AK Parti’deki kongre süreci

MAKALEYİ DİNLE

AK Parti’nin ilçelerle başlayacak olan kongre süreçleri hakkında zaman giderek kısalıyor. Sanıyorum önümüzdeki haftadan itibaren mevcut ilçe başkanlarının durumu netleşecek ve haklarındaki nihai karar açıklanacak. Hangisinin devam edeceği, hangisinin görevini yeni bir isme teslim edeceği belli olacak.

İşte bu durumda hemen bir tespitte bulunmak istiyorum.

AK Parti’de belediye başkan adaylarının belirleneceği dönemde nasıl bir şok yaşandı ise benzer bir durumun ilçe kongreleri sürecinde de yaşanabileceğini söylemeliyim. En azından üç ilçe başkanının kesin olarak değişeceğini biliyorum.

Bunların üzerine elbette yenileri eklenebilir. Durumu hala belirsiz olan ve tartışılan isimlerin varlığını zaten biliyorduk. Haliyle bu isimler hakkında karar vermek sanıyorum genel merkez tarafından çok güç bir durum olmamıştır.

Şimdi yeni isimlerle yola çıkması muhtemel ilçelerdeki hazırlıklar da üç aşağı beş yukarı belirlenmiş durumda. Partinin il başkanlığından itibaren çok daha genç ve etkili isimlerle yola çıkacağının tüyosunu buradan vermek istiyorum.

Bu genç başkan namzetleri AK Parti teşkilatlarına verdikleri emeklerinin sorgulandığı kişiler olacak. Kısacası genel merkez, yeni başkanlarda da partililik arayacak. Geçmişte yaptığı hizmetleri sorgulayarak isimleri belirleyecek. Bazı ilçelerde ise bu süreç neredeyse tamamlanmış gibi.

Sadece bir iki küçük ayrıntının ardından büyük olasılıkla gelecek hafta içinde bir sonuç çıkmasını bekliyorum. Bize de sadece hayırlı olsun demek düşüyor.

 

Memleket yangın yeri…

Türkiye bütünüyle bir Kobani gerilimi içinde. Her yerde olay var. Mesele o kadar dallanıp budaklandı ki, ölü sayısı ha bire artıyor.

Neymiş efendim, IŞİD adlı bu terör örgütü Kobani’ye nasıl saldırırmış…

Elbette hiçbir şey insan hayatından daha önemli değil. İnsan ölüyorsa, kim olduğunun ve neye hizmet ettiğinin bir önemi yoktur. Yanlış yolda bile olsa ortada mutlaka bir kandırılmışlık vardır.

Tıpkı birkaç gündür sokağa çıkıp, akılları sıra ülkeyi tehdit etme cesaretini kendilerinde bulan o PKK sempatizanları gibi…

Ancak anlaşılmayan bir durum var. Daha düne kadar Kuzey Irak’ta bu IŞİD tarafından Türkmenlerin öldürülmesi, Şii Iraklıların katledilmesi, Ermenilerin sebep oldukları zulümler, ABD’nin Irak’a olan saldırılarında çoluk çocuk milyonlarca insanın öldürülmelerine seslerini çıkarmayanların bugün kendi canları yanınca piyasaya çıkmalarına akıl sır erdirmek pek mümkün değil…

Bugün o eylemleri yapıp, memlekette sokağa çıkma yasağı getirtecek kadar ileri giden gruplara şu soruyu bir sormak lazım…

“Daha önce nerelerdeydiniz?”

Başlayan çözüm sürecinin biteceği tehditleri ile meseleye yön vermeye çalışmak kadar sıradanlık olmaz. Zira unutulmamalı ki, bugün ah vah eden PKK da bir terör örgütüdür. Bu örgütün gördüğü zarardan ülkeyi sorumlu tutmak aynı terörün bir parçası olmaktır.

Ben de darbe karşıtıyım…

Kenan Evren’i de hiç sevmem…

Fakat ülke öyle bir hale geldi ki, Kenan Evren işin başında olsa bu fırsatı kaçırmaz, darbesini yapar, sağdan soldan eşit sayıyı bulur bulmaz darağacını kurar, milleti sallandırır, sayı denk gelmezse yaşı küçük biri hakkında sevabına günahına bakmadan mahkeme kararı ile yaşını büyütüp, idam ederdi…

Siz yine de oturup kalkın dua edin, böyle bir Türkiye’de değilsiniz artık.

Çok şükür ki hep birlikte değiliz…

Aksi halde nelerin yaşanabileceğini sanıyorum anlatmama gerek yok…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR