Emeklilerden kesilen sosyal güvenlik destek primi kalkmadı!

MAKALEYİ DİNLE

10 Şubat 2016 tarihli resmi gazetede yayınlanan 6663 sayılı torba kanun ile yıllardan beri haksız yere kesilen sosyal güvenlik destek pirimi kaldırıldı.

Sosyal güvenlik destek primi (SGDP) esasen resmen bir haraç konumunda emeklilerden kesilen bir primdi. Yıllarca devlete prim ödemiş bir kişinin emekli olduktan sonra çalışması veya bir iş kurması durumunda onu adeta cezalandıran bir uygulama olarak 12 yıl sürdürülmüştür. Hem emekli maaşları ile insanların yaşamlarını sürdürmesi zor deniliyor. Hem de çalışıp ek gelir elde etmesinin önü kesilmesi gibi bir çelişki oluşturuyordu.

 

Tüm Emeklilerden SGDP Kaldırıldı Mı?

Bilindiği üzere sosyal güvenlik kurumu açısından çalışanlar üç ayrı durumda değerlendirilmektedir.

4a – (eski SSK’lı) – Hizmet akdi ile çalışanlar

4b – (eski Bağ-Kur) – Kendi adına serbest çalışanlar

4c – (eski Emekli San) – Kamu görevlileri

 

Yeni düzenlemede hangi durumda olursa olsun Emekli olduktan sonra 4/b kapsamında çalışanlarla ilgili bir değişiklik yapılarak SGDP kesintileri kaldırılmıştır. Yani ister eski SSK’dan ister Bağ-Kur’dan ve isterse Emekli Sandığı’ndan emekli olsun. Emekli olduktan sonra bir ticari veya serbest meslek faaliyetinde bulunması durumunda %10 tutarında SGDP tutarı emekli maaşından kesiliyordu. İşte son yapılan düzenleme ile bu kesintiler ortadan kaldırıldı.

Eğer bir emekli kişi bir başkasının yanında 4/a kapsamında, yani bir işverene bağlı hizmet akdi ile çalışıyorsa bu çalışandan SGDP kesintisine devam edilecektir. Bu husus atlanmamalı. Bu kesintinin oranı %7,5 işçi payı %22,5 + 2 işveren payı olarak uygulanmaya devam etmektedir.

Basındaki haberlerle sanki tüm emeklilerden sosyal güvenlik destek primi kalktı gibi haberler çıktı. Yanlış değerlendirme yapıldığı kanaatindeyiz. Zira yukarıda da belirtildiği üzere 4/a kapsamında çalışan emeklilerden SGDP kesilmeye devam edilecektir.

 

UYGULAMA NE ZAMAN BAŞLAYACAK

4/a ve 4/b kapsamında yaşlılık aylığı alanların Şubat/2016 dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk edecek. SGDP Mart/2016 dönemi aylıklarından kesilecektir. Nisan/2016 döneminde ödenecek aylıklarda SGDP kesintisi yapılmayacak.

4/c (Emekli Sandığı) kapsamında emekli aylığı alanların Şubat/2016 dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk eden SGDP Şubat/2016 aylıklardan peşin olarak kesildiğinden Mart/2016 dönemi aylıklardan SGDP kesintisi yapılmayacaktır. Diğer yandan Emekli Sandığı kapsamında emekli aylıklarını 3 aylık dönemler itibariyle alanların aylıklarından yersiz olarak kesilen tutarlar, sigortalıların hesaplarına yatacak.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR