Nice mutlu yıllara

MAKALEYİ DİNLE

Artısı ile eksisi ile 2014 yılını geride bıraktık. Birey ve ülke olarak üzüldüğümüz an ve zamanlar oldu. Elbette sevindiğimiz şeyleri de yaşadık.

Madenlerdeki ihmal ve kazalar nedeniyle birçok insanımızı kaybettik. Peş peşe gelen ölümler hepimizi derinden üzdü. İşin acı tarafı ise bu ölümlerden ders çıkarmayışımızdır. Soma’da 301 insanımız, Emenek’te 18 insanımızın ölümü içimizi kanatıyor. İnşaatlarda çalışan insanlar ihmal ve tedbirsizlik nedeni ile ölümlerini de umursamaz olduk.

Trafik kurallarına dikkatsizlik ve yeterince yapılmayan denetimsizlik nedeni ile maddi hasarlı ölümler, yaralanmalar ürkütücü boyutlara ulaştı. Trafik kazalarının olmadığı gün yok gibidir.

Çevremiz ateş çemberi ile çevrilidir. Irak hala fokur-fokur kaynıyor. Her gün onlarca ölümleri kanıksamış vaziyetteyiz. Irak da IŞİD terör örgütü Musul Başkonsolosluğumuzda çalışan 49 insanımızı esir aldı. Uzun uğraşlardan sonra burunları kanamadan bırakılmaları ise tesellimiz oldu.

En uzun sınıra sahip komşumuz Suriye’de olaylar dur-durak bilmeden devam ediyor. En büyük zararı ise ülkemiz görüyor. İki milyona yakın Suriyeli göçmene 5 milyar doları aşan para harcadık. Görünen o ki, bu harcamalar uzun süre daha devam edecektir. Irak 3’e bölündü. Suriye ise belirsiz durumdadır. Her an her şey ola bilir.

Satranç ince kuralları ile kurnazca oynanıyor. Sonunun ne olacağını bilmediğimiz bir çok kez ad değiştiren açılımın ne şekilde sonuçlanacağı hususunda spekülasyonlar gırla gidiyor. Her şey toplumun bilgisi dışında gelişiyor.

2014 yılında ilk kez Cumhurbaşkanını seçmek üzere sandığa gidildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan halkın oyları ile Cumhurbaşkanı koltuğuna oturdu. Önceden olmayacağı söylenen bilahare kanunlaşan bedelli askerlik uygulaması hayata geçirildi. Siyasette çatışma ve sertleşmeler gündeme hakim oldu. Hükümetin aldatıldık dediği adına Paralel Yapı denilen cemaate mensup polislerin büyük kısmının başka yerlere ataması yapıldı. Üst düzey müdür ve amir durumunda olan bir çok kişi de tutuklandılar. Bu olayların genişleyerek devam edeceği söyleniyor.

Bir başka önemli olayda önceden tutuklanan üst düzey askerlerin büyük bir kısmı tahliye edildiler. Bu sefer mağdur olduklarını ileri sürüp mahkemelerde hak arayan başta İlker Başbuğ olmak üzere karşıt davaların dönemi başlayacak görünüyor. Daha bir çok olumsuz veya olumlu örneklerle dolu olan 2014 yılını geride bıraktık. 2015 yılında geçireceğimiz genel seçimin planı, projesi ile yeni yıla giriyoruz.

Hepimize yetecek cennet gibi stratejik ve tarihi öneme sahip Türkiye’mizde hepimize yer var. Hepimizi doyuracak imkana sahip ülkede yaşıyoruz. Kıymetini bilip bir birimize şaşı bakmayalım.

Dostluktan, kardeşlikten, barıştan, hak ve adaletten yana bir 2015 yılı olması dileğimle yeni yılınızı tebrik edip, sağlık, mutluluk diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR