En güzel örnekler

MAKALEYİ DİNLE

Duyguların esiri olmak hayatımızın her evresinde var. İster istemez nefis giriyor devreye. Hep kazanmak istiyor ademoğlu kadın erkek fark etmiyor. Yalnız bir fark var ortada, o da önemli. Nefis kadında dokuz erkekte birdir.

Bu bağlamda hayatımızın önem arz eden önemli bulduğumuz spor, siyaset, ekonomi v.d. birçok yaşam serüvenimizde kadının erkekten daha başarılı olduğuna şahit oluyoruz. Genelde böyle, istisnalar kaideyi bozmaz ve de bozmuyor. İnsan yaşadıkça görüyor, her geçen gün yeni yeni olaylara rastlıyoruz her iki cins canlı adına. Erkekler vurdumduymaz tavırlarıyla dağınık ve tabir yerinde ise bazen adam sendeci gözle hayata bakıyor. O nedenle bayanlar iş hayatı başta olmak üzere spor dahil her alanda başarılı olmak bir yana, disiplini en ön plana alıyor, işe daha ciddi bakıyorlar.

Bu bağlamda pek çok anılarım var gözlemlediğim. Bunlardan birisini sizlerle paylaşmak istiyorum. Süper Lig maçlarından birisinde Fenerbahçe Kulübüne Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) seyircisiz oynama cezası vermişti. 6222 sayılı Sporda Şiddeti Önleme Yasası uyarınca hatırladığım kadarıyla çirkin tezahürat ve kulüp başkanının yönetiminde fevri beyanlarının da cezaya katkısı vardı.

Fenerbahçe Kulübü bayan taraftarları ilk cezalı maçta tribünleri tıklım tıklım doldurmuş, dünyada ilklerden birini yaşatmıştı. Futbol sahalarında “Şükrü Saracoğlu” takdire şayandı ve bu konuda bir yazı da yazmıştım.

Neydi o? Her maç öncesi söylenen ve çalınan İstiklal Marşı 30-40 bin kişilik kocaman orkestraydı sanki. Bayanlar ve çocuklar yıllarca beraber çalışmışlar gibi detone olmadan İstiklal Marşı’nı okumuşlardı. İnanın o gün ekran başında tüylerim diken diken olmuştu. Bugün yine aynı durum vuku bulsa inanıyorum o günü aynen yaşarız. Ne denir? Kadınlar nefislerini erkeklerden 8 fazla olsa da olaylara ciddi, hassas ve sevgiyle bakıyorlar. O nedenle spor dahil hayattaki her olayda başarılı oluyorlar. Biz erkeklerde aynı duygularla hayata sarılmalı, spor başta olmak üzere hayatımızın her evresinde karşı cinsimizi örnek almalıyız.

Bu duygularla yayınlanmış kitabımdan bir şiirimle yazıma son vermek istiyorum. Kalın sağlıcakla.

KARDEŞİM

Dünyayı anlamak isterim.

Nedir bu alem, ben kimim?

Sen, ben, biz, siz, onlar…

Canlı, cansız bütün varlıklar,

Yaratan rabbimin hikmeti ilahisi,

Var mı bu dünyanın varisi?

Ölüm var, hey hakk!

Sen akıbetini düşün,

Ahirete hazırlık yap.

Allah’a secdeyi unutma sakın,

Nehiylerden daima kaçın.

Hayır ve hasenat olursa işin,

Melaikeler olur kardeşin.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR