Kalyoncu’nun hikâyesi, CHP’nin dünkü kongresini özetliyordu!

MAKALEYİ DİNLE

CHP’nin il kongresi dün Sabancı Kültür Merkezi’nde yapıldı…

Saat 11.00 civarında kongreye gittim…

Kültür merkezinin önünde eski sendikacı Osman Suat Kalyoncu ile karşılaştım…

Büyükşehir, kendisini emekli etmiş…  

Biraz sohbet ettik…

Söz CHP’deki didişmelere geldi…

 

KALYONCU’NUN HİKAYESİ

Kalyoncu şu hikayeyi anlattı; “Bir kongre öncesi İsmet İnönü ve beraberindeki heyet lokantaya giderler. Lokantada kongreyi tartışırlar. Garson gelir ne yersiniz diye sorar. Kimseden ses çıkmaz, garson gider… Tartışma devam eder… Bir müddet sonra garson yine gelir, ne yersiniz diye sorar. İsmet İnönü de garsona ‘görmüyor musun, birbirimizi yiyiyoruz’ diye cevap verir. Herhalde biraz sonra başlayacak kongrede biz de birbirimizi yiyeceğiz” dedi.

Kalyoncu’nun hikayesi sanki kısa bir zaman sonra başlayacak kongrenin özeti gibiydi…

 

**

 

HURŞİT GÜNEŞ KULİS YAPIYORDU

Kongre öncesinde Karamürsel, Kandıra ve Dilovası’ndan kimsenin il yönetimine ve kurultay delegeliğine alınmayacağı konuşuluyordu. Bu durum, ortamın gergin olmasına neden oluyordu.

Kongrenin çarşaf listeyle yapılması isteniyordu. CHP eski Milletvekili Hurşit Güneş’in kongrenin çarşaf listeyle yapılması için kulis yaptığı konuşuluyordu…

 

TURAN DUMLU’YA İLGİ BÜYÜKTÜ

CHP’nin 4’ncü sıra milletvekili Turan Dumlu ile karşılaştım. Ayak üstü sohbet ettik. 1 Kasım seçimlerinde milletvekili olacağımı, eğer kaybedersem de, 2-3 bin oy farkla kaybederim diye düşünüyordum. Ama bu kadar açık farkla seçilemeyeceğimi düşünmüyordum” dedi. Biz sohbet ederken Tavşantepe’de oturan bir il delegesi Dumlu’nun yanına geldi, “ Turan Bey, bir milletvekilinden daha çok tanınıyorsunuz. Milletvekili olmayı hak ediyordunuz” dedi. Kongrede Dumlu’ya gerçekten de büyük bir ilgi vardı.


ERCAN DALKILIÇ: 2 İSİM ÖNERDİK

2014 seçimlerinde CHP’nin Dilovası Belediye Başkan adayı Ercan Dalkılıç ile sohbet ettik. Dalkılıç, il yönetimi ve kurultay delegeliği için birer isim önediklerini, bu isimlerin dikkate alınıp alınmayacağını listeler açıklanınca göreceğiz dedi. 

 

AKP’Lİ CEYHAN SALONA GİRDİ

Kongre saat 11.30 civarında başladı. AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, yardımcısı Abdullah Eryarsoy ve bir grup AKP’li salona girdi. Ceyhan’ın CHP’nin kongresine katılması bence çok önemli bir olay. Ceyhan’a kimsenin tepki göstermemesi de çok önemsenmeli. Ayrıca HDP İl Başkanı Mehmet Akgün ve DSP İl Başkanı Hayati Özzeren’de de kongreye katıldı. MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, kongreye katılmadı. 


AKP ELEŞTİRİLDİ, CEYHAN SALONDAYDI

Ceyhan, salona girerken İl Başkanı Cengiz Sarıbay konuşuyordu, Sarıbay konuşmasını bitirdikten sonra protokolde oturan Şemsettin Ceyhan ile tokalaştı. Sonrasında kürsüye Divan Başkanı olarak seçilen CHP PM Üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer çıktı. AKP’yi eleştirdi. O esnada Ceyhan salondaydı… Ceyhan, kısa bir süre kaldıktan sonra salondan ayrıldı.

 

AYDIN’IN SÖZÜ KESİLDİ  

Kongrede listelerin blok mu, çarşaf mı olması tartışılıyordu. Divan Başkanı Gaye Usluer, listenin blok olarak oylanması için önerge verildiğini söyledi. Sonrasında blok liste ile ilgili lehte ve aleyhte konuşma yapılmasını istedi. CHP’li İbrahim Aydın, çarşaf liste ile yapılmasını gerektiğini söyledi ve yorumlarda bulundu.  O esnada Divan Başkanı Usluer, Aydın’ın sözünü kesti. Usül hakkında konuşma yapmasını, yorum yapmamasını istedi.  Aydın’ın sözü kesilince kısa süreli tartışmalar yaşandı.


ÖZKAN ÇELİŞKİLİ KONUŞTU

Sonrasında Avni Çağlar, seçimin çarşaf listeyle yapılmasını istedi. Büyük alkış aldı. Remzi Özkan, blok listeyle yapılmasını istedi… Özkan’a cılız bir alkış vardı. Özkan, 5 yıl önce çarşaf listeyi istediğini, ama bu seçimde neden blok listeyi istediğinin izahını yapmaya çalıştı, ama eline yüzüne bulaştırdı.

 

USLUER KARAR VEREMEDİ

Divan başkanı Usluer, oylama yaptı… Blok listeyi isteyenler delege kartıyla el kaldırsın dedi… Sonrasında çarşaf listeyi isteyenler el kaldırsın dedi…Blok ve çarşaf listeyle yapılması konusunda karar veremeyince, isimlerin tek tek okunup, delegelerin kabul-ret verilmesi istendi…

 

İSİMLER TEK TEK OKUNDU

608 delegenin tek tek ismi okundu. Cevap istendi… Size bazı önemli isimlerin blok listeye hangi yönde oy kullandıklarını vermek istiyorum.

Keramettin Gençtürk (ret), Hamiyet Göksu (ret), Cuma Karavar (kabul), Ali Kılıçdaroğlu (kabul), Hakan Tanta (ret), Ehlinaz Torun (ret), Recep Şenol (ret), Hurşit Güneş (ret), Sevim Deren (ret), Nazmi Küçükosmanoğlu (ret), Başar Değer (ret), Cevdet Şahin (ret)…

 

BLOK LİSTE KAZANDI.

Oylama bittikten sonra CHP PM Üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer, sonuçları açıkladı. Usluer, az bir farkla, oy çokluğuyla seçimin blok listeyle yapılmasının istendiğini açıkladı. 227 kişi blok listeye evet derken 165 kişinin de hayır dediği öğrenildi.

 

4 İLÇE TEPKİLİ

Şu bir gerçek ki; Dün yapılan il başkanlığı seçimi, CHP’yi birleştirmedi… Daha büyük ayrışmalara neden oldu…  Gebze, Karamürsel, Kandıra, Dilovası kongreye büyük tepki gösterdi… Bu ilçeler İl Başkanı Cengiz Sarıbay’a tepkili… 2019’da seçimler var… Bu zamana kadar bu ilçeler ile il başkanlığı arasında uzlaşma sağlanır mı, sağlanmaz mı? Bunu kestirmek zor…

 

KİMSE MUTLU DEĞİL

CHP’nin dünkü kongresi, kimseyi mutlu etmedi, kimseyi tatmin etmedi…  

CHP’nin 16-17 Ocak’ta büyük kurultayı var….

Büyük kurultay sonrasında CHP’nin yol haritası belli olacak…

İl kongresinin kutuplara böldüğü CHP’de birlik ve beraberliğin sağlanması zor gözüküyor…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR