplantı neticesinde, Sapanca Gölü kaynaklarının kullanımı yeniden düzenlenmiş, yeni barajlar yapımına; Kartepe ve Başiskele ilçelerinde sondaj kuyuları açılmasına karar verilmiştir. Bu çerçevede, İlimizde su sıkıntısı yaşanmaması için her türlü tedbir alınmakla birlikte, vatandaşlarımızın kıt olan içme suyunu tasarruflu kullanmaları sorunun çözümüne önemli katkı sağlayacaktır. Bu hususta, herkesin bilinçli davranması, su israfından kaçınması, suyun tasarruflu kullanımı için okullarda duyurular yapılması yönünde çalışma başlatılmıştır.”

 

 KOÜ’de konser

Kocaeli Üniversitesi çalışanları ve öğrencilerinden oluşan Türk Halk Müziği Korosu’nun vereceği konser bugün saat 14.00’da Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılacak.

 

 

Dünya Hemşireler Günü!

Kocaeli Üniversitesi Kocaeli Sağlık Yüksekokulu ve Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’nün düzenleyeceği “Dünya Hemşireler Günü” etkinliği bugün saat 13.00’da Tıp Fakültesi Morfoloji Salonu’nda yapılacak.

 

 

“Dayısı olana kapılar

sonuna kadar açık”

 

Türk Eğitim-Sen Gölcük Şubesi Başkanı Yaşar Tokay, KPSS’nin kaldırılması ile ilgili “Artık dayısı olana hiçbir emek harcamadan çaba sarf etmeden kapılar açık olacak” dedi. Tokay, “KPSS sınavındaki amaç istihdamdaki şeffaflık ve adalet anlayışı içinde, torpil ve kayırmaların önüne geçmek, mevcut personeli sınav rekabeti ile kaliteyi yükseltmekti.Şimdi bu sınavla acaba ne amaçlanıyor? Sınavların farklı kurumlarca yapılması sınav birlikteliğini yok ederken, özellikle mülakatla kayırmacılık, torpil alabildiğine artarken, hak ve hakkaniyet, güven duygusu ise tamamen zedelenecektir. Emek harcayana değil, dayısı olana kapıların açılacağı bu sistemi Türk Eğitim Sen olarak kabul etmemiz mümkün değil” dedi. Anlaşılan KPSS ile ilgili tartışmalar uzun süre devam edecek.

 

Pirelli sitesi yenilendi

 

Premium lastik segmentinin lideri Pirelli, web sitesini yeniledi. Yenilenenpirelli.com.tr, tasarımı, kullanıcı dostu ara yüzü ve mobil uyumluluğu ile dikkat çekiyor. Siteye giren ziyaretçiler, interaktif ‘kişisel lastik tanımlayıcı’ uygulamasıyla 5 adımda aracına en uygun lastiği de seçebiliyor.

 

Mimarlık ve Tasarım Kongresi

Kocaeli Üniversitesi  Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından 8-11 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan "1. Uluslararası Kentsel Planlama-Mimarlık-Tasarım Kongresi" basın toplantısı bugün saat 10.00'da Mimarlık ve Tasarım Fakültesi'nde yapılacak. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR