AK Parti’nin sıkıntılı ilçeleri

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

Seçim süreci hızlandıkça heyecan da artıyor. Artık son dönemeçteyiz. 10 gün sonra millet olarak sandık başına gidecek ve oyumuzu kullanarak, yeni yerel yöneticilerimizi belirleyeceğiz.

Kentimizde AK Parti ve CHP öncelikli olarak iddialı partiler. Arada fırsat kollayan bir MHP ve her zaman belirli potansiyeli ile sotede birleyen ve SP gerçeği var Kocaeli siyasetinde.

AK Parti’nin elinden Büyükşehir’i alabilmek en azından şu an için ihtimal dahilinde olsa da, biraz zor bir durum olduğunu düşünüyorum. Ancak buna rağmen AK Parti’nin 13-0 düşüncesinin bu yıl çok mümkün olmayacağı kanaatindeyim. Çünkü iktidarı sıkıntıya sokan bazı sorunların olduğunu görüyor ve bu sorunların seçim sonuçlarına direkt etki edeceğini düşünüyorum.

AK Parti’nin sorunlu olduğu bölgeler belli aslında. İzmit başta olmak üzere, Derince, Körfez, Dilovası, Kartepe, Kandıra ve bir parça da Çayırova, iktidarın temsilcilerini geceleri uyutmayan ilçeler durumunda.

Fakat buralarda ya da bazılarında seçimler iktidar açısından kaybedilse de çok fazla fark olmayacağından bu sonuçlar Büyükşehir seçimlerine çok az etki edecektir. Çünkü Gebze bölgesinde partiler arasındaki olağanüstü fark AK Parti’nin elindeki en büyük koz durumunda. Haliyle iktidarın Büyükşehir konusunda biraz olsun rahat.

Peki CHP’nin adayı Tahsin Tarhan ve MHP’nin adayı Saffet Sancaklı bu seçimde ne yapar? İşte milletin asıl merak ettiği konu bu.

MHP için öncelikle şunu söylemeliyim. Bu partinin patlamaya hazır bir potansiyelinin olduğunu Kocaeli yeni yeni fark etmeye başladı. Bunu geçtiğimiz hafta sonundaki mitingde rahatlıkla gördük. Gecenin o saatinde oraya bir yığın insanı toplamak öyle kolay bir hadise değil.

‘Bir futbolcudan belediye başkanı olur mu?’ demeyin. Unutmayın, AK Parti’de 2004 seçimlerinde Sarımeşe Belediyesi’ni bir hakem olan Ergün Berdan’a emanet etmişti. Bir hakemden oluyorsa, futbolcudan da olur.

Ayrıca belli oranda bazı etkilerin MHP için çalıştıklarını da öğrendik. Artık bu gizli saklı isimler açık bir şekilde sahada kendilerini gösterebilecek kadar cesaretliler. Cesaretliler diyorum, çünkü baskı ve tehdidin ayyuka çıktığı bu dönemde böyle bir durumu yapabilmek gerçekten cesur yürek bir duruş gerektiriyor.

Tahsin Tarhan’ın durumu ise biraz daha farklı. CHP’nin bu kentte bir kabul görmüşlüğü var. Büyükşehir’e olan yılların hasreti de söz konusu. Tahsin Tarhan’ın umudu, İzmit’te Sefa Sirmen. Öyle ya, 2009’daki Büyükşehir seçimlerinde İzmit’te Karaosmanoğlu’ndan fazla oy alan Sirmen, bu kez İzmit adayı olarak Nevzat Doğan’a karşı farkı açabilirse, ayrıca sandıktan çıkma adayların etkisi ile Körfez’in doğusundaki ilçelerde ortaya çıkabilecek iyi sonuçlar Tarhan’ı büyük bir ümide sevk ediyor.

Bu ümit Büyükşehir için yeterli olur mu, açıkçası bilemiyorum. Fakat ilçelerdeki canlılığın Tarhan’ın gelecek adına tutunduğu tek dal olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Şayet Saffet Sancaklı’daki hareketlilik ve biraz da heyecan Tarhan’da olmuş olsaydı, bu kendisi için de partisi için de bir avantaj olurdu diye düşünüyorum.

Evet. İşin özünde AK Parti, Büyükşehir’de iyi durumda olmasına rağmen, belli başlı ilçelerde büyük bir problemle karşı karşıya. Sanıyorum içinde bulunulan sıkıntının Civelek ve ekibi de farkında. Zaten Büyük Reis İbrahim Karaosmanoğlu ve Bakan Fikri Işık’ın en çok ilgilendiği yerlere bakacak olursanız hangi ilçelerin problemli olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR